Kubek: Stěžujte si na ministerstvo zdravotnictví
Moderátor (Petr Král):
Odkládání operací a špatná dostupnost léků. To je podle České lékařské komory důsledek špatné úhradové vyhlášky pro letošní rok. Před odkládáním péče prý varovala komora už na začátku roku. No a jejich obavy se vyplnily. U telefonu je teď prezident ČLK Milan Kubek. Dobré ráno.
Host (Milan Kubek, prezident ČLK):
Dobré ráno vám i posluchačům.
Pane doktore, jak často je v současné době odkládání plánovaných lékařských výkonu do příštího roku kvůli penězům?
Tak stále častější, tím jak se bude blížit konec roku a zdravotnická zařízení vyčerpají ty limity, které mají přidělené od pojišťoven, a já bych chtěl říct občanům, že lékaři a zdravotnická zařízení prostě plní tu objednávku, společenskou objednávku, kterou prostřednictvím vyhlášky ministerstva zdravotnictví stát udělal. Že prostě nemůžeme platit zdravotní péči ze svého pro občany, my už jsme to učinili v loňském roce, avšak rozhodnutím tehdejšího náměstka Šnajdra, změnou úhradové vyhlášky. Část výkonu, kterou zdravotnická zařízení včetně soukromých lékařů provedli, nikdy nedostanou zaplaceno. A pokud překročíme limity, které máme na léky, ty léky nad tento limit platíme pacientům také ze svého a to občané moc nevědí. To znamená, pokud si chtějí stěžovat v dané chvíli, tak bych byl velmi rád, aby nenadávali na lékaře, ale chodili si stěžovat na ministerstvo zdravotnictví, které stanovuje úhradovou vyhlášku anebo na svoji zdravotní pojišťovnu, která je povinna ze zákona jim péči zajistit.
Problém s těmi limity od pojišťoven se týká hlavně zařízení, která poskytují drahou, specializovanou péči, třeba onkologická centra. Hrozí i tady odkládání lékařské péče a zákroků?
Já nechci mluvit za onkologii, ono se to týká naprosto všech zdravotnických zařízení, včetně úplně toho nejposlednějšího soukromého lékaře, někde na obvodě. Všichni máme nastavené limity a já bych řekl, že to je trošičku jinak. V letech 2006 a 2008 rostly příjmy právě těch velkých zdravotnických zařízení řízených ministerstvem. Takové fakultní nemocnice jako Všeobecná na Karlově náměstí nebo IKEM, Bulovka, Olomouc, Vinohrady
Dobře rozumím, pane doktore, pojďme prosím ale k aktuální situaci obecně tedy. Dojde li k odkladům zákroků, které by případně mohly tím odkladem ohrozit pacienta, dojde k nim?
Tak my lékaři pochopitelně máme obrovskou zodpovědnost vůči pacientům a vždy se snažíme o to, aby byla zachována péče o pacienty, který akutně péči potřebují, to znamená, určitě nebudou odkládány akutní operace. Ale ty výkony plánované prostě budou muset počkat delší dobu, až do příštího roku. A já bych byl velmi rád, aby úhradová vyhláška, kterou nyní bude vydávat ministr Heger, nebyla tak drastická, protože se hovoří o krizi, jistě ekonomika stagnuje, ale výběr zdravotního pojištění je větší, o malinko větší než byl v loňském roce a na účtech zdravotních pojišťoven leží 18 mld. korun. A jde tedy politické rozhodnutí, jestli těch 18 mld. korun bude na účtech zdravotních pojišťoven ležet jako nějaká rezerva anebo jestli se v čase ekonomické stagnace použije na úhradu zdravotní péče, aby její kvalita a dostupnost nemusela klesnout. Protože lékaři nemohou být donekonečna sponzory českého zdravotnictví.
Pane doktore, je už listopad, do konce roku ta vyhláška, o které jste mluvil, úhradová vyhláška musí být hotová, podílí se na jejím vzniku nějak ČLK?
My jsme opakovaně jednali s ministrem zdravotnictví o úhradové vyhlášce, bohužel představa pana ministra je, že by se mělo ve všech segmentech, ve všech druzích zdravotní péče plošně a přibližně stejně ušetřit proti letošnímu roku, ale nejsou pro to vytvořené podmínky a nejsou hlavně ucpané takové ty kanálky, kterými odtékají peníze zbytečně. Jsou to například zbytečně vysoké výdaje za léky. Protože Státní ústav pro kontrolu léčiv neplní povinnost uloženou zákonem a neprovedl revizi cen a úhrad léků A díky tomu my za léky platíme zbytečně mnoho a díky tomu, že ta revize měla být hotova do roku 2008, do konce roku 2008, stále není provedena. Máme kvalifikované odhady, že takto jsme zbytečně vyhodili na 10 mld. korun, protože léky jsme kupovali za vyšší ceny než bylo nezbytně nutné. A kdybychom těch 10 mld. korun měli, tak by pochopitelně k žádnému omezování dostupnosti zdravotní péče pro občany docházet nemuselo.
Pane doktore, rozumím, ale přesto. Takže ČLK se nijak aktivně nepodílí na vzniku nové úhradové vyhlášky? Rozumím tomu správně?
Tak tím hlavní hráčem je ministerstvo zdravotnictví, my jsme dali připomínky ministerstvu. My s ministerstvem jednáme, ale zatím je náš hlas příliš malý a bylo by určitě dobře, kdyby byl slyšet i hlas veřejnosti, aby občané jasně řekli, jestli chtějí kvalitní zdravotnictví anebo jestli budeme dále radši peníze vyhazovat za tanky, letadla a předražené dálnice.
Lékaři nesouhlasí s úspornými kroky a mnozí chtějí odejít pracovat do zahraničí. Ostatně zájem o náborový veletrh rakouských a německých nemocnic v Praze to potvrdil. Kolik lékařů podle vašich zjištění nebo odhadů opustí naše nemocnice? Poprosím už jenom stručně.
Tak je třeba rozdělovat dvě situace. Kolik lékařů bude emigrovat. To budou určitě stovky. Ostatně již v letošním roce odešlo více než 300 lékařů a za prvních 8 měsíců to bylo víc než za celý loňský rok. Ale mnohem větší počet lékařů prostě dá k 1. lednu výpověď a 1. března nepřijde do práce. Pokud nebudou splněny jejich požadavky. A to bude.
A ten počet tušíme?
V současnosti odbory říkají, že mají asi 3 600 takto podepsaných lékařů, kteří podají tu výpověď a ten počet obrovsky, obrovsky narůstá. Tak jak si lékaři uvědomují, že 20 let čekání na lepší ocenění jejich práce nikam nevedlo a že o důstojné pracovní podmínky včetně finančního ohodnocení si musí říci sami a to důrazně.
Říká prezident ČLK Milan Kubek v Ranním Interview Radiožurnálu. Děkujeme, pane doktore a na slyšenou.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál