Přeskočit na obsah

Lékaři zemí Visegrádu budou protestovat za platy společně

V boji za zvýšení platů se spojí lékaři zemí visegrádské čtyřky. Pravděpodobně v listopadu uspořádají společnou symbolickou akci. Na společné vystoupení lékařů ČR, Slovenska, Maďarska a Polska zřejmě naváže razantní a delší akce Lékařského odborového klubu (LOK), k níž by se měly připojit sestry i ostatní personál v ČR. Svým způsobem by měla překonat akci Děkujeme, odcházíme. Minulý týden to řekl po poradě předsedů nemocničních organizací předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. „O akci bude veřejnost včas vědět. Mohu ujistit pacienty, že pro ně bude méně nepříjemná, než by byl dopad vládních reforem,“ prohlásil Engel. Z taktických důvodů prý nemůže nic bližšího říci ani k datu české akce, ani k jejímu obsahu. Je možné, že český protest bude až příští rok.

Mezinárodní akce se bude konat pod hesly: Záchrana zdravotnictví jako veřejné služby, Reálné platby zdravotních pojišťoven za péči a Odměňování zdravotníků v rozsahu 1,5‑ až trojnásobek průměrného platu v zemi. Problémy zdravotníků v zemích Visegrádu jsou podle Engela podobné, lékaři budou podle dohody šéfů svých odborových svazů při protestních akcích a podávání hromadných výpovědí postupovat společně.

Ministerstvo zdravotnictví zareagovalo na poslední vývoj v odborech stanoviskem, v němž se mimo jiné uvádí: „Odbory by měly přestat vydírat pacienty a začít plnit své závazky z memoranda. Místo účelového politikaření standardně vyjednávat se zaměstnavateli tak, aby jejich požadavky nebyly na úkor pacientů.“ Martin Engel zde žádný dluh necítí: „Lékařské odbory splnily svoji část memoranda, splnit by ji měla také vláda. Cítíme se podvedeni,“ řekl.

Podle ministerstva v případě boje o platy odbory buší na nesprávné dveře. „Tam, kde mohl zvýšení platů ministr přímo nařídit, se tak stalo. Zhruba 40 % lékařů a téměř 40 % zdravotních sester v nemocnicích tedy přidáno dostalo. Odboráři by se měli obrátit na kraje, které platy odmítly zvednout i přesto, že mají možnost získat více finančních prostředků než nemocnice fakultní,“ uvádí se ve stanovisku. První náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek k tomu říká: „Mrzí mne, že z odborů se stávají politické nátlakové skupiny. Odboroví předáci zjevně žijí zcela mimo ekonomickou realitu. Měli by se rozhodnout, zda se chtějí setkávat u jednoho stolu a věcně diskutovat o případných rozdílech v názorech, nebo zda se hodlají aktivně zapojit na straně KSČM a ČSSD do předvolební kampaně ke krajským volbám.“ Zároveň dodává: „Je klíčovou otázkou, kde a za co jsou peníze navíc v krajích vynakládány, když ne na zvyšování mezd. Na tuto oblast by se měly odbory zaměřit a aktivně se zapojit do procesu pomoci celému zdravotnictví, jak se v memorandu jednoznačně zavázaly, a nikoli na vymýšlení plánů, jak si opět brát pacienty za rukojmí.“

K reakci ministerstva, že odboráři mají svůj protest zaměřit proti krajům, které platy ve svých nemocnicích nezvýšily, uvedl místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman, že státním nemocnicím platí zdravotní pojišťovny za stejnou péči „násobně lépe“, proto na platy mají zdroje. Nastal čas razantních akcí, další vyjednávání s politiky nemá podle Volemana smysl, ledaže by změnili názor.

Loni k 1. březnu chtělo z nemocnic odejít 3 800 lékařů. Na podzim připomínali odboráři vládě její slib v happeningové kampani. Odbory žádají zákon o odměňování ve zdravotnictví s vlastní platovou tabulkou. Vidí v něm jedinou záruku, že platy v nemocnicích stoupnou.

 

Medical Tribune     ČTK, lon

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené