Malý: Důrazně se musím ohradit proti tomu, že by IKEM cokoli úmyslně zamlčoval
Pane docente, už čtyři roky jste ředitelem pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). O IKEM se ale nyní hodně mluví, a ne zrovna v příliš dobrém světle. Nemrzí vás to?
Samozřejmě – koho by to nemrzelo? Tím spíše, že jsme si nedávno připomínali šedesát let od založení krčských výzkumných ústavů a čtyřicet let od vzniku IKEM – a byla to historie nadmíru úspěšná. Nechci raději ani uvažovat o tom, že by někdo mohl mít zájem stavět IKEM do toho nepříliš dobrého světla – jak jste to nazval – právě v tomto období úmyslně.
A není to tak trochu tím, že kolem sporných otázek IKEM dlouho mlčel nebo mlčí, a tím vlastně dává prostor k nejrůznějším spekulacím.
Nemyslím, že by kdokoli z nás cokoli důležitého zatajoval. Jen se nám prostě nezdá rozumné a smysluplné diskutovat dosud otevřené věci v médiích. Ve vědeckém světě platí zásada nejprve podrobit každý výrok nemilosrdné kritice a oponentuře – a teprve potom jej hodnotit. Vylučuje to jakékoli hry s fakty či pseudofakty, neopodstatněné spekulace a křivá obviňování. Nicméně ani to, že bychom úplně mlčeli, není pravda – naše stanoviska jsme poskytovali prostřednictvím ČTK.
Pojďme rozebrat jednotlivé kauzy, které zvířily hladinu veřejného mínění. Začněme u výběrového řízení na šéfa transplantační chirurgie. Do něho se loni přihlásil i Jiří Froněk a také stávající přednosta Miloš Adamec. Jenže se ukázalo, že Jiří Froněk podle dvou lékařů transplantačního týmu, a to dr. Matiy a dr. Baláže, měl opsat svou disertační práci. Vy jste výběrové řízení pozastavil a zatím jste nerozhodl. Je podle vás tento postup správný?
Jak víte, požádal jsem o posouzení Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde dr. Froněk svou práci obhajoval. A jak také víte, odborná komise dospěla k závěru, že Jiří Froněk získal vědecký titul oprávněně a jeho disertační práce byla původní. Dr. Froněk disertační práci na téma Konzervační poškození štěpů tenkého střeva v experimentu obhájil v Olomouci v září 2004, tedy dříve než dr. Baláž.
Přesto nelze popřít, že obě disertační práce vykazují mnoho společných rysů…
Velká část prací, které oba autoři doložili, vznikala společně, podobnosti jsou tedy logické. Pro mne je důležitý výrok olomoucké komise, že dr. Froněk nepodváděl. Čekal jsem na toto rozhodnutí, abych dodržel princip nestrannosti. Nyní je výsledek znám, přesto ti, kteří dr. Froňka falešně obvinili, ve svých útocích pokračují. Chceme rozhodnout spravedlivě a rozvážně, nemůžeme ale zároveň ustupovat obviňování bez důkazů. Doufám proto, že se nebudou opakovat případy výhrůžných emailů, které konkurz na nového přednostu provázely, a věřím, že nebudu muset důsledněji zkoumat, kdo a hlavně proč tyto útoky vyvolává.
Neobáváte se, že pokud by se stal přednostou kliniky dr. Jiří Froněk, odejde většina týmu profesora Adamce včetně něj?
Pevně věřím, že lékařům jde především o naše pacienty a široce zavedený a úspěšný transplantační program. Koneckonců již jednou prokázali vůli zůstat – vzpomeňme, že většina lékařů právě této kliniky se začátkem roku přidala k akci Děkujeme, odcházíme, a přesto po jejím skončení všichni zůstali na svých místech. Jedenáct klinik IKEM se akce vůbec nezúčastnilo. Ani tehdy jsem nevěřil, že opustí své transplantované pacienty. A stejně tak nevěřím tomu, že by je nyní opustili jen proto, že do čela kliniky by nebyl znovu jmenován prof. Adamec.
Pokud by se tak stalo, nebude ohrožena transplantační chirurgie jako taková, která v IKEM je na špičkové evropské úrovni?
Jak už jsem řekl, nevěřím, že by naši lékaři odešli. Vážně pochybuji, že by si prof. Adamec něco takového doopravdy přál a že by to podporoval. Je to vynikající lékař a odborník, IKEM jeho znalosti potřebuje, nicméně v konkurzu na manažerskou funkci dopadli jiní kandidáti lépe.
A nemyslíte si, že doktor Froněk i přesto, co se kolem něho napsalo v souvislosti s jeho disertační prací – a připomínám, že lékařská komora ji označila za falzifikát a olomoucká univerzita, kde titul Ph. D. obdržel, za originál – bude mít „nahlodanou autoritu“?
Nejprve si srovnejme fakta. Příslušný orgán ČLK nikoho ani nic za falzum neoznačil. Účastníci jednání vyslechli a hlasy všech přítomných vzali na vědomí posudek doc. Němce, špičkového odborníka v oblasti transplantačního a kardiovaskulárního programu. Pokud si tento dvoustránkový posudek prostudujete, zjistíte, že jediné, k čemu doc. Němec dospěl, je, že obě práce se na různých místech podobají a že z textu nedokáže rozeznat, zda jeden od druhého opisoval, případně kdo od koho. Žádný závěr o tom, že by práce dr. Froňka byla plagiátem, tam prostě nenaj -dete. Naopak, olomoucká komise následně došla všemi dvanácti hlasy k jednoznačnému výsledku a dr. Froňka od falešného obvinění očistila. Členem této komise byl i autor původního posudku doc. Němec a z výsledků hlasování lze předpokládat, že také on nakonec hlasoval ve prospěch původnosti práce. Stručně řečeno: tvrzení prof. Adamce o nepůvodnosti práce dr. Froňka se neprokázalo, pokud tedy někdo „nahlodává autoritu“ dr. Froňka, není to rozhodně on sám, ale někdo jiný.
Co byste teď vzkázal pacientům, kteří berou toto pracoviště jako svoji poslední záchranu?
Že se nemají čeho obávat. Naši lékaři jsou špičkoví profesionálové, kteří diskuse o budoucnosti našeho pracoviště nepřenášejí do své práce. A to říkám nejen jako ředitel IKEM, ale hlavně jako pacient, který se dovede vžít do jejich těžké situace. Sám jsem zde totiž před čtyřmi roky prodělal transplantaci ledviny a dodnes jsem v péči zdejších nefrologů.
Přesuňme se k dalšímu otazníku kolem IKEM. Jde o zakázku na nákup umělých chlopní, chirurgického šití a dalších zdravotních pomůcek za 1,8 miliardy korun, kterou získala neznámá firma bez zaměstnanců Kardioport. Údajně byly nejasnosti kolem vypsání výběrového řízení. To mělo být zmatečné a nejasné. Je tomu tak?
Když jsem nastoupil do funkce ředitele, byl stav nákupu speciálního zdravotnického materiálu zcela nevyhovující. Každý typ materiálu se dodával jinak, chyběly formalizované procedury, odborný lékařský personál na sobě nesl značnou administrativní zátěž. Kvůli neexistenci jednotné evidence a výkaznictví také nebylo možné efektivně kontrolovat výdaje. Především však, a to je zejména podstatné, tehdejší postup neodpovídal požadavkům zákona o veřejných zakázkách, což potvrdila i analýza společnosti Ernst & Young. Hledali jsme proto model, který by byl v souladu se zákonem, převedl administrativní činnosti z lékařů na specialisty nákupu, zavedl účinné nákupní procesy a vedl by k úsporám. Proto jsme vypsali veřejnou zakázku na komplexní systémové řešení nákupu. Všechny zásadní skutečnosti, že bude uzavřena rámcová smlouva na období čtyř let a že předpokládaná hodnota za toto období činí necelé dvě miliardy korun, byly řádně a transparentně zveřejněny. Na celém řízení nebylo nic zmatečného či nejasného.
Podle některých hlasů byl tendr ušit na míru jednomu ze zájemců, který nakonec vyhrál…
Do zadávacího řízení se z původních dvaceti osmi zájemců přihlásilo celkem pět společností, a protože všechny splňovaly kvalifikační předpoklady, vyzvali jsme je k podání závazných nabídek. Není pravda, že by zakázka byla „ušita na míru“ jednomu konkrétnímu uchazeči, my jsme čekali pět nabídek. Přesto nabídku nakonec podal jen jediný uchazeč, jímž bylo sdružení pěti dodavatelských firem vedených Kardioportem. Během zadávacího řízení, které trvalo téměř rok, jsme neobdrželi žádné námitky proti podmínkám nebo postupu zadavatele. Zakázku posléze přezkoumal ÚOHS a neshledal v postupu IKEM žádné pochybení. Kdo říká něco jiného, lže.
IKEM řídí Ministerstvo zdravotnictví ČR. Vyžádalo si dokumenty kolem této zakázky? A jak je posoudilo?
Veškerá dokumentace byla konzultována a schvalována ministerstvem zdravotnictví. Bez souhlasu ministerstva by se IKEM ostatně ani „neodvážil“ takto velkou zakázku vypsat. Protože předpokládaná celková hodnota zakázky přesáhla 500 mil. Kč, byla hodnotící komise dokonce jmenována vládou ČR. V široké komisi zasedali odborníci z IKEM a zástupci několika ministerstev. Kontrolní orgány pak vše znovu prověřily a neshledaly pochybení. Byla ověřena úspora a při srovnání našich nákupních cen s ostatními nemocnicemi bylo konstatováno, že se jedná o ceny obvyklé.
Uvedli jste, že tendr bude na dodávku zdravotnického materiálu za 440 miliónů korun, ale jste údajně zamlčeli, že je to na čtyři roky. Tak se to opticky jevilo, že když jste zakázku zadávali a udávali, že její hodnota bude dvě miliardy, uspoříte jedna a půl miliardy. Ve skutečnosti ale jde o 1,8 miliardy. Je tato zakázka pro IKEM výhodná?
Už na počátku bylo jasně zveřejněno, že smlouva bude uzavřena na čtyři roky, stejně jako fakt, že nabídková cena má odpovídat dodávkám za jeden rok. Důrazně se tedy musím ohradit proti tomu, že by IKEM cokoli úmyslně zamlčoval. Stanovení ceny za roční plnění nejenže není v žádném rozporu se zákonem, ale naopak je to nejpraktičtější způsob, jak posoudit, zda nový model nákupu přináší proti minulým letům úsporu. Tento cíl byl naplněn, celkově pak oproti původnímu stavu ušetříme minimálně 40 mil. korun ročně.
Když jste vyhlásili vítěze, věděli jste, kdo je za společností Kardioport? Prý mají dokonce anonymní akcie vlastnit i někteří vedoucí pracovníci IKEM. Je to pravda?
My máme šetřit veřejné prostředky, ne lustrovat uchazeče. Zajímá nás odbornost a cena. Podle všech těchto měřítek jsme vybrali správě: za prvních devět měsíců plnění zakázky dodávky řádně probíhají, dosahujeme finanční úspory a také komunikace s dodavatelem funguje normálně. V době zadávání zakázky zákon nekladl žádné zvláštní požadavky týkající se akciových společností s akciemi na majitele, a proto se IKEM touto otázkou v zadávacím řízení ani nemohl zabývat. Přesto si IKEM na mé přání a následně i na popud pana ministra vyžádal místopřísežné prohlášení od všech členů vedení Institutu, zda mají či v minulosti měli vlastnický podíl ve společnosti Kardioport či zda mají povědomí o tom, že by její akcie vlastnil některý z jejich rodinných příslušníků. Od všech oslovených vedoucích zaměstnanců jsme obdrželi negativní odpověď.
Souhlasíte s protikorupčními opatřeními ministra zdravotnictví Leoše Hegra, kde se mj. píše, že všechny zakázky musí být transparentní a zveřejněné na internetu? Postupujete tak?
Souhlasíme a všechny zmíněné principy dodržujeme. Protikorupční opatření ministra zdravotnictví jsme již implementovali do interních norem. Pokud zákon nebo ministerstvo stanoví další požadavky, splníme je.
Máte vlastní protikorupční opatření? Co je v nich hlavní?
Jmenoval jsem komisi pro hospodaření se sponzorskými dary určenými IKEM včetně pracovních cest. Zřídili jsme protikorupční linku, na které může každý oznámit jakékoli podezření na korupční jednání.
Pane řediteli, nemohu se vyhnout v našem rozhovoru i vaší osobě. Jste zkušený lékař a manažer, který v čele IKEM stojí již několik let a dovedl ho k uznávanému evropskému pracovišti. Přesto protikorupční policie, jak bylo zveřejněno, se zabývá vaším několikamiliónovým majetkem i majetkem vašeho náměstka Ivana Netuky. Údajně se protikorupční policie zajímá o investice do nemovitostí, které jste učinili ve výši každý více než deset miliónů korun, a údajně to neodpovídá vašim oficiálním příjmům. Chcete se k tomu vyjádřit?
Oba jsme schopni policii původ svého majetku prokázat. Rozhodně totiž nejde o žádné prostředky získané z korupce. Obvinění je o to absurdnější, že veškerý zmiňovaný majetek jsme prokazatelně nabyli před celou řadou let, tedy dávno před mým jmenováním do funkce ředitele IKEM. Totéž analogicky platí i v případě dr. Netuky. Například rodinný dvojdomek v Praze 6 postavili moji rodiče ve třicátých letech… To se dá ostatně snadno dohledat ve veřejně dostupných zdrojích. Protože – chcete-li už to vědět – pak zdrojem dobrého zajištění naší rodiny je jako uznávaná notářka především moje manželka.
A můžete se vyjádřit i k dřívější informaci Práva, že policie vyšetřuje také zakázku za 20 miliónů korun, kterou od IKEM loni získala bývalá firma ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) Phar Service? K čemu tato zakázka byla – a bylo více účastníků výběrového řízení?
Jednalo se o komplexní přestavbu na moderní hybridní operační sál s technologií superčistých prostor. Soutěže se účastnilo pět uchazečů, jak pro stavební zakázky do dvaceti miliónů ukládá zákon. Výběrové řízení probíhalo mnoho týdnů a skutečnost, že smlouva s vítězným uchazečem byla uzavřena shodou okolností den poté, co byl majitel firmy nominován do funkce ministra, je skutečně náhodná. Pravda je taková, že dotyčná firma patří mezi nejzkušenější dodavatele tohoto typu úzce specializovaných stavebních prací, nic víc a nic míň. Zakázku nyní přezkoumává ÚOHS, počkáme na jeho rozhodnutí. Policií jsme doposud osloveni nebyli, ale není co skrývat. Je smutné, že v této atmosféře trochu zaniklo to nejpodstatnější, totiž že IKEM má k dispozici nejmodernější operační sál, který již plně poskytuje nejvyšší standard zázemí při léčbě našich pacientů.
Co uděláte pro to, aby se v budoucnosti už podobné otazníky kolem IKEM nevyskytly a o IKEM se hovořilo jen v souvislosti s nejmodernější medicínou?
Při nedávných oslavách 40. výročí jsem si znovu uvědomil, jaký významný vědecký, odborný i společenský odkaz desítek našich předchůdců v samostatných výzkumných ústavech i v IKEM od jeho vzniku já i všichni moji spolupracovníci neseme. IKEM není jen špičkové lékařské a vědecké pracoviště, ale také velký podnik hospodařící s obrovským objemem veřejných prostředků. Od mého nástupu do funkce se nám podařilo několikanásobně zlepšit výsledky hospodaření, dokonce i v minulém, pro celé zdravotnictví nejkritičtějším roce jsme si udrželi zisk v řádu několika desítek miliónů korun. Cítím to já i další členové vedení jako závazek, jemuž se snad ani nelze zpronevěřit. A věřím, že stejně k tomu budou nakonec přistupovat i ti, kteří se ze všelijakých osobních pohnutek nerozpakují různými křivými obviněními rozsévat v Institutu kapky jedu. Pracovat v IKEM je nejen věcí cti a odbornosti, ale také svědomí.
Headlines, Právo, Václav Pergl
Zdroj: Headlines, Právo