Přeskočit na obsah

Mám nárok na placené "zdravotní volno"?

Budu podstupovat malý chirurgický zákrok. Kolegyně z jiné nemocnice mi řekla, že na den zákroku a den na zotavenou mám nárok vybrat zdravotní volno, které je placené jako 7,5 hod práce. Bylo mi sděleno účetní, že to není zakotveno v kolektivní smlouvě a nárok není. Ale nevím zda má pravdu. Odmítá platit dárcovství krve, den před svatbou atd.

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.

V prvé řadě je potřeba upozornit na to, že „zdravotní volno“ není žádný právní terminus technicus, který by byl právními předpisy nějak definován, užívejme ho tedy pouze jako eufemismus. V rámci tohoto eufemismu poté rozlišujme, zda jde o „zdravotní volno“ s náhradou mzdy garantované právním předpisem, anebo zda se tím myslí toliko z právního předpisu přímo nenárokovatelný zaměstnanecký benefit.

Pokud jde o to první, právně se nutnost podstoupení vyšetření, ošetření či třeba Vámi uváděného drobného chirurgického zákroku nazývá překážkou v práci na straně zaměstnance. Podle odstavce 1 písm. a) přílohy k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Zde předpokládejme, že ve Vašem případě jde skutečně o nejbližší zdravotnické zařízení a onen drobný chirurgický zákrok může se vším, co je k němu potřeba (příprava, nutnost klidu než opustíte zdravotnické zařízení atd.), zabrat celou pracovní dobu jednoho dne. Za tento den Vám tedy přísluší náhrada mzdy/platu ve výši průměrného výdělku, pokud však potřebujete ještě následující den na zotavení, ten Vám již nařízení vlády negarantuje. Řešit tento jeden den pracovní neschopností nedoporučuji, neboť za ten Vám žádná náhrada příslušet nebude, nejlepší praktické řešení tedy bude den dovolené nebo náhradního volna.

Co se týče toho druhého, praxí u některých zaměstnavatelů bývá, že ono “zdravotní volno“ poskytne zaměstnavatel jako zaměstnanecký benefit a je zakotveno buď v kolektivní smlouvě, anebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele, případně se na něm zaměstnavatel a zaměstnanec individuálně dohodnou, s tím, že toto „zdravotní volno“ Vám bude hrazeno plnou mzdou/platem, tedy „jako byste v práci byla“, bez nutnosti čerpat dovolenou nebo náhradní volno. Vaší kolegyní z jiné nemocnice tedy vznikl nárok na vybrání „zdravotního volna“ právě na základě jedné z těchto výše uvedených skutečností, nikoliv přímo z obecně závazného právního předpisu. Proto co se týče druhého dne po zákroku, budete muset zkoumat, zda skutečně toto není zakotveno v kolektivní smlouvě, jak jste byla poučena, případně zda neexistuje na Vašem pracovišti vnitřní předpis zaměstnavatele, který by Vám toto garantoval, a pokud ani to, zda nemá cenu zkusit se individuálně dohodnout se zaměstnavatelem. Jestliže by ani tento pokus o dohodu nebyl úspěšný, budou platit zásady, které uvádím v předchozím odstavci této odpovědi.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.