Přeskočit na obsah

Medicína je tvrdý chleba. Každý lékař to musí přijmout


Vaše strana je členem vlády, která se deklarovala jako vláda protikorupčních opatření. Jako první náměstek máte velké pravomoci. Co konkrétního chystáte udělat proti korupci ve zdravotnictví?

Provedeme audit toho, co na ministerstvu probíhalo v oblasti obchodních soutěží i smluvní politiky. Jediná skutečná prevence korupce jsou transparentní soutěže na všech možných úrovních. Když jsem působil na Jihočeském kraji, zveřejňovali jsme všechny potřebné veřejné zakázky na internetu. A bylo to naprosto transparentní. Další chystanou změnou, týkající se přímo řízených organizací, je centralizace nákupů, zavedení internetových aukcí, jak máme ostatně stanoveno v koaliční dohodě.

Říkal jste, že provedete audit v oblasti obchodních soutěží. Jak konkrétně bude probíhat audit zadávání velkých zakázek?

Prověříme všechny smlouvy, které má ministerstvo zdravotnictví, i ty, jež se týkají přímo řízených organizací.

Kterých zakázek konkrétně se to bude týkat?

To já nevím. Není tomu tak, že já osobně bych vybíral konkrétní případy

Tak já budu některé z nich jmenovat, vy k nim řeknete svůj názor. Čerpání dotací na Integrované operační programy. Ředitel přímo řízených organizací MZ nám před několika týdny v rozhovoru řekl, že všechny nákupy jsou několikrát zkontrolované a v pořádku...

Určité audity proběhly, ale my to necháme znovu prověřit. Nejsem odborník na oblast kontroly. Bude potřeba, aby se to prošetřil odbor vnitřního auditu.

Ten ale bude kontrolovat už to, co je zkontrolované...

Nevím. Já nejsem odborník na kontrolu a audity.

Ale jste druhý nejmocnější muž ministerstva. A můžete vydat různé pokyny...

Já chci, aby bylo přesvědčivě potvrzeno nebo naopak vyvráceno, že nákupy proběhly správně. Máme na to odborníky - ať mi přinesou výsledky, a potom budeme dále jednat.

Další kauza - tkáňová banka. Stát prodal firmě PrimeCell s nejasnou majetkovou strukturou za nejasných podmínek tkáňové centrum v Brně. Byl tento obchod přínosem pro stát, jak tvrdil váš předchůdce, nebo byl naopak velmi nevýhodný a pochybný, jak tvrdí kritici - od některých politiků až po vědecké odborníky?

Já mám o těchto kauzách zatím informace nikoli z ministerstva, ale pouze z tisku, zprostředkovaně. Na rozhodnutí státu v této chvíli není co měnit, bylo rozhodnuto po právu. Jestli vyplynou nějaké nové skutečnosti, pak se k tomu ministerstvo vrátí. Já ale nemohu zpochybnit každé rozhodnutí svých předchůdců až někam do dob ministra Davida.

Veřejné diskuse o nových finančních zdrojích ve zdravotnictví se neustále týkají pouze výše poplatků, které státní kase přinesou pár miliard. Úspory získané díky lepšímu zadávání státních zakázek mohou být daleko větší ...

Chápu, na co se ptáte. Také bych byl rád, kdybychom dokázali uspořit díky průhledným zakázkám. Také to máme v koaličním prohlášení. Ale ptáte se mne na to příliš brzy. Bylo zvykem, že nový ministr a jeho tým má sto dní. Nám nebyl dopřán ani den. Zatím se tady nebavíme o prioritách, ale je to spíše téma retro.

Neptáme se na retro. Ptáme se na vaši vizi. Buď počítáte jen s financemi z poplatků a ze změny zdravotního pojištění, nebo chcete velký objem peněz ušetřit také tím, že zabráníte předražování státních zakázek...

Pokud se ptáte na moji vizi, ta je následující. První fáze je rok 2011, kterou já nazývám záchranné brzdy. Musíme spustit urychleně změny, aby se systém nezhroutil do propasti. Ptala jste se na úspory při nákupech - ty sem patří také. A nejen nákupy přístrojů, přístroj koupíte jeden, ale třeba nákup rukavic, těch koupíte statisíce, obvazů nakoupíte vagóny Chci se soustředit na tyto operativní činnosti, protože to je otázka bytí a nebytí v roce 2011. My víme, že v této oblasti možné úspory jsou. Druhá věc je, že tyto úspory nesmějí ohrozit příjmy zdravotnických pracovníků. Takové bude zadání pro ředitele přímo řízených organizací.

Prověříte také, do jaké míry byly některé zakázky vůbec potřebné? Například smlouvu s externí firmou, která ministerstvu za 35 milionů ročně dělá administrativu rezidentských míst? Prověříte i tento typ zakázek?

Nevím. My škrtáme především platy zaměstnanců ministerstva a vůbec zaměstnance ministerstva. Smlouva se ale prověřovat bude.

Co říkáte jako první náměstek MZ situacím, kdy na oddělení leží 25 pacientů, někteří z nich po operaci, a o všechny pečuje přes noc jedna sestra a lékař o patro výše, který má na starost také ambulanci a akutní konsilia?

Jestliže nemocnice není schopna zajistit dostatek kapacit, tak je to problém. Já si myslím, že oddělení, které nefunguje kvalitně, by v dnešní době nemělo existovat.

Kdo zjistí, že nefunguje kvalitně, a nemá tedy existovat?

Zdravotní pojišťovna. Máme to v programovém prohlášení, aby pojišťovny dbaly na kvalitu poskytované péče, alespoň v tom, co lze snadno kontrolovat - tedy pokud jde o věcné a personální vybavení pracovišť.

A nyní k dotazům našich čtenářů: Proč prosím stále trpíte permanentní porušování zákoníku práce v nemocnicích?

Provozovatel by porušování zákoníku práce neměl trpět. Děje-li se porušování zákoníku ve fakultních nemocnicích, musí resort zjednat nápravu.

Každý ale přeci ví, že české zdravotnictví dnes přežívá jen kvůli obcházení zákoníku práce...

Ano, je to tak. Já na to ještě odpovím jinak. My jsme jako lékaři sloužili stovky hodin a bylo nás podstatně méně. Dnes počet lékařů podle statistik pořád narůstá. Kde jsou, to já nevím. Cesta k lepšímu zdravotnictví spočívá v efektivnějším nakládání s lidskými zdroji. Bude potřeba se podívat na personální vybavení pracovišť.

A co bezpečnost práce? Sedl byste si do autobusu, kde bude u volantu sedět řidič 48 hodin v kuse?

Jsem ze staré školy, můj subjektivní pohled na to je úplně jiný. Já jsem zažil úplně jiné zdravotnictví, které bylo daleko tvrdší, než je teď. O finančních podmínkách, jež mají dnešní mladí lékaři, se nám tehdy ani nesnilo, byť finanční ohodnocení u nás není takové jako na Západě. Bude se měnit postupně. Jediná cesta je zeštíhlené zdravotnictví. My máme v průměru 600 lůžek na 100 000 obyvatel, které musíme obhospodařit, zabezpečit zdravotnickým personálem. Evropa má na stejný počet obyvatel 350 lůžek. Máme tedy o 50 procent lůžek více. Dalším krokem by mělo být snížení hospitalizovanosti - i to přispěje k menší zátěži zdravotnického personálu.

Celý rozhovor si přečtěte na webu MT: www.tribune.cz/clanek/19004

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené