Přeskočit na obsah

Mr. Alzheimer and Mr. Parkinson

Nedávno jsme ji museli odeslat na zklidnění na její bývalé pracoviště do psychiatrické nemocnice. Musí to být zvláštní, když její bývalí podřízení, asistenti a sekundáři, nyní léči svoji bývalou šéfovou, která je ale už mimo a ani je asi nepoznává. Z mého pohledu je to ponižující. Případ oné primářky je asi už extrémní, ale mám ve své péči mnoho bývalých vysokoškolských profesorů, mnoho vystudovaných a vzdělaných lidí, ze kterých Alzheimerova nemoc udělala ubohé závislé bytosti, bez možnosti návratu do světa inteligentních a svéprávných.

Jsme jako lékaři v koncích. Alzheimera léčit neumíme, jen tak lehce, a ne příliš významně, brzdit progresi.  Chceme pomáhat, ale nevíme přesně jak. Přitom se výskyt tohoto onemocnění dá pokládat za celosvětovou epidemii, která se stále rozšiřuje. Jsme na tom v podstatě úplně stejně jako středověcí lékaři, kteří se pokoušeli léčit nemocné zasažené morem. Oni se také snažili, ale bez valného úspěchu. Neznali příčinu, neměli účinné léky.  Jim lidé umírali před očima fyzicky, naši pacienti s Alzheimerem také umírají před našima očima, ne fyzicky ale psychicky. Přestávají být součástí našeho světa. Odcházejí za jeho hranice, kde čekají na svůj fyzický konec, který pro ně znamená vysvobození. Zatím nemají jakoukoli šanci na vyléčení.

Asi to bude znít jako ohrané politické klišé, ale kdyby se peníze, co se dávají do vývoje nových zbraňových systému a do výroby starých, použili na výzkum léčby Alzheimerovy nemoci, možná bychom měli šanci udělat nějaký významný pokrok. Vezměte si třeba takový jeden ozbrojenec Pandur, který stojí 134 milionů korun. Je to neužitečný ale velmi drahý kus železa, který bude někde jezdit po vojenském cvičišti, a potom se sešrotuje.

Kdyby začala doopravdy třetí světová válka, jak moc je pravděpodobné, že tyto kusy drahého železa nás nějak účinně ochrání? Třetí světová válka bude kybernetická. Bude vypadat úplně jinak než druhá. Generálové, kteří se připravovali na vedení druhé světové války jako na vedení první, prohráli. Generálové, kteří se připravují na vedení třetí světové války, jako na vedení druhé, taky prohrají. Naše pandury za miliony nebudou moc použitelné. Kdyby nedej bože, začala ona třetí světová válka, tak drony nepřítele rozstřílí naše drahé Pandury na cucky. Nebudou mít šanci. Ale bojové drony naše armáda nemá. Tak máme miliony utopené v Pandurech a letadlech CASA. Pár lidí si pěkně namazalo kapsy a domovy seniorů se přitom plní dalšími a dalším nemocnými |Alzheimerovou nemocí. Přitom je zcela absurdní, že země, která má vlastní výrobu ozbrojených bojových vozidel, kupuje pro vlastní armádu zahraniční. To už rozum zcela zůstává stát. Ale to nemocné Alzheimerovou nemocí už nezajímá. Žijí ve svém světě, do kterého se však mohu dostat i já, i vy, i ti generálové.

Člověk zůstává ve stáří většinou sám. I když dá počítat s jedním. Velmi pravděpodobně nám všem budou v našem stáří dělat společnost dva pánové. Mr. Alzheimer and Mr. Parkinson.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…