Přeskočit na obsah

MUDr. Hülleová: Mylná představa o očkování je obzvlášť nebezpečná

Zeptali jsme se zdravotníků: Kterou jednu věc z vašeho oboru by měl znát úplně každý lékař a kterou každý pacient, a přitom ji zná jen málokdo? Jaká častá nepřesná nebo rovnou mylná obecná představa je obzvlášť nebezpečná?

Z oboru praktické lékařství pro děti a dorost je mnoho věcí, které by měl znát každý lékař. Ale pro lékaře všech oborů je základní umět poskytnout přednemocniční tzv. první pomoc v život ohrožujících stavech. Tudíž za nejdůležitější považuji poskytnutí neodkladné péče, tj. zejména resuscitaci dětí ve všech věkových kategoriích a zvládnutí anafylaktické reakce.

U pacientů je také potřeba, aby uměli poskytnout laickou první pomoc, a nejsem si jista, zda ji každý zvládá. Netroufnu si říci, zda málokdo či menší část pacientů, ale problém to je. Často se mohou dospělí učit od dětí, které díky školám jsou poměrně dobře školené v této problematice.

Ohledně mylné obecné představy asi za nás PLDD musím říci, že je obzvlášť nebezpečná myšlenka škodlivosti očkování dětem, zejména pokud jde o ohrožení malých kojenců vakcínami, protože jsou z pohledu rodičů moc malí a mohlo by je očkování prý poškodit. Nejedná se v pravém slova smyslu o obecnou představu, ale o představu, která se stále šíří, mezi rodiči je hodně diskutována a je velmi nebezpečná. Klesající proočkovanost populace je toho důkazem. Bohužel k ní přispívají i někteří zdravotníci.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…