Náměstek MZ připustil, že nemožnost dostihnout jednoho z rodičů, může komplikovat situaci
Jan BUMBA, moderátor:
Od začátku dubna platí nařízení, podle kterého mají lékaři žádat souhlas obou rodičů s ošetřením jejich dítěte. No a prakticky ode dne, kdy zákon vstoupil v platnost, se objevují udivené reakce rodičů, kteří zjišťují, že se to může vztahovat i na naprosto rutinní zákroky. Může jít třeba o prostý odběr krve, nebo také ošetření u zubaře. Stomatologická komora dnes oznámila, že žádá o zrušení povinného souhlasu obou rodičů. Náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška jsem se zeptal, zda uznává, že nařízení o souhlasu obou rodičů s lékařskými zákroky může mnoha lidem zkomplikovat život.
Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví:
Neřekl bych mnoha, ale je jasné, že v určitém minimálním počtu případů, kdy nelze jaksi dostihnout jednoho z rodičů, což věřím, že je skutečně minimální počet případů, to může komplikovat situaci. Pan prezident komory byl nedávno na radě poskytovatelů, která byla na ministerstvu zdravotnictví. My jsme mu tam jednoznačně oznámili a řekli jsme to i veřejně, že již chystáme technickou novelu, která zjednoduší podstatným způsobem získávání souhlasu rodičů se závažnými kroky u dětí.
Jan BUMBA, moderátor:
Závažnými zákroky, to je klíčové, protože je jasné, u kterých zákroků je nutný onen souhlas rodičů?
Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví:
Tak zákon říká v tuto chvíli, že je to u těch zákroků, které mohou dlouhodobě negativním způsobem ovlivnit ten zdravotní stav dítěte. Je jasné, že a my to tak teď už vykládáme, že například preventivní prohlídky, očkování, by neměly být zahrnovány do tohoto výkladu, ale je tam jedno slovíčko, které říká, že mohou podstatným způsobem ovlivnit a samozřejmě lékaři říkají, že to mohou i některé zdánlivě lehké zákroky či výkony, proto my tam jednoznačně dáme, že je to u těch výkonů, které skutečně podstatným způsobem ovlivní další zdravotní stav toho dítěte. To bude součástí té novely. Zároveň tam upřesníme, že když není možné z objektivních důvodů získat souhlas toho druhého rodiče, že stačí souhlas jednoho z nich.
Jan BUMBA, moderátor:
Když mluvíme o zubařích, tak co se týká takových zákroků, jako je vytržení zubu nebo plomba v zubu, na to je potřeba souhlas obou rodičů nebo ne?
Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví:
Tak já v tuto chvíli musím říci, že toto je poněkud sporná otázka, protože není jasné, zda tento zákrok dlouhodobým způsobem negativně ovlivní ten zdravotní stav dítěte, ale samozřejmě dovedeme si představit situaci, že k tomu dojít může, právě proto chystáme i tu technickou novelu, kterou předložíme v nejbližší době. Chci ještě zdůraznit ovšem, že rodič může dát tomu druhému obecnou plnou moc pro tento souhlas s poskytnutím zdravotních služeb u zubaře. To znamená, může tam být samozřejmě ta obecná plná moc pro tyto výkony, které se tam samozřejmě popíší, ale i o kterých jste hovořil, mezi ně samozřejmě patří.
Jan BUMBA, moderátor:
Jak to mají udělat rodiče, kteří třeba žijí odděleně, nebo jeden z nich je na rok pracovně v zahraničí.
Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví:
Ano, jsou tyto, já bych zdůraznil, /výpadek zvuku/ případě, kdy rodiče spolu nekomunikují. To, že jeden z nich je v zahraničí, ještě neznamená, že nemůže poskytnout tu plnou moc. Nicméně právě proto říkám, že tam dáme to ustanovení, pakliže ten souhlas nelze získat. U těch zákroků, které skutečně objektivním způsobem negativně ovlivní ten budoucí zdravotní stav dítěte, tak stačí souhlas jednoho z těch rodičů.
Jan BUMBA, moderátor:
Navzdory tedy těm problémům, které se objevily zatím v praxi, nemyslíte si, že to je zbytečné byrokratické nařízení.
Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví:
Po tom, co ještě upřesníme toto ustanovení, tak nikoliv, protože na druhou stranu u takových zákroků, jako je chemoterapie, transplantace či amputace, já nevím, jedné z končetin, si myslíme, že tyto zákroky skutečně podstatným způsobem v mnohém případě i negativně mohou ovlivnit ten zdravotní stav dítěte a tam, pakliže upřesníme, za jakých podmínek ty rodiče dají ten souhlas a jakou formou, ještě to zjednodušíme, pak si myslíme, že tento princip je správný.
Jan BUMBA, moderátor:
Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Prezidentem Stomatologické komory je Pavel Chrz, dobrý den.
Pavel CHRZ, prezident České stomatologické komory:
Dobrý den.
Jan BUMBA, moderátor:
Bude stačit to zpřesnění zákona, ta technická novela, o které mluvil pan náměstek Plíšek?
Pavel CHRZ, prezident České stomatologické komory:
Pane redaktore, nevím, to, co říkal pan náměstek, je samozřejmě velmi, velmi příjemné, že to slyším i veřejně, nejenom na radě poskytovatelů. Nicméně dovolil bych si ještě připomenout, že se to, nebo nesouhlasit s panem náměstkem, ono se to týká mnoha, mnoha pacientů dětských, protože v mnoha případech právě chodí na ošetření s babičkou či s dědečkem a ten samozřejmě vůbec není kompetentní k tomu, aby jakýkoliv souhlas dal a rodiče obtížně do ordinací dostáváme. Když si představíme, že při rovnání zubů zcela běžně dochází k extrakci stálých zubů, to je nevratný proces, tak tam podle vyjádření právníků zcela jednoznačně musí být souhlas obou rodičů a tady může být velký kámen úrazu. Co se týče plných mocí, rád slyším, že plná moc je možná, právníci, se kterými jsme měli možnost hovořit a to i z Ústavu státu a práva, advokáti a soudci, kteří potom budou rozhodovat, ale říkají, že ne.
Jan BUMBA, moderátor:
To znamená, že se, že podle toho striktního výkladu musí prostě do ordinace dojít oba rodiče s tím dítětem?
Pavel CHRZ, prezident České stomatologické komory:
Pakliže by se, pakliže by se dělal nějaký zákrok, který by vyžadoval souhlas obou rodičů, potom by museli přijít, ano.
Jan BUMBA, moderátor:
Dochází, pane doktore, dochází k tomu tedy často, protože pan Plíšek říkal, že to není v mnoha případech. Dochází z pohledu praktika často k tomu, že dochází k nějakým problémům kvůli oné nutnosti mít souhlas obou rodičů?
Pavel CHRZ, prezident České stomatologické komory:
Já nemůžu říct, dosud nemusel být souhlas obou rodičů. Ten platí od 1. 4., na to je příliš krátká doba, abysme měli nějaké relevantní zkušenosti. Ale určité náznaky jsou, opravdu jsou.
Jan BUMBA, moderátor:
Jsou problémy i s tím, že ten zákon není dostatečně jasný, protože já přiznávám otevřeně, že mně ne. Takže vědí lékaři, kdy musejí mít souhlas obou rodičů a kdy ne?
Pavel CHRZ, prezident České stomatologické komory:
Samozřejmě, že nevědí a musejí se spolehnout na to, co jim řeknou především právníci, jako stanovisko ministerstva zdravotnictví je strašně fajn věc, ale jak jsem již říkal, o případném, v případném sporu budou rozhodovat právníci, ne ministerstvo zdravotnictví.
Jan BUMBA, moderátor:
Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz, děkujeme za rozhovor, na shledanou.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál