Přeskočit na obsah

Nestávají se z nás pokusní králíci?

Zatímco ředitelé škol se po zvýšení platových tabulek obávají diskriminace pedagogů s dlouholetou praxí, kteří na slibovaných dvacet tisíc hrubého pro absolventy "nedosáhnou" třeba ani po 18 odučených letech, jak upozorňuje 25. června v Právu Barbora Paskonková, ředitelka ZŠ Ostrava-Michálkovice, ředitelé nemocnic se na uvažované zrušení platových tabulek těší.

Konečně by mohli lépe odměnit schopné lékaře a sestry a snížit mzdy těm neschopným nezávisle na délce praxe. V současné době to kupodivu z nějakých mně nejasných důvodů nelze. Odměňování podle schopností zní krásně, ale krásných řečí mají zdravotníci nejspíš plné zuby.

Zatímco ve školství není problém posunout platové tabulky směrem výše, ve zdravotnictví se musí pořád něco zkoušet. Změny ve vzdělávání, v administraci pracovních neschopností každý měsíc je něco jinak.

Mechanismus odměňování podle schopností lze využít v soukromé sféře, ovšem podle diskusních ohlasů i podle statistik, které uvádějí mzdy o cca 2 000 Kč nižší než platy, nefunguje. Co se změní po zrušení tabulek v odměňování v soukromých zařízeních?

Odpovím si sama: pravděpodobně nic.

Dejme tomu by si mohli polepšit zdravotníci v příspěvkových organizacích, ale jak správně poznamenal doktor Kocourek: "Jak se určí, kdo je dobrý?" Bude to lékař či sestra, pro něž je na prvním místě pacient? Bude to lékař či sestra, kteří budou odmítat sloužit přesčasy nad rámec zákoníku práce, protože do práce chtějí přijít odpočatí, aby mohli poskytnout kvalitní péči? Bude to lékař či sestra, kteří si zvyšují kvalifikaci dalším studiem a holt občas potřebují studijní volno? Bude to sestra či lékař, co občas remcají a snaží se prosazovat změny? A budou mít zdravotnická zařízení na to, aby odměnila ty nejschopnější, aniž by zároveň musela opravdu výrazně ubrat těm méně schopným? Ono už možná není kde ubrat, takže z čeho přidat?

Kdo mi odpoví?

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené