Přeskočit na obsah

Otevřený dopis poslancům ve věci nekuřáckého prostředí v uzavřených vnitřních veřejných prostorách

Praha, 22. 5. 2017

Vážené poslankyně a poslanci,

dovolte komentář ke čtyřem nejdiskutovanějším bodům Zákona č. 65/2017 Sb., Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Po přijetí zákona (31. 5. 2017):

1. Významně klesl počet hospitalizací pro akutní srdeční onemocnění a akutní astmatické záchvaty

Ústav zdravotní statistiky a informací (ÚZIS) zveřejnil data z Národního registru hospitalizací za období červenec – listopad 2016 a stejné období roku 2017. Jak bylo prezentováno, celkem bylo pro tyto vybrané diagnózy v daném období hospitalizováno o 9400 lidí méně, tedy pokud by trend byl stejný, letos by nemuselo do nemocnice kolem 20 000 lidí a to jen proto, že kuřáci půjdou s cigaretou za dveře.

Pro jasné hodnocení by bylo ideální porovnávat trendy, tedy například roky 2014-16 a 2018-20, to znamená celé tři roky před a celé tři roky po zavedení zákona. To ale zatím možné není. Jakkoli se jedná jen o předběžné výsledky, dva důvody ukazují, že budou blízko pravdě: jednak podobná čísla vycházejí v desítkách jiných zemí (Češi tedy snad nejsou jiný živočišný druh) a jednak se pokles hospitalizací týká především mladších do 60 let a právě to je věk, v němž má pasivní kouření na tyto nemoci největší vliv.

Více zde: http://circ.ahajournals.org/content/126/18/2177

2. Naprostá většina populace nekuřácké prostředí podporuje

Výzkum ministerstva zdravotnictví ukázal, že 2/3 populace zákon podporují, viz průzkum STEM.

https://www.mzcr.cz/dokumenty/zakaz-koureni-v%C2%A0restauracich-nevadi-dvoutretinove-vetsine-verejnosti_15332_1.html

3. Pohostinský průmysl: Stabilně roste jak počet zaměstnanců, tak tržby

Většina hostinských zákon vítá a profituje, jak ukazuje přehled jejich tržeb a počtu zaměstnanců:

4. Obtěžování okolí kuřáků je letitý problém

Kouření před hospodami nepochybně vadí lidem v okolí. Těší mne na tom to, že si tohoto problému všimli i sami kuřáci – mnoho let dostávám dopisy, maily a stížnosti na obtěžování kouřením sousedů, kouřením na balkóně, z okna, šíření kouře celým světlíkem paneláku.... Věřím, že i tento problém se vyřeší a kuřáci budou ohleduplnější.

Především se domnívám, že argumenty pro zachování nekuřáckých vnitřních veřejných prostor jsou zcela jasné a nebudete marnit čas diskutováním o jejich zrušení.

Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

předseda Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku

eva.kralikova@lf1.cuni.cz

Zdroj: 1. LF UK

Sdílejte článek

Doporučené

Efekt krále Midáse

3. 1. 2023

Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 18 n. l.) ve sbírce Proměny, shrnující antickou mytologii, vypráví, jak dopadla prosba krále Midáse: