Přeskočit na obsah

Otevřený dopis poslancům ve věci nekuřáckého prostředí v uzavřených vnitřních veřejných prostorách

Praha, 22. 5. 2017

Vážené poslankyně a poslanci,

dovolte komentář ke čtyřem nejdiskutovanějším bodům Zákona č. 65/2017 Sb., Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Po přijetí zákona (31. 5. 2017):

1. Významně klesl počet hospitalizací pro akutní srdeční onemocnění a akutní astmatické záchvaty

Ústav zdravotní statistiky a informací (ÚZIS) zveřejnil data z Národního registru hospitalizací za období červenec – listopad 2016 a stejné období roku 2017. Jak bylo prezentováno, celkem bylo pro tyto vybrané diagnózy v daném období hospitalizováno o 9400 lidí méně, tedy pokud by trend byl stejný, letos by nemuselo do nemocnice kolem 20 000 lidí a to jen proto, že kuřáci půjdou s cigaretou za dveře.

Pro jasné hodnocení by bylo ideální porovnávat trendy, tedy například roky 2014-16 a 2018-20, to znamená celé tři roky před a celé tři roky po zavedení zákona. To ale zatím možné není. Jakkoli se jedná jen o předběžné výsledky, dva důvody ukazují, že budou blízko pravdě: jednak podobná čísla vycházejí v desítkách jiných zemí (Češi tedy snad nejsou jiný živočišný druh) a jednak se pokles hospitalizací týká především mladších do 60 let a právě to je věk, v němž má pasivní kouření na tyto nemoci největší vliv.

Více zde: http://circ.ahajournals.org/content/126/18/2177

2. Naprostá většina populace nekuřácké prostředí podporuje

Výzkum ministerstva zdravotnictví ukázal, že 2/3 populace zákon podporují, viz průzkum STEM.

https://www.mzcr.cz/dokumenty/zakaz-koureni-v%C2%A0restauracich-nevadi-dvoutretinove-vetsine-verejnosti_15332_1.html

3. Pohostinský průmysl: Stabilně roste jak počet zaměstnanců, tak tržby

Většina hostinských zákon vítá a profituje, jak ukazuje přehled jejich tržeb a počtu zaměstnanců:

4. Obtěžování okolí kuřáků je letitý problém

Kouření před hospodami nepochybně vadí lidem v okolí. Těší mne na tom to, že si tohoto problému všimli i sami kuřáci – mnoho let dostávám dopisy, maily a stížnosti na obtěžování kouřením sousedů, kouřením na balkóně, z okna, šíření kouře celým světlíkem paneláku.... Věřím, že i tento problém se vyřeší a kuřáci budou ohleduplnější.

Především se domnívám, že argumenty pro zachování nekuřáckých vnitřních veřejných prostor jsou zcela jasné a nebudete marnit čas diskutováním o jejich zrušení.

Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

předseda Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku

eva.kralikova@lf1.cuni.cz

Zdroj: 1. LF UK

Sdílejte článek

Doporučené

Děti trestají

12. 8. 2022

Ve všech kulturních okruzích jsou lidé přesvědčeni, že ti, kdo překročí pravidla, zákony nebo normy, mají být potrestáni. Trestem může být…

Bůh si je přebere

7. 7. 2022

V průběhu křížové výpravy proti albigenským kacířům na jihu Francie bylo obleženo město Béziers. Jeho měšťané odmítli kacíře vydat. Roku 1209 město…

Agnotologie. Nevědomost je moc

2. 6. 2022

Bill McKibben, environmentalista, napsal k debatě o klimatické změně: „Ztratili jsme spoustu času s představou, že se účastníme debaty o datech a…