Přeskočit na obsah

Plodina minulosti stejně jako plodina budoucnost

Četl jsem před tím na internetu mnoho a mnoho názorů, zda je ježdění na E85 správné, nebo špatné. Problém to není, v Brazílii, severských státech a USA se na biolíh jezdí už mnoho let. Já osobně jsem spokojen. Autíčko krásně jezdí i na velmi nízké otáčky, a když sešlápnu plynový pedál na podlahu, taky nejsem za hlemýždě. Spotřeba se nijak významně nezvýšila.

Biolíh se vyrábí z našich surovin a u nás. Těší mě, že méně podporuji ropné šejky a více naše zemědělce. Biolíh je obnovitelné a ekologicky odbouratelné palivo, s jedním velkým „ale“. Se stejným „ale“, s jakým se musí vypořádat i auta budoucnosti, elektromobily. Spalování biolihu je zcela jasně ekologické, jeho používání je daleko méně ekologicky zatěžující. U elektromobilů je to jasné, tam je ekologická zátěž minimální. Jenže jak biolíh, tak elektřina se někde musí vyrobit. Ze surovin, které se musí vypěstovat, na místo výroby nějak dopravit a uskladnit a také se musí skladovat. Pokud cukrovou řepu, jako jeden ze zdrojů výroby biolihu na poli vyorávají traktory poháněné normální motorovou naftou, do cukrovaru ji vozí náklaďáky poháněné normální motorovou naftou, a na benzinové pumpy rozvážejí cisterny poháněné normální motorovou naftou, ekologický efekt tohoto paliva se ztrácí. Je pak těžké operovat nižšími emisemi CO2. Dotační nálada státu se začíná ochlazovat. Bez dotací je E85 ekonomicky zatím nekonkurenceschopné proti normálnímu benzínu. Zatím. Co bude dál, přesně nikdo neví. Ropní šejkové už párkrát dostali svět, který je na ropě závislý jak novorozenec na mateřském mléce, na kolena. Není dobré být na Arabech závislí. Ani na Rusku. Ropa, která se vytěží na Jižní Moravě, nám mobilitu nezaručí, je jí strašně málo.

Přesto však, jako lékař, toto palivo jednoznačně podporuji. Je to taky o ekologii, ale z jiného pohledu. Náš svět je přeslazený. Jako diabetik si to velmi dobře uvědomuji. Cukr je všude, i tam, kde byste ho ani nečekali. Jsou ho tuny a výše jeho konzumace je na škodlivé úrovni. Přináší obezitu, diabetes mellitus, onemocnění cév atd.

Jenže výroba cukru se zastavit nedá. Je to léta rozjetý vlak. Takže z mého hlediska je daleko lepší z cukru vyrábět biolíh než jej cpát do potravin. Je jedno, jestli budou emise CO2 v konečném důsledku vyšší nebo nižší, je nakonec jedno, jestli bude litr E85 levnější nebo ne proti klasickému benzínu. Pro vyrobený cukr najdeme lepší a zdravější uplatnění. A to mi přijde důležité. Tento můj pohled jsem v žádném příspěvku týkajícím se biolihu používaného na výrobu motorových paliv nenašel. A přitom mi přijde hodně zajímavý. Cukrová řepa je plodina, která má u nás dlouhou historii a oproti řepce olejce, ze které se vyrábí bionafta, neškodí žádnému ze zvířat. Po jejím zpracování zůstávají jen nepatrné, dále nezpracovatelné zbytky. Zkrátka plodina minulosti stejně jako plodina budoucnosti.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…