Přeskočit na obsah

Povinnost vypisovat výkazy

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha

Zásadně je třeba vycházet z toho, že právní povinnosti lze zaměstnanci ukládat jen na základě  ákona a v jeho mezích. Zákoník práce neupravuje žádnou obecnou povinnost zaměstnance v tom smyslu, že by musel sám kalkulovat své příplatky za práci v noci, resp., za práci v sobotu a neděli či za svátek.

Z § 96 zákoníku práce je zřejmé, že vedení evidence pracovní doby je právní povinností zaměstnavatele, a nikoli zaměstnance. Jak ale judikoval v minulosti Nejvyšší soud (konkrétně rozsudek sp. zn. 21 Cdo 1916/2004 dostupný též např. na www.nsoud.cz v rubrice vyhledávání stanovisek a rozhodnutí Nejvyššího soudu), ke splnění povinnosti zaměstnavatele evidovat pracovní dobu je často nezbytná určitá součinnost ze strany zaměstnance, jejímž prostřednictvím získává zaměstnavatel podklady pro vedení evidence pracovní doby. Zaměstnavatel tedy může oprávněně požadovat po zaměstnancích, aby poskytovali nezbytnou součinnost při evidenci pracovní doby (např. vyznačili příchod a odchod do a ze zaměstnání v sešitě či formou elektronické „píchačky“ apod.), ovšem zaměstnavatel nemůže po řadových zaměstnancích (kteří nejsou mzdovými účetními) požadovat, aby si sami vypočítávali výši příplatků ke mzdě či platu podle evidence odpracované doby. Taková činnost patří výhradně do pracovních povinností zaměstnanců, jejichž sjednaným druhem práce je činnost v oblasti mzdové agendy, mzdové účtárny apod.

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.