Přeskočit na obsah

Proč nám pacienti utíkají k novým zdravotním řetězcům?

Jedná se o tzv."obvoďácké angíny" a tím nechci v žádném případě dehonestovat kolegy praktické lékaře. Jde o to, že přes nával práce lékař často udávané potíže pacienta bagatelizuje a léčí neindikovaně antibiotiky a to i přes opakované návštěvy a třeba i po trojité léčbě různými antibiotiky jak v ordinacích, tak na LSPP, apod., během jednoho, dvou měsíců. Pálení v krku a dysfagie, pyrosa, apod. bývají promptně prohlášeny za "angínu" a už to jede.

Chápu, že mnohdy nemáme čas, ani chuť, složitě uvažovat o diff.dg., ale jsou-li podobné potíže opakované a pacienti se již sami, bez doporučení obracejí na specialisty, kteří opakovaně píší nález, že se o žádnou angínu nejedná, začíná si takový pacient hledat své cestičky a myslí, že se něco zlepší, pokud změní svého registrujícího praktika.

A protože je dlouhodobě zaplavován reklamami na nepřetržitou péči lékařů např. v řětězcových hypermarketových systémech typu "Mojeambulance", prostě od svého lékaře, který jej považuje za simulanta, odejde.

Bohužel, brzy zjistí, že si moc nepomohl a spadl takříkajíc z bláta do louže, resp. naopak..... Takže znovu začne obíhat sám specialisty. Jednoho takového "zoufalce" a jeho anabázi tady zmíním. Konec byl pro mne překvapující.

Potíže typické, jak jsem shora popsal. U nás po komplexním vyšetření zjištěno : paresa rekurentu vlevo s nepohyblivou levou polovinou hrtanu, podezření na GERD, jinak celkem běžný nález. Pacient byl odeslán na internu a tam mu zjistili nejen reflux, ale i stav po nepoznaném starém IM se susp.netypickou AP. Byl transportován na kardiochirurgické pracoviště, kde mu provedli koronarografii atd. a zavedli koronární stent. Pacient nyní zcela bez potíží, ve svých 70 letech se "znovu narodil".

Co tím chci říci ? V žádném případě nehodlám kohokoliv kritizovat, ale jen upozornit, že se nám vyplatí opravdu uvažovat v širších souvislostech a hlavně pacientům naslouchat. Nikoliv nadarmo se neříká, že v anamnéze nám mnohdy sdělí i diagnosu. Na to vše je ovšem třeba času a zkušeností.

Náš dnešní zdravotnický systém z nás povětšině dělá otroky a nesvéprávné jedince, kteří jsou v permanentním riziku trestního stíhání a objektem snahy různých kverulantů, dostat lékaře ihned pokud možno rovnou do tepláků, nebo na nich vytřískat "odškodné". Tzv. diktát laiků je patrný nejvíce v urgentní medicíně.

Možná by bylo ale třeba se zamyslet, zda i my sami někdy svými postoji k podobným aktivitám přímo někoho nevybízíme. Dvacet let uplyne již brzy od změny socialistického zdravotnictví, zrušení OÚNZů a vzniku nestátních, tzv. soukromých smluvních lékařů a náš stav si dodnes nedokázal najít své pravé místo na slunci. O čemsi to vypovídá, ale to je na další přednášku.....

---------

MUDr.Tomáš Rozsíval ORL ordinace Opava

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Koukolík: Klokánci

5. 5. 2023

Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…