Přeskočit na obsah

Proč pláčou zdravotní pojišťovny?

Po nás, lékařích se houfně požaduje, abychom se uskrovnili a na druhé straně někteří se nechali slyšet, že přece máme i my právo se hlásit o peníze, když se domníváme, že na ně máme právo.

Vykládat zde celou genezi problematiky nemá smysl. Ostatně všichni, kteří se v tom orientují, vědí své. Co mne ale opravdu zaráží, to neschopnost Českého státu v době opakující se krize, poučit se z minulosti. Není přece možné, aby stát jenom tak na pasblind přišel o 12 miliard Kč jen pro neschopnost státního zastupitelství a ministra financí ! Ano, jde o peníze, které byly "odkloněny" na švýcarské účty kdysi v devadesátých letech osobami obžalovanými ve Švýcarské federaci.

Českými občany, kteří si zakoupili mostecké hnědouhelné doly za peníze těchto dolů a zbytky provizí si patrně uložili na lepší časy ve švýcarských bankách.

Tyto peníze současně zřejmě figurují i při podezření z korupce při zázračném zbohatnutí našeho malého mašinfíry Standy, bývalého premiéra této země.

Bezpochyby další miliardy by se daly vysledovat v bezedném státním měšci, namátkou kausa Šťáva a jeho firma na výrobu krevních transfusních roztoků. Krev, pot a slzy se táhnou celou generací našich politiků a peníze se ztrácely během oněch dvaceti let závratným tempem. Jenom do zdravotnictví jaksi nesměřovaly díky novému pojmu "odkloňování".

Jen proto odmítá stát celkem prostou věc, a sice navýšit úhradu za tzv. státní pojištěnce, čili děti, důchodce a všechny další, kteří nemusejí platit zdravotní pojištění. Za tuto část pojištěneckého kmene, tvořícího asi 60% všech pojištěnců v ČR, platí stát kolem 728 Kč měsíčně. Přitom tito lidé, pámbu jim buď milostiv, spotřebovávají téměř 90% zdravotní péče !

Cosi tedy není v pořádku. V kontextu s probíhající krizí v EU, chaosem v Řecku a počínajícím těžkým průšvihem v dalších zemích "jižního křídla" zemí Evropské sedmadvacítky, jako jsou Itálie, Portugalsko a Španělsko, nastanou těžké časy i v Česku a to jistě už v roce 2012.

Proto by vláda měla opravdu nezastřeně přiznat, že při takovém tureckém hospodaření, které provádí "nejlepší světový ministr financí Kalousek", jenž na to dostal od USA dokonce tzv.papíry na hlavu, to brzy půjde i ve zdravotnictví velmi rychle s kopce.

Zhoršení dostupnosti zdravotní péče se již nyní pomalu ale jistě stává realitou a brzy nastane čas, kdy to celé české vládě přeroste přes hlavu. Ještě by se cosi dalo udělat, ale to by musel stát uznat, že na to tahleta garnitura "politiků" prostě již nemá......

-------

autor: MUDr.Tomáš Rozsíval ORL ordinace Opava

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Koukolík: Klokánci

5. 5. 2023

Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…