Přeskočit na obsah

Prof. Havrdová: Čas je mozek

Zeptali jsme se zdravotníků: Kterou jednu věc z vašeho oboru by měl znát úplně každý lékař a kterou každý pacient, a přitom ji zná jen málokdo? Jaká častá nepřesná nebo rovnou mylná obecná představa je obzvlášť nebezpečná?

Konzultovala jsem otázku s kolegy, nakonec jsme se shodli na tom, že ve skutečnosti přes všechnu osvětu pořádanou řadu let by to mělo být téma cévní mozková příhoda – CMP. Stále přicházejí lidé do nemocnice pozdě a jejich výsledek pak tomu odpovídá.

CMP má tu nevýhodu, že na rozdíl od srdečního infarktu nebolí. To je jeden z důvodů, proč vzniká prodleva – nedojde náhodou ke spontánní úpravě? Lidé doma čekají a čekají… a když to podle nich trvá hodně dlouho (mnoho hodin), rozhodnou se odvézt příbuzného do nemocnice (nebo se pacient rozhodne, je‑li schopen, zavolat si sanitku). A zde jednoznačně platí, že čas je mozek. CMP vyžaduje okamžitou léčbu, u ischemických příhod, které převládají, každých 10 minut prodlení vede k významnému zhoršení klinického nálezu.

Příčinná léčba je u mozkové nedokrevnosti možná jen v prvních hodinách – rozpouštět krevní sraženinu (systémová trombolýza) lze do 4,5 hodiny od počátku příznaků. V tomto intervalu musí proběhnout řada vyšetření v nemocnici, není to tedy čas od začátku příznaků do příjezdu pacienta do zdravotnického zařízení. Trombektomii lze u vybraných případů provést až do 24 hodin od vzniku příhody.

Naprosto zásadní je umět správně rozpoznat příznaky CMP. Z anglosaské literatury byl do našich doporučení zaveden test FAST (Face, Arm, Speech, Time – tvář, ruka, řeč, čas; anglicky „fast“ přitom znamená „rychle“), který definuje tři tzv. hlavní příznaky CMP:

1. náhlý pokles koutku;

2. slabost jedné ruky, kterou lze i pro laiky vyšetřit při předpažení obou rukou – pokud po 10 sekundách klesne jedna končetina třeba jen o 5–10 cm, měla by se ihned volat zdravotnická záchranná služba;

3. hlavním příznakem je jakákoli náhle vzniklá porucha řeči (afázie).

Při známkách příznaků CMP je nutno volat zdravotnickou záchrannou službu (tel. 150).

Čím kratší je časový interval od vzniku klinických příznaků ischemické CMP k zahájení účinné léčby, tím lepší je klinický výsledek. U ischemické CMP po zahájení včasné léčby je možné dosáhnout příznivého výsledku, tj. plné soběstačnosti, až u 70 procent pacientů.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

O třech tvářích demokracie

11. 5. 2022

Liberální tvář reprezentuje demokracii, která v 18. století bořila monarchie. Snažila se vytvořit sociální prostor nezávislý na státu a církvi.…

O svobodné vůli

21. 4. 2022

Nejdříve co říkají o svobodné vůli filosofové, přou se o ni dlouhá staletí. Filosofičtí deterministé mají za to, že stav vesmíru je dán funkcí…

O dvou stylech vedení

7. 4. 2022

Vystřídali jste během života několik různých povolání? Takže jste skoro jistě uvažovali o tom, kdo vás vede nebo vám velí, proč se chová tak, jak se…