Přeskočit na obsah

Říkáme-li zdravotní dani zdravotní pojištění, tak se podle toho chovejme

 

Ministři a vysocí státní úředníci v této době chodí za ministrem financí a žádají více peněz pro své resorty. Jak sleduji média, tak mám pocit, že je u nás podfinancované úplně všechno - policie, armáda, školství, zemědělství, kultura atd. atd. atd.  Ministr zdravotnictví nemá takový problém. Většina zdravotnictví není financována ze státního rozpočtu. Otázkou je, zda je to taková výhra.
 
Reformátoři našeho zdravotnictví zavedli po změně režimu speciální financování zdravotnictví. Odvádí se zdravotní pojištění, což ovšem není úplně správný název. Přesnější je to tak, že zdravotnictví je převážně financováno ze speciální zdravotní daně. Tvůrci měli myšlenku, že tím se financování zdravotnictví výrazně zlepší, protože zdravotnictví bude mít své jasné peníze a nikdo mu je nebude moci vzít. Teoreticky to zní hezky, ale jak už to tak bývá, praxe a teorie nejsou vždy zcela v souladu.
 
 Výše zdravotní daně je příliš malá na očekávání obyvatel a naše zdravotnictví je tramvaj plná černých pasažérů, kteří mohou být v klidu, protože revizoři nejsou.  
 
Speciální zdravotní daň z mého pohledu není také zcela logická, neboť jde o určitý výjimečný, nesystémový druh státní daňové asignace. Mohla by také třeba být duchovní daň, policejní daň, školská daň atd. atd.
 
Kde vzít další peníze pro zdravotnictví? Stát zvýšil platby za státní pojištěnce a tím, myslím si, na delší dobu skončil. Vláda má pocit, že situaci vyřešila. Nevyřešila, jak ukáže budoucnost. Pokud bude vláda chtít zachovat současnou kvalitu a kvantitu našeho zdravotnictví, bude muset přidat více, nebo konečně musí voličům na rovinu říci, že na kvalitní a všeobecné dostupné zdravotnictví pro každého nemáme.
 
Je samozřejmě zcela legální debata o tom, že by si lidé měli za své léčení platit více sami.  Uznávám, že u některých lépe zaobstaraných lidí bez debat. Nemám ani problém s tím, že by třeba stomatologie, až na určité výjimky, mohla být postavena mimo systém povinného zdravotního pojištění. Jenže naši lidé jsou převážně bez peněz a na přímé platby nemají.
 
Špatně se starám o svůj chrup, a tak jsem nedávno byl na dentální hygieně. Zubařka vzala do ruky ultrazvukový čistič (nejsem odborník, neznám správný název), za pár minut mi objela všechny zuby, ukázala mi, jak se správně čistí zuby kartáčkem a nějaké mi zabalila na cestu. Stálo mě to 1 600 korun. Nezpochybňuji tu cenu, zaplatil jsem bez reptání, vydělám si na to, ale spousta běžných lidí si tohle dovolit nemůže. Takže, když budeme tlačit na zvýšení přímých plateb na všechny bez rozdílu, dosáhneme toho, že celkový zdravotní stav obyvatelstva se zhorší. Může to tak být, je to politické rozhodnutí a legální. Co je u nás bohužel také legální, ale neetické, je fakt, že zachování kvalitního a dostupného zdravotnictví dosud platili zdravotníci ze svého. Ale to nejde donekonečna, i když to fungovalo hezkou řádku let a stát si na to zvyknul.
 
 
Já ale vidím určitou možnost zvýšení příjmu peněz pro zdravotnický resort. Nemusíme jen stát s nataženou rukou.  Zdravotní dani říkáme zdravotní pojištění, tak trochu se to pojištění přece jen podobá. Základem pojištění je, že kryje neočekávanou událost a že se pojistník nesmí chovat tak, aby zvyšoval nebezpečí vzniku pojistné události. Když bude někdo chtít pojistit svůj dům, pojišťovna bude mít problém s tím, že by ve sklepě měl laboratoř, ve které by pracoval se snadno zápalnými látkami. Když to ale bude chtít dělat, bude muset platit vyšší pojistné.
 
Když někdo provádí takovou činnost, že vědomě ohrožuje své zdraví, měl by platit vyšší zdravotní pojištění. Například horolezci, či motocykloví závodníci. Tito „sportovci“ se chovají tak, že zcela vědomě zvyšují možnost vzniku zdravotního poškození své osoby. Když se jim něco stane, tak se na jejich léčení, nedobrovolně, složí ostatní, i ti, co se chovají bezpečně a odpovědně. Podobných činností je hodně. Např. mě napadají parašutisté, letci na ulralajtech, sportovní střelci, atd. atd.
 
Dnes už není sebemenších pochyb, že kouření a konzumace alkoholu je škodlivá. Nyní k tomu přistupuje i rafinovaný cukr. Kdo kouří, pije a jí cukroví, škodí zcela vědomě svému zdraví, ale platí stejnou zdravotní daň jako ten, co žije zdravě.  Tak co dát speciální daň na nezdravá jídla, např. slané brambůrky, dortíčky, cigarety, alkohol atd. atd. To jsou návrhy, co mají logiku. Nakonec podobně to říkají i představitelé České lékařské komory a mnoho lékařů.
 
Jinak moc dalších návrhů na zvýšení přísunu peněz do zdravotnictví není. Já tedy o nich nevím.  Snad ještě jedna možnost do budoucna, genetické inženýrství. Vytvoříme tak dokonalé a zdravé bytosti, že nebudou nikdy nemocné a hodně toho vydrží. Třeba jako ten orel, co seděl majiteli na rameni v baru a pil jednu vodku za druhou. Možná ten vtip znáte.
 
 
 
 
 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.