Šťastný: Odboráři zákony nečetli pečlivě
12.7.2011
Moderátor (Jan Bumba):
....Odboráři dnes protestovali kvůli tomu, že právě v tento den se do sněmovny dostaly některé další reformní zdravotnické zákony. Naším hostem je poslanec ODS Boris Šťastný, předseda sněmovního zdravotnického výboru...
Uznáváte, že mnoho lidí může být znejistěno tím, že neví, co bude hrazeno v rámci standardní a co v rámci nadstandardní péče?
Boris Šťastný
Mnoho lidí může být znejistěno pouze v případě, že uvěří těmto větám a výrokům paní Žitníkové nebo ostatních odborářů, kteří jsou podle mého ve svých prohlášeních vedeni pouze nějakými budoucími politickými osobními cíli. Každý, kdo si přečte ten konkrétní zákon a bohužel se ukazuje, že samotní odboráři ho nečetli pečlivě, tak si přečte v paragrafu 13 ods. 1, že ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní péče poskytnutá pojištěnci s cílem zlepšit nebo zachovat jeho zdravotní stav nebo zmírnit jeho utrpení, pokud odpovídá zdravotnímu stavu pojištěnce, je v souladu se současnými dostupnými poznatky vědy a existují důkazy účinnosti tzn....
Já se omlouvám, že vám do toho skáču, ale znamená to tedy to, že zaručujete, že bude i nadále hrazeno to co je dnes hrazeno z veřejného pojištění?
Boris Šťastný
Samozřejmě, základem pro budoucí hrazení zdravotní péče ze systému zdravotního pojištění bude ten stávající rozsah. Pouze, pokud bude existovat více variant, které povedou ke stejnému terapeutického účinku a varianty budou, co do výsledku stejné, může, nebo nemusí ministerstvo zdravotnictví rozhodnout vyhláškou o tom, že některé z těchto variant budou označeny jako ekonomicky náročnější, u nichž si pacient zaplatí rozdíl mezi nadstandardem a standardem.
Jste jakožto vládní koalice ochotni reformní zákony nějak upravit třeba na základě požadavků odborů nebo dnes samozřejmě jsme slyšeli další kritiku od opozice v parlamentu?
Boris Šťastný
U této věci není důvod to měnit. Každý si musí uvědomit, že už dnes platí za tzv. nadstandardy, ale platí načerno nebo nelegálně. Jako jednoduchý příklad mohu uvést lehkou plastovou sádru, na kterou každý pacient by dnes podle toho stávajícího zákona měl mít nárok a pojišťovna by mu teoreticky mohla proplatit jak tu těžkou sádrovou tak tu lepší, ale ono to tak v praxi nefunguje a pacienti, kteří chtějí lepší sádru nebo třeba lepší kloub, tak si platí celý výkon u zdravotnických zařízení, které nemají smlouvu s pojišťovnou, protože to je jediná legální možnost anebo se snaží nějakým způsobem v lepším případě umluvit to zdravotnické zařízení nebo získat nějaké konexe, v horším případě podplatit.
Nejde ale jen o definici standardu a nadstandardu, jsou tam i další problémy, o kterých mluví odboráři. Co třeba limit proplacení poplatků v nemocnici, když bude třeba senior upoután na lůžko v nemocnici několik měsíců, může ho to dostat do velmi složité finanční situace.
Boris Šťastný
Mnoho situací v lidském životě může dostat nejen seniora ale i jakéhokoli člověka do složité finanční situace. Může to být nezaměstnaný, může jít o člověka s určitými problémy sociálními jinými, nemůže to být věk nebo pohlaví, které má být určující pro to, zda má být od toho či onoho osvobozen, proto já jsem v minulosti opakovaně kritizoval to, aby regulační poplatky některé věkové skupiny platily a jiné ne. Máte bohaté seniory a máte chudší seniory.
Ale měl by tedy být nějaký limit pro placení poplatků?
Boris Šťastný
Správné je a tak to je v našem právním řádu a musí se na tom do budoucna ještě více pracovat, aby skutečně ti, kteří na to nemají tzn., sociálně slabí a je jedno jestli je tomu člověku 80 let nebo 50, protože je invalidní důchodce třeba, aby ti sociálně slabí jim bylo pomoženo v sociálním systému, ale nemůže to být zdravotní systém.
Zatím to ale není připraveno, zatím není žádná pomoc ze sociálního systému?
Boris Šťastný
Ale ta přece existuje, člověk, který je v hmotné nouzi, zdravotní poplatky neplatí.
Děkuji, na shledanou. Dalším hostem je předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása....
Očekával jste takový průběh dnešního happeningu vč. těch vulgárních nadávek ministru zdravotnictví?
Václav Krása
Já už jsem tam v té době nebyl, takže jsem to nezažil. Já myslím, že se má dát každému možnost promluvit, na druhou stranu musím říci, že způsob komunikace ministerstva zdravotnictví může vzbuzovat tyto negativní reakce.
Teď jsme slyšeli slova pana poslance Šťastného, který mj. tedy uklidňoval v tom smyslu, že ten standard bude definován tak, aby v něm bylo obsaženo to, co je dnes hrazeno z veřejného pojištění. Působí tato slova i na vás uklidňujícím dojmem?
Václav Krása
Vůbec na mě nepůsobí uklidňujícím dojmem, protože návrh zákona o zdravotních službách říká, že se bude posuzovat ekonomická výhodnost provedeného zdravotního výkonu. Osoba se zdravotním postižením, u které je dopředu jasné, že nebude moci stejně pracovat i po léčbě, bude vždycky v nevýhodném postavení. Tito lidé nebudou mít nárok na špičkovou péči. Pokud má lékař posuzovat zdravotní indikace, způsob léčby a ne ekonomickou výhodnost, to si myslím, že žádný stát nedělá, já jsem se na to ještě informoval. V Evropě se vůbec takto zdravotní péče neposuzuje, vše co je placeno z veřejného zdravotního pojištění je standardem a v zásadě nadstandardem jsou věci, které nejsou přímo spojeny s léčbou např. nějaké ty nadstandardní pokoje, zvláštní služba apod.
Pokud jde o placení poplatků, pan poslanec se vyjadřoval v tom duchu, že pokud někdo by neměl na nějakou službu, mělo by mu být pomoženo ze sociální oblasti a ne ze zdravotnictví.
Václav Krása
Mě už trošku zlobí pan ministr i pan poslanec Šťastný, protože sami vědí, že to pravda není. Není žádná dávka, která by byla určena k tomu, že člověk nemá na poplatky ve zdravotnictví. Člověk, který pobírá invalidní, starobní, vdovský důchod, nebo je nezaměstnaný není v hmotné nouzi. Důchodci i nezaměstnaní platí poplatky v nemocnici. V Evropě není země, kde by se platily zdravotní poplatky za pobyt ve zdravotnickém zařízení déle než 30 dní. Je to právě z toho, že by ty poplatky byly ekonomicky neúnosné i pro středně příjmové skupiny lidí, protože když bude někdo půl roku v nemocnici, bude pobírat dávky v nemoci, tak za půl roku ta rodina je ekonomicky zničená, protože když z toho bude platit ještě 3000 Kč zdravotní daň, tak ta rodina to nemůže unést takovou finanční zátěž.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál