Přeskočit na obsah

Středočeský hejtman napadá slabá místa systému

Poslanec za ČSSD a středočeský hejtman David Rath umí s neomylnou jistotou vyhmátnout slabé místo, zaútočit a okamžitě strhnout pozornost na sebe. Ví, že útok na zdravotnické poplatky loni socialistům vyhrál volby. To téma drží v zubech jako pitbul. Úspěch chce letos na podzim zopakovat. A udělá pro to cokoli.

Městský soud v Praze v předběžném opatření zakázal, aby Středočeský kraj ve svých nemocnicích a lékárnách platil za pacienty poplatky za recepty, dával jim "dar".

Vyslyšel žalobu soukromé lékárny. Zdá se, že hejtman s motýlkem prohrál, musí se podvolit opatření soudu. Jenže omyl, on na prohře vydělá, obrátí ji ve svůj prospěch a jakoby ve prospěch občanů. Jakoby; ve skutečnosti jen dokazuje, že pro některé české politiky zákony a soudy neplatí, a tím nám všem škodí. Bleskově vymyslel fintu Ra začne vydávat slevové kupony místo daru. A bude další soud, a když prohraje, zřejmě začne vydávat svačiny v hodnotě 30 Kč.

Jeho výsměch právu není nový. Rozhodnutí soudu se stejně zpěčuje Václav Klaus. Už čtyři roky odmítá znovu rozhodnout a zdůvodnit své rozhodnutí, díky němuž nejmenoval soudního čekatele Petra Langera soudcem. Prezident je nepostižitelný, dělá si, co chce.

Rath nepostižitelný není, handicap však dohání lstivostí. O zákazu dávat v krajských zařízeních dárky (z našich daní) řekl: "Rozhodnutí soudu je velmi chaotické a zmatečné. Nikdo, dokonce ani soud, neví, co rozhodl a vydal, zda zákaz platí jen pro jednu mladoboleslavskou lékárnu, anebo pro všechny naše nemocniční lékárny."

Rozsudku se podřídil, ale soudkyni to nedaroval, osladil. Veřejně z ní dělá hlupačku, jež neví, co činí. Navíc zveřejnil její jméno a vyzval středočeské občany, ať na soud telefonují a žádají vysvětlení. "Tento krok krajského úřadu považujeme za nepřípustný nátlak na nezávislý soud a hraničí to se šikanou. Je to za hranicí etiky," děl mluvčí soudu Petr Kulawiak.

Ano. Je. Ale Rath zas trefil do černého. Na soudce mají tuzemci žízeň. To zaprvé. A zadruhé muži a ženy v taláru u nás nejsou zvyklí svá rozhodnutí veřejně hájit. (Vojtěch Cepl junior, který před kamerami četl svůj pečlivě zdůvodněný verdikt o justiční mafii, je světlou výjimkou.) Navíc se usnesení o předběžném opatření zasílá jen stranám sporu, tedy úřadu a žalující lékárně. Přitom se týká mnoha občanů, takže by přirozeně mělo být veřejné.

Rath se vzbouřil proti soudu napůl. Rozhodnutí přijal, leč kritizuje ho. A na soudkyni vyhlásil štvanici. Chová se jako odkopnutý milenec, který na internet pověsí telefon své bývalé milenky s lechtivou výzvou, aby se jí pomstil. A argumentuje dál. "Máme tady ústavní právo lidí na bezplatnou zdravotní péči," opakuje starý argument ČSSD proti poplatkům, který ovšem neprošel před Ústavním soudem. Nevadí, hejtman pořád vrací poplatky do hry, staví se do role Janošíka, který se rve za chudý lid.

Dobře ví, kam kopnout, aby to bolelo. Normální smrtelník žijící v právním státu chápe, že když je něco uzákoněno, má se to dodržovat. Pokud to nedodržuji, chovám se nezákonně a basta. Rath ovšem vytasil další mazanou výhradu proti poplatkům:

"Problém byl v tom, že ty zákony byly schváleny nelegitimně, za pomoci politické korupce," pravil v ČT. Chápejme: za pomoci přeběhlíků z ČSSD. Drsná logika. A zase velmi účinná, jistě se mezi lidem uchytí. -Znamená to, že pro Ratha neplatí žádný zákon, který byl přijat za Topolánkovy vlády? Zřejmě jen ty, pro které ČSSD, ta parta Rychlých šípů, svatých, nehlasovala.

Podle Rathovy logiky ovšem není platné ani březnové svržení vlády, neboť se událo také za pomoci přeběhlíků, tentokrát těch, kteří se otočili zády k ODS. Nebo to nebyla "politická korupce"? O tom však Rath taktně pomlčí, nehodí se mu to do krámu.

Středočeský hejtman je jako virus. Vyhledává slabá místa systému a napadá je. Otázkou je, zda na něj ODS najde včas účinnou vakcínu. Aby nám nakonec nevládl Virus Premiér.

Týden, Martin Fendrych

 

 

Zdroj: Týden

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…