Třebíčskou nemocnici posílí 30 lékařů
Karel PĚŠKA, moderátor:
Třebíčskou nemocnici posílí 30 nových lékařů. Nemocnice láká doktory na 100 tisíc korun. Peníze v podobě náborového příspěvku však nejsou to rozhodující. Zatímco podmínky jsou ve všech krajských nemocnicích nastavené stejně, právě Třebíči se podařilo přilákat lékařů nejvíce. A vyřešila tím zoufalou situaci posledních měsíců. O tom nám teď už více poví ředitel nemocnice Leoš Dostál. Hezké odpoledne přeji.
Nejhorší situace prý byla na interně. Jak vážné to tam bylo a o kolik se teď situace na tomto oddělení zlepšila?
Leoš DOSTÁL, ředitel Nemocnice Třebíč:
Personální problémy u nás na interně přetrvávaly celou řadu let. A nedařilo se naplnit potřebné počty lékařů. Někdy to hraničilo se schopností zajistit regulérní chod oddělení, zabezpečit pohotovostní služby ústavní a podobně. Takže tam jsme doplnili nejvíc. Jednalo se celkem o 11 lékařů, ale někteří odešli, takže celkový ten nárůst je o něco menší než 10. Ale ten stav se výrazně zlepšil a můžeme říct, že oddělení funguje velmi dobře.
Karel PĚŠKA, moderátor:
Když bychom se vrátili k těm penězům, o kterých byla řeč, na co jste tedy lékaře do Třebíče přilákali? My jsme mluvili o tom náborovém příspěvku. Hrály ty peníze hlavní roli?
Leoš DOSTÁL, ředitel Nemocnice Třebíč:
Tak, my si myslíme, že hrály důležitou roli, ale hlavní určitě ne. Protože my jsme se snažili pracovat koncepčně tady v téhle té oblasti. Myslím si, že nemocnice během posledních let poměrně výrazně si spravila své renomé a je vnímána svým okolím jako nemocnice, která poskytuje dobrou kvalitní péči se zárukou. Dále se snažíme nabízet mladým lékařům možnost zvyšování kvalifikace. My jsme nemocnice, která má akreditaci k tomu, aby poskytovala vzdělávání lékařům. Takže to je jedna z těch věcí, které k nám láká především absolventy. No, a hlavně nabízíme těm lékařům my sami určité perspektivy tak, aby se uplatnili v téhle té nemocnici i s výhledem na několik let, nebo i více let dopředu.
Karel PĚŠKA, moderátor:
Mohl byste nám ty nové lékaře, kteří k vám přijdou, malinko představit? Odkud třeba jsou? Je pravda, že jich hodně přišlo ze Slovenska?
Leoš DOSTÁL, ředitel Nemocnice Třebíč:
Ono je to relativní. Ono je jich zhruba třetina, nebo zhruba, je jich přesně třetina slovenské národnosti. Ale z nich drtivá většina jsou absolventi českých vysokých škol. Takže v podstatě my v tom žádný, žádný problém nehledáme. A oni nejsou jediní Slováci, kteří u nás pracují. A máme s nimi velmi dobré zkušenosti. Z té struktury 30 bylo 19 žen například, takže ta feminizace malinko pokračuje. Nevýhodou žen je to, že si většinou plní své mateřské povinnosti, což trošičku komplikuje využití v nemocnici, ale to jsou věci, se kterými se holt musíme nějak srovnat.
Karel PĚŠKA, moderátor:
Je tedy pravda, že většina z nově přijatých lékařů jsou čerství absolventi? Má to svá pozitiva, nebo nějaká negativa? Jedná se o spíše mladší lékaře, kteří k vám přicházejí?
Leoš DOSTÁL, ředitel Nemocnice Třebíč:
Ano, jedná se v převážné míře o mladší lékaře a my jsme vděční i za to. Samozřejmě nástup nového lékaře má svá pozitiva, má svá negativa. Ta pozitiva vidíme v tom, že ten lékař se učí těm zvyklostem, zásadám provozu, zručnostem a věcem obvyklým pro naše zařízení, takže nijak nevybočuje. Na druhou stranu negativem je to, že každý nový lékař, který už absolvoval praxi v jiném zařízení, může přinést něco nového, oživujícího, optimalizujícího. Což v tomhle tom případě nám možná chybí. Ale zatím v tom nespatřujeme žádné problémy. Je to každodenní práce a zkušení lékaři prostě se těmhle mladým kolegům musí víc věnovat.
Karel PĚŠKA, moderátor:
Hostem Událostí regionu byl ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál. Děkuji vám za rozhovor. Na slyšenou.
Zdroj: ČRo - Vysočina