Přeskočit na obsah

Tři otázky o vakcinaci pro hlavní hygieničku MUDr. Jarmilu Rážovou, Ph.D.

  • Dá se předpokládat změna doporučení vakcinace na individuální úrovni v závislosti na tom, zda daný jedinec prokazatelně prodělal onemocnění COVID‑19 anebo jsou u něj přítomny protilátky proti SARS‑CoV‑2?

Z lékařského pohledu je cílem, aby byla proočkována co největší část populace. Jedině to umožní efektivní boj nejen s pandemií, ale i s nemocí jako takovou. Rozhodně proto lze doporučit očkování proti COVID‑19 i lidem, kteří nemoc prodělali.

  • Ve Velké Británii již vakcinace probíhá. Co z jejich zkušeností plyne? Čím se inspirovat a čeho se naopak vyvarovat?

Očkování ve Velké Británii probíhá zhruba dva týdny a už nyní je vidět, že je o ně obrovský zájem. Jako oni jdeme například podobnou cestou ve vybraných skupinách, které budou očkovány jako první. Jde zejména o zdravotníky, seniory a pracovníky v domovech pro seniory. V Británii bylo naočkováno již zhruba 150 000 osob a z dostupných zdrojů zatím v podstatě nejsou známy negativní reakce nebo kontraindikace. Poučit bychom se možná mohli v oblasti podpory očkování ze strany představitelů státu nebo veřejně známých osobností.

  • Jaká bude úloha praktických lékařů? Budou mít přístup k datům, podle kterých jednoduše zjistí, který z jejich pacientů byl očkován?

Role praktických lékařů je velmi významná, v určité oblasti dokonce nezastupitelná. Bavíme se totiž o zhruba 5 000 praktických lékařů pro dospělé, kteří se vlastně mohou ze dne na den stát očkovacím centrem pro své registrované pacienty. Tato role nastane ve chvíli, kdy bude k dispozici široce dostupná vakcína s méně náročnými požadavky na logistiku a skladování. Zkraje nastávajícího roku by měl být navíc pro všechny očkující subjekty dostupný nový modul v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) evidující již naočkované osoby.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…