Přeskočit na obsah

Ve finále jsme požadovali na platy jen 2 miliardy, které ministr nabízel

03.02.2011
Moderátor: Daniel Takáč
Pane doktore, dobrý večer i vám, vítejte v Hyde parku.

Jsem rád, že se budete našim divákům věnovat, otázek bude určitě mnoho. Co nejdříve se na ně vrhneme. Pojďme se tak trochu k tomu dnešnímu vyjednávání o budoucnosti českého zdravotnictví vrátit. Dá se s jistou nadsázkou říct, že jsme se při něm dostali až na divoký západ. Kolty totiž tasí různé skupiny a pálí hodně rychle od boku.

Autor
První kulky poslali doktoři. Nesly nápis: děkujeme, odcházíme a ze zásobníku jich vystříleli pořádnou dávku. Nepotěšili tak ředitele nemocnic. Ti nevěděli, co se bude dít a nálada v nemocnicích připomínala klid před bouří. Doktoři se najednou dělí na dvě party. Na ty, kteří výpověď dali a na ty, kteří neděkují, ale zůstávají. Naběhly také zdravotní sestry. Injekce vyměnily za palbu slov. Peníze nesmějí jít jen lékařům. Přidat chceme taky. Kolotoč jednání se roztočil podle odborářů příliš pozdě. V˙posledních dnech se ale točí hodně rychle a prohlášení střídá prohlášení. Ministr Leoš Heger se nestíhá dívat doleva nebo doprava. Přitom před několika měsíci se o něm mluvilo jako o prvním ministru zdravotnictví, který se právě bude moci koukat lékařům do očí. Dnešní jednání skončilo krachem, ale už aspoň víme, že jde jen o peníze. Přesto není pořád jasné, kdo zůstane  na nohou, až se prach usadí.

Pojďme na otázky, je jich opravdu hodně, tak ať jich odpovíme co nejvíc. První otázka je na chatu. Pane doktore, je pro vás od Standy. Dobrý den, proč požadujete vše tak skokově - vše nebo nic - co se týče zvýšení platu. Na mě to působí velmi arogantně a hrabivě. A sestry nedostanou nic a basta. Nebyl by rozumnější nějaký smír s pozitivním výhledem do budoucna, co nabízel ministr?

No, vždyť přesně to, co pan Standa říká, to my jsme udělali. My jsme od března 2010 měli nějaké požadavky. S těmi požadavky ta akce probíhala celý rok 2010, ty požadavky se neměnily. Za ty požadavky, protože nebyly splněny, dali ti lékaři v lednu výpověď. Následně, když došlo k tomu jednání, tak my jsme z˙těch požadavků slevili na neuvěřitelné minimum.

No nicméně ten skokový růst tam byl. Vy jste od začátku chtěli 1, 5 až 3 násobek průměrného platu.

Ano, ano.

Že by to nemocnice vyplácely postupně a říkali jste, že na začátku stačí nějakých 300 milionů. To je pravda. Ale požadavek zvýšení mzdy byl jasný, skokový.

No, ne skokový. Ten požadavek ve finální verzi byl k tomuto stavu by se mělo dospět k 1. 1. 2013. Postupně tak, jak bude nabíhat zdravotní reforma. Tam jsme se absolutně neshodli s ministrem, neměli jsme nic proti tomu. Ve finále jsme požadovali pouze to, co nám v pátek minulý týden pan ministr slíbil, to znamená ty 2 miliardy korun. Respektive on to vyjádřil slovy 100 tisíc hrubého ročně. To pan ministr slíbil a s tím my už jsme operovali během celého týdne.

A tedy jak vypadal ten postupný nárůst do roku 2013, tedy ten pozitivní výhled do budoucna.

Ten pozitivní výhled do budoucna měl vypadat tak, že byla celkem shoda na tom, že v roce 2012 budou přijmuta opatření toho legislativního rázu

Co tím máte na mysli - opatření legislativního rázu. To, že vám to zajistí zákon.

Ne, ne, ne. Z této podmínky jsme ustoupili, ustoupili jsme i z toho, že to bude formou zákona, protože jsme dali na to, že ten legislativní proces může být problematický. Stačilo by nám to formou současně používané legislativy. To znamená vládního nařízení o základním, minimálním platu. Je to technická věc, na které jsme se také shodli.

Dobře a ten postupný nárůst měl být 10, 20, 30 % až 100 %?

Ne, ne

Ten postup toho vašeho požadavku

My jsme se k tomu vůbec nedostali. My jsme se shodli na tom, že ten nárůst nemusí být skokový, že v současné době se spokojíme s tím, co nám nabízí ministerstvo zdravotnictví, během roku 2012 se najdou další prostředky, od roku 2012 se upraví příslušná legislativa, dojde k nárůstu, pokud to reforma zdravotnictví umožní a ten by se týkal už i sester samozřejmě. S tím, že výhledového cílu by se mělo dosáhnout v roce 2013. Tady v podstatě vláda měla podepsaný na 2 roky bianko šek.

Dobrý večer, tady Hyde park, Daniel. Vy, na druhém konci telefonu se můžete pana doktora ptát.

Telefonující, Dušan:
Dobrý večer, tady Dušan.

Dušane, zdravíme.

Dušan
Já bych se chtěl zeptat pana doktora Volemana, za kolik si myslí v podstatě tady ta republika, jak tomu bylo dřív, že stavebnictví dělalo dřív na Prahu ať chtělo nebo nechtělo, takže teď budou všichni lidi dělat na doktory a na jejich choutky. Protože oni se vžili do role, že oni jsou nepostradatelní a že si budou klást podmínky a ne, že ministerstvo zdravotnictví bude řídit zdravotnictví, ale pan Voleman a pan Engel a pan Kubek. A já se ho chci zeptat, jestli ta soukromá nemocnice, která má daleko nižší průměrný plat, tam tu nemocnici uřídí, protože tam nemají takové odboráře a nebo jestli to dělali ti doktoři, že jsou s tím spokojení, že mají o 10 tisíc nižší plat než ve státních nemocnicích nebo krajských. Pak se ho chci zeptat ještě na to, jestli se neobává toho, že dospěje do takové fáze, že opravdu po tom, kdy jako spousta lidí poukazuje na to, že vystudovali zadarmo, že se změní situace, že si budou opravdu studenti hradit celá studia tím, že ti co na to mají, budou dělat soukromou léčbu a ti, co na to nemají, že se upíšou ve státním zdravotnictví a nebo ve státních, já nevím, právních službách, aby to stát nestálo takovéhle nekřesťanské peníze. Že budou mít slušné platy, protože tahle parta kolem pana Volemana ta by měla skutečně odejít. Ta se tam udržuje jenom benevolencí, že pan ministr zdravotnictví, je takový dobrák, že je ochoten s˙nimi jednat, že jiný ministr by s nimi vyběhl úplně jinak. Nashledanou.

Dušane, rozumíme otázce, děkujeme. Vezměme to od začátku. V soukromých nemocnicích nižší plat. Je to proto, že tam nemají odboráře na rozdíl od nemocnic a říkejme jim státní pro jednoduchost, protože nejsou všechny státní.

V soukromých nemocnicích není nižší plat než v státních nemocnicích. Je třeba si uvědomit, že čistě soukromé nemocnice u nás v podstatě nejsou. Existují nemocnice, které mají soukromé vlastníky, ale jsou napojené na systém veřejného zdravotního pojištění a nižší platy v těchto soukromých nemocnicích většinou nejsou. Pokud jsou nemocnice čistě soukromé, to znamená, pracují na systému přímých plateb od pacientů, takové nemocnice jsou, tak tam jsou lékaři velice luxusně placení vesměs a pacienti tam platí velmi, velmi vysoké přímé platby, ale

Jak si tedy vysvětlujete, že tam ten protest nemá takovou odezvu.

Tak v těch čistě soukromých, které jsou v tom cash režimu, tam to nikdo nečekal. V těch nemocnicích, které jsou soukromé a financované z veřejného systému, to je v podstatě hlavně agelovské nemocnice na Moravě. Tam je to čistě proto, že oni mají lepší úhrady od zdravotních pojišťoven. Tam mají vlastní

Než nemocnice státní v uvozovkách?

Ano, mají lepší úhradu, protože oni jsou spojeni s pojišťovnou Agel, která svým nemocnicím platí víc, než platí těm ostatním. Velmi prosté. To znamená, že část těch lékařů je tam spokojena, protože tam ten nárůst platů byl určitým způsobem zajištěn. Byli tam i nespokojení lékaři. Neříkám, že v Agelu ta spokojenost je 100%, ale nebyli tam v takové síle, aby se mohli k té akci připojit. Takže je potřeba rozlišovat mezi nemocnicemi přímo řízenými, to jsou fakultní nemocnice přímo řízené ministerstvem zdravotnictví a většina nemocnic, které nějakým způsobem řídí kraj.

A jak je to možné, proč jste tedy nepožadovali, aby se ty platby vyrovnaly? Vy jste to požadovali?

Ale pane redaktore, tohle je základní věc, kterou my chceme už léta.

A byla vám schválena v těch vyjednáváních, která

S tímto jsme neměli problém, protože pan ministr to zařadil do součásti zdravotní reformy.

Takže to bylo vyřešeno.

Tam jsme ve shodě po celou dobu.

Tak druhá část otázky. Jestli to nedospěje tak daleko, že si medici, studenti medicíny budou hradit kompletně celá studia, ti, co na to budou mít, si půjdou do těch lukrativních soukromých oborů, ti, co na to nebudou mít, ti vystudují pravděpodobně za státní a pak budou pro stát pracovat? Nedospěje to tak daleko?

No, takhle. Já nechápu, jak by si medici hradili celá studia, že by si na to školné vydělali ve státních nemocnicích. To naopak by se museli tlačit do těch, jak my říkáme cashovek. Tam by si na to skutečně mohli vydělat. Ve státních nemocnicích by to studium spláceli asi do důchodu. Ale to není otázka na mě, to by byla otázka na někoho ve školství.


A nemyslíte si o této situaci, ať už s ní souhlasíte nebo nesouhlasíte, že to do té situace dospěje?

To já si myslím, že to není vůbec v tomto kontextu. myslím si, že tato situace spíše může vyřešit to, že aspoň na ty fakulty budou chodit nějací medici, pokud budou mít před sebou nejlepší perspektivu a hlavně to může vyřešit náš zásadní problém, že čtvrtina promočního ročníku, to znamená mediků, kteří vyjdou ze šestého ročníku, se sebere a rovnou odejde do zahraničí a vůbec nenastoupí do českých nemocnic.

Face book s další otázkou, pane doktore. Poslala ji Eva Martenová do Hyde parku. Jsme jedinou evropskou zemí, kde vláda nechala dojít situaci až k riziku zhroucení nemocniční péče a ohrožení zdraví občanů. Neměla vláda aktivně už měsíce jednat, aby udržela systém v normálních chodu? Nemělo dojít k výměně vyjednavačů na obou stranách? Měla vláda jednat dřív?

Já jestli můžu, začnu od těch druhých dvou otázek. Pak bych se k tomu vrátil. Samozřejmě, vláda měla začít jednat odpovědně už od léta, v podstatě po volbách, kdy vznikla nová vláda. Už o tom problému věděla, ale bagatelizovala ho, vůbec ho nebrala v úvahu jako problém. Jako problém ho začala chápat až v prosinci, když skutečně bylo jasné, že ti lékaři tu výpověď dají. Takže určitě ano, tam jsem s vámi

Nemělo dojít k výměně vyjednavačů na obou stranách?

No, vzhledem k tomu, že těch vyjednávání bylo v podstatě tak málo a tak krátce, tak asi by to žádné řešení nemělo. V podstatě nám toto hrozilo po té úterní schůzce LOKu, kdy jsme byli kritizováni za příliš měkký přístup, že jsme ustoupili až příliš daleko, ale přesvědčili jsme kolegy a po tom dnešním vyjednávání už v podstatě víme, že Nebo respektive máme od nich potvrzeno, že nám tu důvěru dali oprávněně.

A není to třeba teď řešení, že v tom týdnu, který zhruba řekněme, že může ještě zbývat, že by se vyměnili vyjednavači? Bude LOK něco takového zvažovat?

Ne, LOK nic takového zvažovat nebude a pokud přijde nabídka z druhé strany, tak to nevím, to by byla věc aktuálního rozhodnutí. Ale vrátím se k té první otázce. Paní Martenová, my nejsme jedinou evropskou zemí, kde k tomu vláda nechala dojít. Historicky k této situaci došlo. Došlo k tomu opakovaně. V historicky krátké době, to bylo myslím v roce 2008 v Polsku, kde to skončilo skutečně tím, že velké regiony Polska zůstaly bez zdravotní péče, došlo tam k obrovským problémům a vláda tam nakonec ustoupila.

A tohle se stane i u nás?

Tohle je možný scénář, který bude i u nás. Mimochodem i tak tvrdá vůdkyně, jako je Margaret Thatcherová, nevím přesně rok, ale bylo to za její vlády, čelila obdobnému obrovskému protestu lékařů pracujících v britském národním systému a podlehla do týdne.

Dobrý večer v Hyde park, Daniel. Další telefonát. Kdopak se chce ptát doktora Volemana?

Telefonující:
Dobrý večer, dobrý večer.

Povídejte, posloucháme vás.

Telefonující:
Já bych měl tři otázky, jako.

Tak rychle, prosím.

Telefonující:
Kolik si myslí pan Voleman, že by odešlo lidí z˙těch 3 800, kdyby našlo uplatnění. Za druhé on je asi ve věku takovým, že vystudoval za státní peníze a za čtvrtý jestli chcete, já vám dám moji adresu a koupím panu Volemanovi, panu Engelovi letenku do Severní Koreje, do Kuby, aby tam udělal nepořádek a pobuřování.

Děkuji vám za připomínku. Pane doktore, pusťte se do toho. Kolik podle vás skutečně odejde lidí z těch 3 800 zhruba?

Deklarujeme to na 3 800.

Ministr zdravotnictví je teď chce ale oslovovat. Máte nějaký přehled? Ministr tvrdí, že až 95 % se vrátí, ty výpovědi stáhne.

No, je to jeho názor.

A váš názor?

Já bych si nedovolil nikdy říci žádné konkrétní číslo, protože nevidím druhému člověku do hlavy. Jestli pan ministr ano, tak

Ale zcela reálně přeci se o tom bavíte, přemýšlíte o tom, že někteří ti lékaři výpovědi stáhnou, když dostanou konkrétní nabídku od vedení nemocnice.

My jsme toto samozřejmě řešili, teď už to můžu říci, na té úterní schůzce LOKu a ty místní představitelé z těch malých nemocnic, kde ti lidé se znají mnohem lépe, komunikují tam snadno, v podstatě deklarovali odhodlání těch lidí pokračovat do konce přes 1. březen.

Čili vy si myslíte, že jestli to někdo stáhne ty výpovědi, že to bude malé množství, řekněme.

Ano, nepředpokládám, že by to byl masový jev a bude to maximálně nějaká drobná regionální záležitost.

Vystudoval jste za státní peníze. To byla poznámka našeho posluchače.

Jako my všichni od roku 1918, asi tak nějak.

Tak a poslední, jestli jsem dobře rozuměl, jestli nechcete jít třeba na Kubu nebo někam jinam s těmi vašimi kroky, které tady podnikáte.


No, já nevylučuji, že s těmi kroky, které tady podnikáme, se budeme muset nebo respektive já budu muset odejít do nějaké jiné země. Ale do Severní Koreje nevím, to nevím, jak tady pan, už to jméno zmizelo, přišel na Severní Koreu, protože jestli tady někdo prezentuje trošičku bolševické. Ale to sem nebudeme motat. A na Kubu. Koneckonců pokud seženu nějaké místo v civilizované zemi, tak na Kubu na dovolenou, proč ne.

Vy jste ve výpovědi a nestáhnete výpověď?

Já jsem ve výpovědi a rozhodně ji nestáhnu.


Chat s další otázkou, pane doktore. Jan Hejl se ptá, proč by se mělo odstoupivším lékařům držet místo v nemocnici i přesto, že podali výpověď? Zákoník práce platí přece pro všechny občany. Lékaře nevyjímaje.

Tato otázka je už po dnešku irelevantní, protože při dnešním jednání jsme od této podmínky ustoupili.



Nicméně trvali jste na hodně. Jaký je ten argument pro to, proč jste s ní vůbec přišli, s tou podmínkou?

My jsme původně měli obavy, aby nedošlo k nějaké individuální pomstě na těch lidech, kteří to tam vedli v těch nemocnicích a věděli jsme, že bohužel nemůžeme čekat absolutně férové jednání z druhé strany, takže jsme chtěli určitou pojistku. Ale

A v případech, že by ředitel měl to místo už obsazené novým lékařem, tak tam byste to chápali, že toho starého nepřijme?

Já to dokončím. Na tom úterním jednání bylo ale jasně řečeno, že tyto obavy nebo toto si dokážeme ohlídat na lokální úrovni, takže dnes jsme od toho jako prvního bodu odstoupili. Takže i s tím, že by to bylo problematicky zajistitelné, takže ta záležitost je zcela irelevantní. Tam, kde je to místo obsazené, tam

Nově obsazené.

Nově obsazené. Takhle, my nevíme o tom případu, že by se tak stalo. To byla jedna věc, která Samozřejmě nevíme o tom, že by to bylo. Na některá místa se hlásili lékaři, ale to byla místa, která byla volná ještě předtím, než ti doktoři odešli.

Byl to příklad, jestli se nemýlím, liberecké nemocnice. Zpravodajství České televize o tom vysílalo, že tam si na anesteziologii, teď bych se nerad mýlil, už nové lékaře sehnali.

Vysílalo to zpravodajství, ale ta informace rozhodně není taková, že by to bylo za ty lékaře, kteří odešli. Ne, ta informace je zkreslená a toto není pravda.

Čili to byla ta neobsazená místa podle vás.

Takhle, bylo to na neobsazená místa a myslím si, že dokonce v tom Liberci to byla cílená dezinformace.

Chat s další otázkou na doktora Volemana. Tady ho budeme mít, Eva Skoumalová. Kdo prosím ponese trestní odpovědnost za případné poškození zdraví nebo úmrtí pacienta pan ministr nebo sestřička? Pan ministr má imunitu takže sestřička. nezahráváte si s ohněm, kdo bude platit odškodné za vyhrané soudní spory? Právní odpovědnost, ta otázka se nám tu opakuje pokaždé

Ano, ano.

Při zdravotnických debatách. Jak to vidíte vy tedy?

Tady, omlouvám se panu doktorovi Machovi, předsedovi nebo vedoucímu právního odboru České lékařské komory, jestli udělám chybu, tak pane doktore, pokud se díváte, tak mi to můžete na příští schůzce vyčinit, ale říkal jste mi to. Tak snad to řeknu správně. Nejsem právník, takže říkám to, co vím. Právní odpovědnost obecně zajistit zdravotní péči má vláda a příslušné orgány

To znamená, že když někdo bude poškozen na zdraví, má žalovat vládu?

Ne, je to poměrně složité. Na to není precedens a říkám, nejsem právník. Můžeme se zamotat do zoufalého a asi špatně interpretovaného závěru.

No ne, když říkáte vláda, tak musíte mít nějaký podklad. Máme žalovat vládu?

Já nevím. Zeptejte se prosím právníků. V konkrétním případě, u konkrétního pacienta za poškození samozřejmě nese odpovědnost ten konkrétní lékař, který tam pracoval. Tam je to jednoznačné nebo i střední zdravotnický personál. Ale musí se jednat o konkrétní situaci. To znamená No, nebudu to rozvádět, to je složitý. Ale obecně je to obecně stát, ten garantuje dostupnost zdravotní péče.

A kdo bude tedy platit odškodné za vyhrané soudní spory? Zdravotnické zařízení, vláda?

Zeptejte se právníků, to už si skutečně nedovedu představit.

Dobře, nebudeme vás, doktora medicíny trápit ze znalostí doktora práv. Pojďme na další otázku, která je na facebooku. Armandýto, tak se představuje ten, kdo se ptá. Máte pro doktory, které nemocnice zpátky nevezmou, jinou alternativu?

No, jako otázka, kdo se myslí tím - máte?

Tak jste tu jako reprezentant Lékařského odborového klubu

Jako jestli LOK připravuje nějaké zdravotnické zařízení, kde by se ti doktoři Nebo kdybych si pořídil vlastní nemocnici.

Tak například.

Například, to asi těžko.

Ne, tak nějaká třeba předjednaná místa pro lékaře, kteří by

Na centrální úrovni určitě ne.

A na nižších úrovních?
A jak se o lékaře postaráte,


Na nižších úrovních, pokud já mám zprávy, tak také ne.

A jak se tedy o lékaře postaráte, o ty, kteří nedostanou svou práci zpátky?

Lékaři jsou dospělí lidé a postarají se o sebe. Přeci jenom i když tu akci provádíme společně, tak jsme každý dospělý člověk, svéprávný

Tak říkali jste jeden za všechny, všichni za jednoho.

Ano, k dosažení společných cílů, to ano. Ale potom, pokud se člověk, jako má si zajistit místo, tak my rozhodně nebudeme vodit ty doktory za ručičku a říkat, podívej se Františku, ty si odešel z nemocnice XY, tak my ti teď seženeme místo v nemocnici ZX. Takže takhle

S tím LOK nepočítá?

To určitě ne.

Vy už máte zajištěné místo?

Ne.

Dobrý večer, Daniel, Hyde park. Můžete se ptát doktora Volemana.

Telefonující, Josef Pavlík:
Dobrý večer, Josef Pavlík. Chtěl bych pozdravit pana doktora, vyjádřit mu podporu, protože si myslím, že 3 800 řekl bych pro Českou republiku velice důležitých jedinců se rozhodne z nějaké finanční tísně nás opustit a hledat štěstí jinde, tak je to poměrně alarmující stav a myslím si, že ty prostředky pro to, abychom nějakým způsobem dosáhli kompromisu, tam jsou. Je to vidět na předražených státních zakázkách ve zdravotnictví, je to vidět na korupčním jednání. A tam si myslím, že jsou přesně ty zdroje. Já, jako daňový poplatník, bych raději viděl, když ty peníze půjdou doktorům a nepůjdou nějaké menší vybrané elitě nebo skupině lidí. Takže to je opravdu za mě a já bych se chtěl zeptat, do jaké míry si myslíte, že uspějete? Jaké šance tomu dáváte?

Dobře, tak já bych chtěl za první rekci poděkovat a říci, že pokud by všichni daňový poplatníci uvažovali jako vy, tak by tady tento problém ani nikdy historicky nevznikl. A jakou dávám šanci, že uspějeme nebo za jak dlouho? Víte, já jsem si řekl, že když budu chodit do těchto pořadů, tak vždycky budu mluvit o tom, o čem vím, o tom, co se stalo a nebo dávat informace, ale nebudu si hrát na prognostika.

Tak pojďme tedy k tomu, co se stalo. Pan Josef mluvil o předražených státních zakázkách, o korupci. Tady máte nějaký spor s ministrem zdravotnictví?

Na tohleto my už upozorňujeme léta. Spor zásadní

Ministr ale předložil protikorupční opatření.

Ano, ale

Tady jste se shodli?

Shodli, ale ta protikorupční opatření jsou velmi, velmi obecná. Teď bude prubířský kámen protikorupčního opatření ve fakultní nemocnici Motol, jak tam vyřeší jejich slavné kulichy, jak o nich ví už celá republika. To myslím bude jedna z ukázek

A co udělá LOK, když jste tu jako zástupce LOKu, aby se ty kuliši řešili ve všech nemocnicích?

To by bylo velice dobré, kdyby se dodržovalo ve všech nemocnicích ustanovení, jak mají fungovat odborové organizace. Protože my ze zákona máme určité kontrolní možnosti a kontrolní mechanismy, jak v těch nemocnicích fungovat. To znamená, máme ze zákona garantovaný určitý přístup k hospodaření, k výsledkům a takovým věcem a my bychom to rádi dělali, kdyby nám to vedení nemocnic umožnilo.

Jako doktor Miloš Voleman můžete podat trestní oznámení, když si myslíte, že se někde, něco děje, něco špatného?

Ano, ale trestní oznámení budu racionálně podávat v okamžiku, kdy budeme mít něco v ruce. Já nejsem ten člověk, který obíhá jednotlivá státní zastupitelství a podává trestní oznámení po hrstech. Přeci jenom lékaři jsou lékaři a pokud by lékař zjistil nějaké skutečnosti, tak jsem samozřejmě vázán jako občan, abych podal trestní oznámení. Ale nebudeme si hrát na takové ty típky, které dávají trestní oznámení za to, že si před nimi někdo upšouknul.

Když ale víte, co se v té nemocnici děje, víte, co se koupilo, za kolik se to koupilo...

My to tušíme, my to tušíme a ...

Když podáte to trestní oznámení, tak přeci policie ty konkrétní informace dostane.

Ano, pane redaktore, kdybychom byli notoričtí sudiči, tak to uděláme, jenomže my to chápeme tak, že dát na někoho trestní oznámení, už je skutečně čin, který tomu člověku značně naruší život. Dát ho bezdůvodně, to bych si já asi před sebou nezodpověděl.

Je to skutečně bezdůvodné. Když jste zmínil motolskou nemocnici, tak tam padlo v tom záznamu, který jsme všichni viděli, na internetu říká, firma jedna se zúčastní, druhá zúčastní, třetí zúčastní, čtvrtá vyhraje, pátá zúčastní, pak se to prohodí. To přeci ale všechno víte, pane doktore, na tom jste mohli konkrétně upozorňovat v každé své nemocnici, kde pracujete?

To víme teď. To víme teď, když to pan ředitel řekl.

Do té doby jste to nevěděli?

Tušili, ale kde máte ty podklady? Rozumíte? Já to chápu tak, že když se dostanu k té smlouvě a na té smlouvě bude napsané skutečně něco, co s prominutím smrdí, pak můžu jít na to státní zastupitelství. Teoreticky odbory můžou tuhle kontrolní činnost dělat, ale řekněte mi nějaké vedení nemocnice, které by odborové organizaci dovolilo nahlédnout takhle hluboko.

Proč jste tedy nezačali teď v těch vyjednáváních s tím? Začněme u toho,kde ty peníze utíkají a zařiďte, pane ministře, aby všichni nám ty smlouvy dávali.

Máte absolutní pravdu, ale to byla...

To jste neudělali?

Ne, ale to byla otázka, která měla být nastolena v dubnu nebo v květnu minulého roku. V okamžiku, když máte 3800 lékařů ve výpovědi, tak řešit hypotetickou ...

Na konci minulého roku nenastaly problémy?

My jsme jí nastolili, ale nikdo nás neposlouchal. Těch 13 bodů, které jsme dali, tam samozřejmě bylo, ale rozumíte, nemůžete si dát jako důvod odstranění korupce. Apriori, je to značně obecné a na druhou stranu, pokud řeknete, že něco uděláte v okamžiku, že bude odstraněna korupce, tak to neuděláte nikdy, protože korupci nikdy neodstraníte. Můžete proti ní bojovat, můžete ji zatlačit, nikdy ji na 100 % nevymítíte. To je boj a navíc, co si budeme povídat, to je tak hluboko zalezlá, že pokud to skutečně teď myslíme vážně, tak je to boj na příštích 10 let.

Na nejbližší budoucnost nám odpoví otázka na chatu, přesně řečeno, otázka bude položena, doufám, že odpovíte. Dobrý den, jak je možné, že si u nás lékaři stěžují na přesčasy, když je u nás v přepočtu na 1000 obyvatel více lékařů než u většiny západních zemí? To nemají na západě noční služby? Proč tomu tak je?

Začnu odzadu. Mají, mají to lépe zorganizované a připravují se na to. Za druhé, ten problém, který máme u nás, mají na západě také. Ten problém vygraduje 1. ledna 2013, kdy skutečně směrnice Evropské unie zakazuje přesčasovou práci nad 48 hodin týdně a na ten problém se připravuje třeba Německo, v tuto chvíli, aby byli schopni ten problém vyřešit, chybí 10 000 lékařů. Tyto státy se připravují zodpovědně, preferují lékaře tam, kde chybějí a snaží se natáhnout z okolních zemích, zatímco u nás, pardon, ujel bych do vulgarity, ...

To ještě není po 22. hodině.

Ano, ano, děkuji, pane moderátore. U nás se na to nedbá, co se stane 1. ledna 2013.

To znamená, ten problém je tam stejný jako u nás?

Ano, problém je tam stejný jako u nás.

Lékaři také pracují až 300 hodin měsíčně?

Ne tolik, oni přeci jenom už tam proti tomu bojují dlouho, takže se to tam podařilo omezit a postupně se to tam omezuje. Také samozřejmě tím, že lékaři tam mají výrazně vyšší, ne v absolutním čísle, což je normální, ale i poměrně vyšší základní platy a ta nadtarifní složka za služby jim činí menší složku toho platu, tak je tam samozřejmě výrazný tlak i ze strany těch lékařů ty přesčasy omezit a výrazný tlak na racionalizaci práce v těch nemocnicích. U nás díky tomu, že platy za služby dělají někde až 60 % příjmu, tak ti lékaři nejsou dostatečně motivováni k tomu, aby to omezovali. Oni raději obětují své zdraví. Nemocniční lékař je zvláštní druh, který v podstatě pracuje na svém sebezničení.

Ale nemusí tedy?


Nemusí, ale bez nich by ta péče nefungovala. Problém je v tom, že mladí lékaři do toho systému přijde, nastoupí a okamžitě je do toho zařazen. Je mu to dáváno, že se s tím automaticky počítá, není mu dávána možnost výběru. Když by přišel lékař do nemocnice a řekl primáři, podívejte se, pane primáři, já tady budu pracovat, ale budu pracovat jenom 48 hodin týdne, jak mi stanoví zákoník práce, tak se s ním primář velmi rychle rozloučí, takového člověka on nepotřebuje, on tam potřebuje skutečně toho tahouna, který mu bude dělat těch 300 hodin měsíčně.

Dobrý večer, Hyde park, Daniel Takáč. Telefonujete k nám, můžete se ptát, doktora Volemana.

Telefonující:
Dobrý večer, tady Brno.

Zdravíme do Brna.

Telefonující:
Měl bych na pana doktora tři věci. První věc, pro mě závažná, ptám se, jestli je opravdu představa, že 28. února obraně pan doktor u inkubátoru položí rukavice a odejde pryč? To je první věc, bez toho, aby měl náhradu, co bude s těmi pacienty? Druhá věci, jestli, protože pacienti patří k odpůrcům nátlakové akce a slyším tam zatím samé klady, tak já do toho vnesu trošku jiného názoru. Co byste řekl tomu, kdyby ministerstvo zdravotnictví, potažmo vláda, v krizovém scénáři přikázala doktorům ze soukromého sektoru, aby určitý objem odpracovali ve státním sektoru do doby, než si vyřeší ten problém s vámi. Třetí věc, vy říkáte, že jsou doktoři vystudovaní, inteligentní lidi, co vy jste 20 roků dělali proto, aby to v těch nemocnicích nebylo? Vy nejste dlaždiči, kteří neviděli, co se v těch nemocnicích děje. To znamená, že ta vina padá na vás a způsob, jakým využíváte vašeho postavení, hraničí až ..... Myslím si, že do dnešní doby jsem si doktorů vcelku vážil, pomaličku ztrácíte to nejcennější, co na vás bylo, to znamená vážnost, kterou jste po celou dobu měli.

Děkujeme, otázky jsou jasné, konkrétně položené. Pane doktore, pojďme na to. Opravdu 28. února odejdete od inkubátorů, aniž byste měl náhradu?

Takhle to nebude z jednoho prostého důvodu, že pokud bude jasné, že tam nebude zajištěna péče, u toho inkubátoru 1.3., tak ten inkubátor už bude 28. února vypnutý.

Už bude vypnutý?

Ano.

A vy to opravdu uděláte, že kdybyste byl ten, který musí ten inkubátor vypnout, tak vy to toho osmadvacátého uděláte?

Ne, on ten útlum bude postupný, protože ty nemocnice se na to připraví, to nebude ze dne na den, že by tam byli o půlnoci ještě pacienti a ráno nikdo, takže ten problém bude na ústupu už během dne.

Třeba tohle je konkrétní příklad, kdy děti se rodí, takže vy budete stát nebo některý z vašich kolegů bude stát před konkrétním problém, že to toho osmadvacátého musí vypnout?

Ten problém samozřejmě pro toho kolegu bude závažný, ale ...

Vy byste to udělal?

Jestli bych vypnul inkubátor?


Ano.

Počkejte, kdybych tam byl 28. února, tak tam pravděpodobně budu i 1. března a ten inkubátor nevypnu. Ten inkubátor už nebude, dítě se z něj odstěhuje, inkubátor se vypne a už se nenaplní.

Kam ho odstěhujete, to dítě?

Prosím vás, jedna věc. Tady vznikl takový krásný mýtus, ty děti v těch inkubátorech, ale ten problém je jiný. Zastaví se péče o pacienty s nádory, o tom se nemluví.

Takže stejná otázka, to uděláte? Máte pacienta, vážného pacienta, o kterém víte, že jste ho měl 1. března operovat, vy to neuděláte?

Ti lékaři dají výpověď. 1. března už nemůžou pracovat, protože kdyby v tu chvíli poskytovali práci ...

Takže tu výpověď mohou stáhnout, aby to udělat nemuseli a tam míří ta otázka. Uděláte to, že toho pacienta neodoperujete,

Neodoperujeme, takhle to není.

Pro toho konkrétního člověka,který tam toho 1. března má být, je přesně právě o tomhle.

Pravděpodobně tam nějaký lékař, kterému poskytneme nezbytnou péči, zůstane. A nebo nezůstane, pak ale ta nemocnice bude zavřená a pacient bude muset jít někam jinam. Vy říkáte, že jsme vyděrači, ale samozřejmě my tady čelíme obrovskému citovému vydírání, kdy prostě to, že jsme se rozhodli dát výpověď, je nám kladeno a vinu, že se najednou, jako bychom se něčím zpronevěřili. Když nepracuji, když nejsem v pracovně právním poměru, tak ani tu léčebně preventivní činnost poskytovat nesmím, nemůžu ze zákona. Je to velice prosté a tenhle tlak, ty děti v těch inkubátorech, musím říci mediální agentuře vlády, že to byl pěkný kousek od nich, ale tenhle tlak, jakoby toho citového vydírání na ty doktory, ...

Můžete říci, že třeba inkubátoru se to dotýkat nebude, že tam ti lékaři zůstanou a ty výpovědi stáhnou.

Ne, já neříkám, že stáhnou...

Stane se to? Vy říkáte, že to byla mediální kampaň vlády, tak ji teď můžete třeba tímhle vybrat.

Já to řeknu z jednoduchého důvodu. To, že nebude zajištěna péče o novorozence, s tím přišel pan docent Svoboda a ostatní.

Teď vám tedy dávám otázku, můžete vy říci za členy lékařského odborového klubu, že v tomhle konkrétním případě, abyste se bránili té kampani, kterou spustila podle vás vláda a pan docent Svoboda, že to tak nebude v tomhle případě? Řekněte to tady naprosto konkrétně.

Ať mi pán řekne, konkrétní nemocnici, konkrétní oddělení, konkrétní lůžko a já mu do zítřka, do pozítří zjistím, jestli tam ta péče bude nebo nebude.

Obávám se, že pana diváka už na telefonu nemáme, aby nám tohle řekl.


To asi slyší v televizi, ale obecně řečeno, ještě bych k tomu chtěl dodat, ten problém není náš problém, tady se to špatně chápe. Ten problém měla před sebou vláda, ten problém před sebou měla vláda dlouho, opakovaně jsme na to upozorňovali, oni opakovaně nic neudělali a teď v okamžiku, když tomu problému čelí, ...

Problém bude mít ten pacient? Ten problém teď bude mít ten pacient,


Ale my za to nemůžeme. Může za to ten, kdo nejednal a ten, kdo torpédoval dnešní možnou dohodu a my jsme to nebyli.

Druhá otázka, kdyby ministerstvo zdravotnictví v tom krizovém scénáři přikázalo lékařům ze soukromého sektoru, aby ve státním něco odpracovali, co byste tomu říkal?

Pan dotazovatel promine, ale to je taková hloupost, že se na to odpovědět nedá. Ministerstvo zdravotnictví nemůže přikázat žádnému lékaři, aby šel někam pracovat, natož pak lékaři soukromému, aby šel pracovat do nemocnice.

V případě nějakého krizového stavu vyhlášení války?

Vyhlášení války.

Pouze války?

A nebo nějaký extrémně těžký přírodní katastrofy, to znamená, kdyby začala soptit Milešovka, zasypala Litoměřice, tak potom možná něco takového.

Třetí otázka, co jste 20 let dělali proto, aby ta situace nebyla taková, jaká je teď? Vina padá i na vaší hlavu, náš divák to nazval až terorem.

20 let jsme na tu situaci upozorňovali, respektive LOK na to upozorňoval 15 let od svého vzniku. Vznikl proto, že první vedení České lékařské komory ty problémy nechávalo stranou,ale 15 let jsme upozorňovali.

Veškeré demonstrace, které jste organizovali, alespoň vždy vyzněly tak, že to bylo o platech, že chcete platy.

To není pravda. To není pravda, pane redaktore, my jsme vedli kampaň proti pokusu o rozvrácení zdravotnictví za ministra Julínka. Tam o platy vůbec nešlo. Vedli jsme kampaň Unavený lékař, kde nám vůbec nešlo...

A tam třeba proti ministru Julínkovi, tam šlo o korupci, o předražené zakázky?

Tam šlo hlavně o to, že by se měl systém veřejného zdravotního pojištění kompletně celý zprivatizovat, což nám rozhodně vadilo.

Dobře, ale tedy o to, co vidíte jako hlavní problém, tedy korupce, předražené zakázky, o to v tom nešlo?

Nepřímo ano, protože ten Julínkův systém, tuhleten šlendrián by tomu dal legální formu, když to stručně řeknu.

Ale přímo předražené zakázky v nesoukromých nemocnicích, to jste nekritizovali?

Určitě ano, počkejte, není to pravda. Ano, paní senátorka Dernerová v Ústí nad Labem vedla obrovskou kampaň. Lokálně ano, lokálně se na to upozorňovalo, určitě, nevedlo se to samozřejmě centrálně, lokálně se upozorňovalo na tyhle věci, ale říkám, vedli jsme kampaň Unavený lékař proti přesčasům, vyšuměla do ztracena. 15 let jsme na ty dveře klepali a žádali náhradu. 15 let nás maximálně vyslechli, řekli ano, ano, ano, teď už ten Papinův hrnec vybouchl.

S další otázkou pro Miloše Volemana z LOKu. Pan M., dobrý večer, pane Volemane, chcete platy jako na západě, kdy si ale začnou naši lékaři jako lékaři na západě chovat? Osobní přístup k pacientům, ochotu a obětavost vám do reformy nikdo psát nebude. Děkuji.

Nechceme být jako lékaři na západě, chceme poměr platů, jako mají na západě, nechceme v absolutním čísle to, co mají lékaři na západě, chceme jenom tolik, kolik má německý lékař k průměrnému německému platu tak, aby měl český lékař k průměrnému českému platu.

A zlepšení vašeho chování, to je druhá část té otázky.

To je mantra o tom, že se lékaři k pacientům chovají špatně.

Třeba to je Ondřejova osobní zkušenost nebo Ivanova, omlouvám se.

Pokud je to Ivanova osobní zkušenost, tak až mi řekne toho konkrétního lékaře, který se k němu choval špatně, pokud se k němu lékař choval velice špatně, ať se obrátí na Českou lékařskou komoru, ta ten případ vyšetří a pokud se ten lékař skutečně choval nevhodným způsobem, tak zasáhne, ale to je individuální věc.

Víte, takových diskusí bylo během odpoledne celá řada a těch zkušeností takových je také velké množství. Proč s tím něco neděláte vy, jako odboráři?

Nemůžeme jako odboráři měnit povahový vlastnosti jednotlivých lidí, prostě někdo je od přírody laskavý, někdo je od přírody pruďas, někdo je od přírody nemluva a někdo je také tak unavený, že když mu tam přijde někdo ve 3 hodiny ráno, tak už nemá tu sílu a ještě aby se na něj usmíval.

Nemělo by to být tím ohodnocením nějak odlišeno?

Když ten doktor bude dobře zaplacený a bude odpočatý, to znamená bude v té práci trávit přiměřené množství času, bude ho práce těšit a on se bude do té práce těšit, tak je samozřejmě logické, že bude na ty pacienty příjemnější.

A změní se ta jeho povaha?

Povaha se nezmění.

Takže problém zůstane?

Ale u těch lidí, kteří jsou od přírody slušní, nemůžete čekat, že budou zcela nadšeni, pokud jsou v práci už 280 hodin měsíčně a na druhou stranu řada těch lidí, které ta práce původně těšila, tak dneska trpí tzv. syndromem vyhoření. To znamená, že už do té práce chodí automaticky jako stroje a to potěšení z té práce ztrácejí.

A ty peníze syndrom vyhoření odstraní?

No jednak peníze to odstranit můžou, ale hlavně cílem té akce je, že ti lékaři nebudou tolik přetěžování, nemluvme jenom o těch penězích, tady se to všechno točí o těch penězích, ale ty peníze jsou...

Autor
Tak to jste ostatně dnes potvrdili, že jde jenom o ty peníze. Na té dnešní tiskové konferenci jste o tom mluvili.

Ne. Od samého začátku tady bylo určité zkreslení. Ta dohoda.

To bylo živé vysílání, kde vy jste mluvil o tom, že jde už pouze o ty peníze.

Ano, ale o ty peníze jde o to, aby bylo možno uzavřít teď hned aktuální dohodu. Ale o řešení toho komplexního problému, tam nejde jenom o peníze. Tady si zaměňujeme věci problém dnešního čtvrtečního dne a dohody, která byla dneska na stole a problém řešení situace lékařů ve zdravotnictví z dlouhodobější perspektivy.

Ale pokud se nemýlím, tak vy v těch věcech jako je vzdělávání atd., tak na tom jste se shodli s ministrem zdravotnictví, tam problém nebyl, pokud se nemýlím.

Na tom jsme se shodli, tam jsme ministerstvu ustoupili. Tam to nebylo tak, že by tam byla nějaká shoda, tam jsme skutečně ministerstvu ustoupili.

Dobrý večer, tady Hyde Park, vy k nám telefonujete, můžete se ptát doktora Volemana.

Doktor Váňa, Písek:
Dobrý večer, já vás, pane moderátore, zdravím, zdravím i pana doktora.

Děkujeme za pozdravení a prosíme o otázku.

Váňa
Budu velice stručný, jsem lékař, jsem bývalý přednosta gyn-por. oddělení, končil jsem v roce 1997 a já bych chtěl panu doktorovi poděkovat za to, že všichni se svým kolektivem jste se dali dohromady a že napravujete to, co se stalo za bolševiků, kdy moji sekundáři a my všichni pracovali za pár šestáků. Ono se toho moc nestalo ani v 1989, můžu to dokázat, v 1997 jsem opouštěl nemocnici jako přednosta oddělení, bohužel ta situace je nadále úplně stejná. A i mladí lékaři, kteří se dřou, studují a mají svoje starosti, jsou v dnešní době podhodnoceni. A já, nebudu to rozšiřovat dál, chci vám jenom poděkovat, přeji vám hodně úspěchů a hlavně chci poděkovat těm mladým lékařům, kteří mají nervy, aby se tohoto boje zúčastnili. Děkuji za to, že jsem mohl promluvit.

Tak samozřejmě v Hyde Parku můžete. Pane doktore, připojíte ještě otázku? Nebo stačí takhle?

Váňa
Já jsem chtěl jenom poděkovat, mě tyto věci jsou celkem jasné. Nebudu to rozvádět a nechám příležitost k mluvení dalším lidem.

Dobře, pane doktore, děkujeme. Stručná reakce, samozřejmě.

Já jenom zareaguji, já samozřejmě děkuji mnohokrát za vyjádřenou podporu a jenom bych chtěl dodat, že kdyby se všichni přednostové a primáři chovali tady jako pan eminentní přednosta, tak by ten problém už byl dávno vyřešený.

Pojďme na chat, pro další otázku, která na vás, pane doktore, míří od Ondřeje. Dobrý den, kde se dají zjistit skutečné statistky platů lékařů bez započtení přesčasů, množství odsloužených přesčasů a dále hodinová mzda za přesčasy? V médiích se neustále objevují různé částky, ale nikde se mi nepodařilo zjistit skutečnost. Tak kde to jde zjistit?

Ano, stručná odpověď, nedají. Ten systém je natolik nastavená šíleným způsobem, natolik se v něm...

Ta tabulka přece někde musí existovat.

Existuje tabulka základních platů, ale přesný, statistiku odpracovaných hodin a kolik je skutečně odměna za přesčasy a kolik je realita a kolik je reálný plat lékaře bez přesčasů, se skutečně zjistit nedá, protože ta data se ve velkém falšují už při vstupu do těch statistik.

A co jste konkrétně udělali proti tomu, aby se nefalšovala ta data? Konkrétní krok, který LOK, když o tom víte, tedy, že se to takhle falšuje, co jste proti tomu udělali?

Konkrétně my jsme, tuším že, teď nejsem si úplně jistý, ale minimálně dvakrát jsme upozorňovali zřizovatele nemocnic, že tento systém existuje, písemně. A vždycky se nám dostalo odpovědi, pokud se nám dostalo odpovědi, tak to byla dopověď, jak vystřižená ze seriálu "Jistě, pane ministře".

To znamená, nějaké trestní jednání, když se falšují údaje pro statistiku.

Ne, ne, já nevím, já nejsem právník, já jsem pouze...

Dobře, tak máte právníky, ale vaši právníci v tom mohli udělat konkrétní krok, který by tuto otázku otevřel. Patrně na trestní úrovni.

Ale my jsme pouze dávali upozornění zřizovatelům, že tato forma není v˙pořádku. Pokud chcete dát, mimochodem já nejsem si jistý, jestli to je trestné, ale zase na druhou stranu, pokud chcete dát trestní oznámení, musí být na konkrétní osobu. A kdo to způsobil? A říkám, nejsme sudiči, my touto cestou nejdeme. My do teďka jsme šli jako slušnou cestou tím, že jsme příslušná místa na to upozorňovali.

Pojďme na chat. Pojďme na další otázku, ať jich ještě několik stihneme. Pan Čermák. Je to v souladu s Hypokratovou přísahou, když se doktoři dohodnou, že v zájmu svých osobních požitků opustí, jak pan doktor řekl, např. onkologicky nemocné pacienty?

V souladu s Hypokratovou přísahou není současná medicína. Hypokratova přísaha vám zakazuje

Konkrétní onkologický pacient, na to se náš divák ptá. To je v souladu s tím, co jste slíbil?

Já jsem, Hypokratova přísaha s tím nemá nic společného, protože v Hypokratově přísaze se říká, že nebudete provádět potraty, že nebudete operovat žlučníkové nebo močové kameny. Potom se tam hodně dlouho mluví...

Ale že celý svůj život obětujete svým pacientům.

Pozor, ale nikoliv ne zadarmo. Tam je to jednoznačné, tam jediné, co se zavazujete, že toho pacienta nepoškodíte úmyslně, to znamená, nepodáte mu usmrcujícího prostředku, je zakázaná eutanazie. Nic se nemluví o tom, že byste byli povinni toho pacienta léčit a jakékoli okolnosti, to tam také není. A potom se tam mluví poměrně dlouho o souložení s otroky. Takže je to skutečně, Hypokratova přísaha, tu bych sem nemotal, a ve slibu není nic o tom, že by lékaři byli povinni, povinni léčit za jakýchkoli okolností.

A má cenu na ní přísahat ještě?

Taky se neskládá.

Už se neskládá?

Ne, neskládá se.

Tak pojďme k dalším otázkám mířícím do Hyde Parku. Ta nejbližší sem k nám přichází prostřednictvím chatu. Pan Kuna. Chtěl bych se vás zeptat, kolik berete měsíčně vy osobně a je mi jedno, zda se službami, nebo bez, prostě dohromady, jaký je váš příjem? Děkuje pan Kuna.

Pane Kuna, já vám to stejně řeknu odděleně, můj základní měsíční příjem je 24 500 Kč hrubého. K tomu mám 6 500 Kč osobní ohodnocení a 1 200 Kč příplatek za práci na jednotkách intenzivní péče. A všechno ostatní záleží na tom, kolik odsloužím. Takže to ostatní může být od 0, pokud nesloužím, pokud sloužím hodně, tak se ten můj hrubý příjem dostane někam mezi 55 a 60 tis. Kč. Pokud mám jako poslední měsíc, 314 hodin odpracovaných.

Chat patrně s poslední otázkou, pane doktore, do Hyde Parku ji poslala Věra. Proč nevydáte razantní prohlášení vůči Asociaci sester jako ony? Důrazně se od akce distancovali a teď když se peníze našly, najednou se chtějí bez rizika přiživit. Paní Jurásková nezapře, že patří do ODS. Chování vlády je mi nepochopitelné, jde přeci o zdraví. Razantní prohlášení.

Jestli má cenu vydávat nějaká razantní prohlášení, protože já si myslím, že akce vedení ČASu a paní Juráskové mluví samy za sebe a není třeba je komentovat.

Dlužno dodat, že přicházeli opačné názory a bylo jich poměrně hodně, během těch debat, možná jste je četl, že skutečně byste měli jít na ten německý trh s těmi 10 tis. lékaři, jak jste říkal, že je budou potřebovat, co nevidět. Tam by se mohli naši lékaři, kolik lékařů tam půjde třeba?

To nevím.

Máte takovou informaci? Nemáte?


To nevím. My takovou informaci, my statistiky neděláme já z blízkého okolí vím, že odcházejí tři lékaři do zahraničí už teď a erudovaní, že vysoce erudovaní specialisté, ale kolik lidí se tam postupně přesune, to záleží na tom, jak to tedy bude. My tu akci neděláme proto, že bychom chtěli jít do Německa, my to děláme proto, že tam nechceme, že chceme zůstat v Čechách, ale ta stávající situace nás do toho zahraničí prostě vyhání.

Pane doktore, děkuji za odpovědi našim divákům, tohle je váš výsledek. Ti, kteří se rozhodli hlasovat a bylo jich hodně dnes, vás ocenili. Na monitoru to uvidíte. 54 % mínus, 46 % plus, to je váš výsledek, ještě jednou poděkování za čas,který jste věnoval divákům Hyde parku, na shledanou.

Zdroj: ČT 24

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.