Přeskočit na obsah

Ve vybavení pro radiační metody je ČR na špičce

  • Jak je na tom české zdravotnictví s vybavením pro radiační léčbu, jaké musí splnit standardy a dáváte např. pokyny, jak dlouho může nemocnice přístroje používat?

V české legislativě je poměrně striktně a poměrně podrobně stanoveno, co všechno musí přístroj splňovat, než se uvede do provozu, to znamená schválení typu. Každý přístroj také musí v pravidelných intervalech procházet zkouškami, které osvědčí, že ty vlastnosti, které má mít, stále ještě má. Provozovatel daného přístroje je povinen dokládat našemu úřadu, že zkoušky probíhají, že jsou vykonávány osobou, která je k tomu způsobilá, a tím pádem že se lze na výsledky spolehnout. Naši inspektoři si dělají také nezávislé kontroly, takže k dotazu – co se týká radiačních metod v medicíně, myslím si, že jsme na světové špičce.

 

 

  • Takže pacienti mohou být bez obav?

Z hlediska toho, co nás zajímá a za co jsme odpovědni, to znamená dozor nad tím, aby ochrana zdraví pacienta před možnými nežádoucími účinky ionizujícího záření byla na patřičné úrovni, ano. Nemůžeme samozřejmě mluvit onkologům a rentgenologům do řemesla, to je něco úplně jiného, tam si netroufám se vyjadřovat. Ale z hlediska přístrojové základny, kvalifikace personálu, radiologických fyziků, radiologických laborantů, tam mohou pacienti bez obav být.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…