Přeskočit na obsah

Vyhozený profesor: Nadstandard je jen další zdražování

Do řady jednoznačných odpůrců zavedení nadstandardu v poskytování lékařské péče se zcela jednoznačně postavil senátor zvolený za ČSSD Jan Žaloudík. „Nadstandard se může zavádět pouze pro vedlejší podmínky péče, které ovlivňují třeba komfort pobytu v nemocnici, nikoli v samotné lékařské péči. Standard a nadstandard ve výkonu mediciny, zejména tam kde jde skutečně o zdraví a o život, je pitomost!" nebere si profesor v odpovědi pro ParlamentníListy.cz žádné servítky.

Mluví ze zkušenosti člověka, který po tři desetiletí pracoval jako chirurg a onkolog v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. „Není to žádná reforma a novinka, jen další zdražování péče a podpora úniku veřejných zdrojů v zájmu firem a těch, co se na zdravotnictvi přiživují," zlobí se Žaloudík, jenž v minulém roce, ještě než byl zvolen senátorem za obvod Brno-venkov, dostal v nemocnici výpověď pro údajnou nadbytečnost, což vyvolalo protesty odborné i laické veřejnosti.

Jen se podporuje neefektivita a únik peněz

Podle profesora musejí lékaři trvat na odborném aspektu nejúčinnější péče, stejný zájem mají i pacienti a pojišťovny či státní orgány musejí sledovat efektivitu a přizpůsobovat platby. „Je to stálý nekončící proces, s každým novým přístrojem či lékem jsou nutná nová hodnocení. Současný proces není ničím než zdražováním péče, přisypáváním do systému, podporovaním neefektivit a úniku peněz," kritizuje Žaloudek podobu reformy zdravotnictví.

Reformu, kterou začal exministr Tomáš Julínek a v níž pokračuje Leoš Heger, označuje za slepou cestu, při níž se bude za totéž stále více a více platit či doplácet. Pozastavuje se přitom nad Hegerovým výrokem, že vše, co bylo užíváno dosud, může být standardem, a vše, co teprve přijde, bude nadstandardem. „Pak je třeba za novinky jako nadstandardy bez reptání připlatit, abychom nebrzdili spotřební pokrok, ať už to bude stát více či méně," poznamenává ironicky Žaloudek.

Škodovka jako standard a mercedes už nadstandard

Podle místopředsedy poslaneckého výboru pro zdravotnictví Marka Šnajdra existuje ve všech vyspělých zemích Evropské unie standard a vedle něj možnost příplatby či komerčního připojištění. „Jeho zavedením v ČR jen legalizujeme právo si vybrat a případně připlatit. Už teď to tak funguje, jen je to součástí šedé ekonomiky, zatímco nyní půjdou řádově miliardy do systému zdravotnictví," konstatuje Šnajdr pro ParlamentníListy.cz.

Pro objasnění fungování zdravotnictví po zavedení nadstandardu si bere na pomoc paralelu s automobily značky Škoda a Mercedes. „Oba vozy jsou kvalitní, bezpečné, rychlé a splní účel, tedy dovezou na místo určení. Přesto je mezi nimi obrovský cenový rozdíl. Kdyby všichni měli nárok na dopravu škodovkou, ale někdo by chtěl mercedesem, tak by si dobrovolně připlatil," ilustruje předseda správní rady VZP na tomto příkladu rozdíl mezi standardem a nadstandardem.

Heger jede s návrhy zákonů jako dobře namazaný stroj

Vláda už nedávno stihla schválit z Hegerovy reformy malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kde se mimo jiné ruší právě zákaz připlácení na nadstandard. Nově kabinet Petra Nečase také schválil zákon o specifických zdravotních službách, který upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.

Autor: Jiří Hroník PARLAMENTNÍ LISTY

 

Zdroj: Parlamentní Listy

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.