VZP si vládne, jak chce
Nedávno jsem v České televizi viděl opět film Vojtěcha Jasného „Všichni dobří rodáci“. Nádherné umělecké zpracování o tom, jak zlo vítězi nad dobrem, byť je i trochu potrestáno. Ústřední větou filmu je „Až jak František“. V našem zdravotnictví by se mohlo říkat „Až jak VZP“.
Organizace, která by měla být jen provozním článkem řetězce distribuce vybrané zdravotní daně směrem ke zdravotnickým zařízením, je skutečným vládcem naší medicíny. Všichni ostatní se podle ní řídí. Přitom by to spíš mělo být ministerstvo zdravotnictví, neboť ministr zdravotnictví je svým způsobem volen, ředitel VZP nikoliv.
Nikde to není napsáno, ale VZP má právo veta. Každý, kdo se účastnil nějakých jednání ve zdravotnictví, kde se jednalo o proplácení čehokoliv z povinného zdravotního pojištění, to ví. Právo veta ke je velmi podivné právo. Kdyby se např. v Sýrii děly před očima celého světa bůhvíjaká zvěrstva proti lidskosti a ostatní státy v OSN se usnesly na jejich odsouzení, tak Rusko s právem veta hodí veškeré snažení a argumenty do koše. Například.
Stejně se chová i Čína nebo USA, když se projednávají jiné záležitosti. Právo veta mi přijde jako něco z temného starověku, co v modern&ia cute; době nemá co pohledávat. Právo veta vzniklo ve Starém Římě, kdy jej měl tribun lidu, a se Starým Římem mělo skončit. Tak jako zaniklo otroctví, které umožňovalo samotnou existenci Římské říše.
VZP je historicky nejsilnější zdravotní pojišťovna, což je dáno tím, že v roce 1992 dostala do vínku všechny obyvatele Československé republiky. Nijak se nemusela snažit. Mnoho lidí, ani neřeší, u jaké zdravotní pojišťovny jsou pojištěni. Část původních klientů VZP sice přešla k jiným zdravotním pojišťovnám, ale pozici VZP, jako nejsilnější zdravotní pojišťovny to neohrozilo. Dál vládne všem.
Jediné řešení je, aby skutečně významná část jejich klientů přešla k jiným zdravotním pojišťovnám. Pak by hlas VZP už nebyl tak určující. Pak by mohly být slyšeny i jiné hlasy, jiné názory. Stane se to někdy? Budou proto někdy někým vytvořené podmínky?
Pak by skutečně vznikla pluralita zdravotního pojištění a něco by se mohlo pohnout dopředu. Ale není to politické zadání žádné z vládnoucích stran, tak to asi zůstane tak, jak to je, a VZP bude mít nadále své právo veta a dál bude státem ve státě. Krásným příkladem jak to s VZP funguje, je situace s doplatky na inkontinenční pomůcky. Zákonodárci nic takového nechtěli, ale VZP si to upravila podle svého, protože může.
Zdroj: www.tribune.cz