Přeskočit na obsah

Zachovejme celý rok letní čas

Jednou jsem si jako mladý lékař zapomněl posunout hodinky, když se letní čas vracel do normálu. Mám tendenci nestíhat chodit včas do práce, ale tenkrát jsem přišel dříve a byl jsem v pohodě. Až mi to začalo být druhý den podezřelé a přišel jsem na chybu.

Tak tu zase máme normální čas. Zajímalo by mne, jak to berou zvířata, která dostanou najednou nažrat o hodinu déle. Pochybuji, že se jim to dá nějak vysvětlit. Nebo jak to dělají těžcí diabetici na intenzivní inzulinoterapii. Asi by bylo lepší posunovat čas třeba každý den o pět minut, ale nevím o tom, že by to někdo takhle dělal.

Patřím k těm, kterým týden trvá, než se zase dají do pořádku. Zastávám názor známého odpůrce letního času, pekaře a prezidentského kandidáta Stanislava Pecky ze Sobětuch na Chrudimsku, který ale bohužel už nežije. Byl ikonou marného boje o zrušení letního času. Chudák musel v létě vstávat ve dvě hodiny místo ve tři. A to je určitě znát. Takové náhlé časové změny nejsou fyziologické. Údajně v časopise New England Journal of Medicine byla publikována studie dokazující, že přechod na letní čas zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu o pět procent.

Ekonomické odůvodnění energetickými úsporami je už hodně let passé. Vyrovnání délky dne a noci se týká jen některých zemí.

Takže naše vláda odůvodnila letní čas tím, že budeme aktivnější. Jako obvykle své tvrzení nepodložila žádným vědeckým výzkumem.

Je pravda, že díky letnímu času máme sice delší den, ale pak se zase vrátíme do zimního. Chvíli vstáváme do světla, což je příjemné, ale jen chvíli. Návrat z letního času do zimního nepřináší vůbec nic, ani biologicky, ani ekonomicky.

Dovoluji si mít návrh, a nevím o tom, že by ho už přednesl někdo jiný. Zachovejme celý rok letní čas. A budeme v pohodě. „Pane Pecko, tohle je přece fyziologické řešení. Jen škoda, že už ho s vámi nemůžu probrat.“

Mimochodem v příštím roce budeme mít sto desáté výročí, protože anglický stavitel William Willet napsal svou esej o plýtvání denním světlem v roce 1907.

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…