Přeskočit na obsah

Založil bych agenturu na vývoz pacientů do Německa

Pomalu ale jistě stárnu, a tak budu potřebovat více a více zdravotnické péče. Jenže jako lékař vidím, kam se naše zdravotnictví ubírá a začínám mít strach. Čím dál tím víc se bojím, jako pacient, využívat služeb našeho zdravotnictví.

Čím dál tím více mi to přijde, že bych mohl hrát ruletu bez předvídatelného výsledku. Stát sice hovoří o tom, že zdravotnictví je jeho priorita, ale jsou to jen slova, skutky jsou výrazně nedostačujicí. Když se do dlouhodobě podfinancovaného společenského segmentu přidá v poslední době, s velkou slávou až slavnostními fanfárami a bitím se v prsa, pár procent, situaci to zásadně neřeší.

Naše zdravotnictví je vyprahlé jak poušť,finančně i personálně. Mraky se záchranným deštěm nejsou na obzoru nikde vidět, ani meteorologická předpověď není příznivá. Jak to může dopadnout? Dobře zřejmě ne.

Je zcela evidentní, že lidé začnou hledat lékařskou a zdravotnickou pomoc za hranicemi republiky, kde to funguje. Německé přihraniční nemocnice už s tím počítají. Mají český personál. Zavoláte a příjemná recepční se s vámi česky domluví. A nemusíte se bát, že jdete losovat o své zdraví, či možná až život. Jediný problém je, že musíte doplatit, protože naše zdravotní pojišťovny platí za léčebné zákroky, oproti německým, velké kulové. Ale když jde o zdraví, člověk rád doplatí. Když na to teda má.

Škoda, že neumím německy. Jako potencionálnímu pacientovi německých či rakouských zdravotnických zařízení by se mi to hodilo. Můj otec uměl výborně německy, že nebyl rozeznat od rodilého němce. Bohužel, jeho jazykové nadání jsem nepodědil. Je to škoda. Být mladší a umět plynně německy, rozjel bych jeden byznys. Tak jako nyní agentury zprostředkovávají našim lékařům v Německu zaměstnání, tak tady jistě budou agentury, které budou zprostředkovávat českým pacientům léčbu v Německu a Rakousku. A budou mít, na to si klidně vsadím, více a více práce a klientů.

Šel bych do toho, ale už na to nemám. Ale doufám, že až budu potřebovat, tak budu moci služeb takové agentury využít. Jen si musím spočítat, zda na to jako lékař budu mít dost peněz. Pokud ne a budu muset využít českých zdravotnických služeb hrazených ze zákonného zdravotního pojišění, bez možnosti příplatku na kvalitu, tak se ještě dám na modlení. A možná si místo učení němčiny oživím ruštinu. Raz, dva, tri, četyre, pjať, vyšel zajčik poguljať.

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…