Přeskočit na obsah

Zdravotníci myslete na sebe, myslíte tím i na Vám svěřené pacienty

Sestry slouží přesčasy a nesmí si za ně vybrat náhradní volno, slouží ve 12hodinových turnusech, na nočních jsou na oddělení po jedné, dokonce jsem četla, že jedna sestra by měla být na pohotovosti na sále, sterilizaci a oddělení.

Co mě zaráží, není fakt, že to zaměstnavatel zkouší. Podle nové personální výhlášky smí. A protože se jen málo zdravotníků postavilo proti této vyhlášce, tak zaměstnavatelům byl dán do ruky velmi dlouhý bič.

Slova ministra, že jsou to pouze doporučené počty, jsou zavádějící a je z nich cítit jen alibismus. Navíc, co si budeme nalhávat, kolik toho asi MUDr. Heger strávil v běžném provozu kupříkladu interního oddělení mezi pacienty. S jeho specializací rentgenologa si odpovím sama - nevelmi, spíše žádný.

Zaměstnavatelé budou zkoušet různé věci, aby měli na výplaty. Na jedné straně chápu, naprosto zprasená úhradová vyhláška a navýšení DPH se projeví a v zdravotnickém zařízení dvojnásob. A pokud ředitelé nemají kamarády v pojišťovně, kteří jim vyrobí „tarif na míru“ nemají, kde ušetřit.

Zaráží mě fakt, že se sestry ptají, a může to zaměstnavatel, a očekávají nějaké direktivní hromadné „tytyty“ na zaměstnavatele, nebo, že by se objevil někdo a vyřešil to.

Milé kolegyně, pokud vy samy na své pracovní podmínky přistoupíte, je to na Vás. Chápu Vaše obavy ze ztráty zaměstnání, sama jsem samoživitelka, moc dobře tomu rozumím, i tomu, že v jiných regionech, než Praha je to těžké s prací.

A naprosto souhlasím s tím, že jednu zaměstnavatel smete ze stolu a jen si zamne ruce.

Ale uvědomte si další věc, máte jakési pracovní smlouvy, jakési náplně práce, existuje jakýsi zákoník práce, dejte se s kolegyněmi dohromady, dodržujte tyto závazné dokumenty, poukazujte písemně na to, že při jedné sestře na velké množství pacientů je ohrožena bezpečnost a zdraví a zásobujte vedení těmito upozorněními.

Nějaká změna příjde a nemyslím si, že bude ta, že všechny šmahem vyhodí na ulici.


To, že díky této vládě je zdravotnictví téměř v rozkladu, že se uzavírají oddělení, to se lidé dozví, až bude vše  hotovo.

Myšlenka ministra Hegera, že s méně penězi, personálem, je úroveň zdravotní péče stále stejná, té snad už nevěří nikdo.

Mě napadá jiná, asi neetická myšlenka, ale co by tomu asi řekli pacienti, kdyby jim sestra při nástupu do služby oznámila, že na ten a ten počet pacientů je sama a žádá o trpělivost. Mám pocit, že kdyby totéž v obměněné podobě provedl lékař, pacienti by měli velmi krušnou noc.

Je špatné, že o takových problémech, jako jsou nyní ve zdravotnictví, se nahlas nemluví.Tedy myslím v mediích.Tam se lidé dozví jen to, kde který zdravotník něco provedl.


Sestřičky, buďte trochu jako naše drahé děti v pubertě, postavte si hlavu, trvejte na svém, chráníte sebe a vám svěřené pacienty. Nikdo jiný to za Vás neudělá. Nečekejte na někoho, kým se to vyřeší. Nikdo takový, kromě Vás, není.

Až se by nastala situace a vy se budete zpovídat z nedbalosti, nikdo se nebude pozastavovat nad tím, že jste byly na noční samy, že kromě oddělení musíte zvládat ambulanci. Pokud na to nebylo upozorněno, neexistuje to. Vedení se za Vás bít nebude.

Monika Muroňová

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…