Přeskočit na obsah

Zhubnout potřebuje i Ruda Pivrnec

  • S jakým cílem jsi šel do projektu Hubneme s Pivrncem, resp. obecně do projektů s doc. Matoulkem týkajících se obezity?

Mám za sebou mnohé spolupráce, kdy do vtipů dostávám stroje, přístroje a speciality z různých oborů, o nichž nevím zhola nic, přesto se musím dostat do problematiky, abych nebyl za trotla, ale naopak i třeba v technickém směru našel něco veselého. Obor hubnutí je mi ale velmi blízký, mám tolik zkušeností a zážitků, že se do vtipů sypaly samy, přesto jsem se dozvěděl mnoho nových věcí, které se do fórků dostaly taky.

  • Jak/čím si tě pro spolupráci na svých projektech získal?

Určitě se vám to někdy v životě přihodilo. Potkáte někoho, začnete si s ním povídat, najednou vás napadne, že se vlastně znáte mnoho let, rozumíte si a můžete si povídat o čemkoli. A to se mi stalo s Martinem Matoulkem. Abych byl přesný, ihned si Matoulkovic celá rodina porozuměla s kompletní rodinou Urbanovic.

  • Kreslil jsi někdy v minulosti vtipy na obézní, nemyslím sem tam, ale cíleně, že by z toho byla třeba kniha?

V okolí se vždycky nějaký tlustý kamarád či příbuzný najde, tím inspiruje k vtípkům. Dokud jsem byl štíhlý, tak jsem nechápal, že někdo se k takové postavě „prožere“, ale když jsem se ocitl svou váhou mezi nimi, už to tak k smíchu nebylo. Nedokážu posoudit, jestli to je plus, nebo mínus, ale když se řekne Urban, přidávají lidé pojmenování sprosťák, protože v určitém čase prostě hrály prim vtipy na téma sex a také pivo, v nich se tlouštíci sem tam objevovali. Série specializovaných vtipů pro obézní přišla až nyní, ale musím říci, že mě to tak baví, že pro tlouštíky kreslím každou volnou chvíli.

  • Ty sám ses po skončení sportovní kariéry potýkal s kilogramy navíc, promítají se tvé zkušenosti se snahami redukovat, s dietami, do vtipů?

Myslím, že geny dělají svoje. V mladí jsme byli já a moji sourozenci a sestřenice spíše adepty do socialistické ozdravovny, to asi ze strany mámy, tam byli spíš hubení, teď jsme většina z nás zralá do obezitologické poradny, asi díky tátovým genům. Na svou obranu musím říci, že jsem nikdy nebyl typ na knedlíky a tučná jídla, naopak nejím hodně a zdravá jídla mi chutnají. U mého přibývání hrálo roli pivo, ukončení kariéry vrcholového sportovce a naopak dlouhé hodiny sezení při kreslení.

  • Vnímáš to tak, že si vlastně tak trochu děláš legraci i sám ze sebe? Je to žádoucí, není vhodnější držet si od toho, co kreslíš, odstup?

Celý život dělám všechno až na dřeň, když se do něčeho pustím, tak v tom chci být mistr světa, musím být součástí dění. Když kreslím, chci o situaci vědět co nejvíce, ať už to jsou nové věci, nebo moje životní zkušenost. Určitě to mají podobně všichni, kdo tvoří.

  • Ruda Pivrnec je takové další tvoje dítě. Koho napadlo zapojit ho do hubnutí?

Ruda je moje druhé já, tak prostě musí jít do všeho se mnou. Je požitkář, tudíž je jasné, že tahle nátura vede k tloustnutí. Rád jí, dá si pivo… Přišel ale čas žít zdravě a na své zdraví myslet, tak musel chtě nechtě do projektu hubnutí vstoupit!

  • V rozhovoru s doc. Matoulkem jsi zmínil, že Ruda je teď „tlustý jako prase“, aby mohl hubnout s pacienty. Opravdu nebyl nikdy tak „silný“?

Měl jsem možnost se seznámit s některými pacienty, kteří by možná byli šťastní, kdyby měli váhu, jakou jsem měl já v mých nejtlustších letech. Takže aby byl vtip vtipem, musel holt Ruda kila nabrat. Věřím, že je společně s ostatními v projektu Hubneme s Pivrncem zase shodí.

  • A co Ruda a sport? Ty máš za sebou kariéru vrcholového sportovce, jaký vztah má ke sportu Ruda?

Ruda má vztah ke všemu. Když nastane nějaká situace či problém, vždycky se k němu svým způsobem postaví. Mám radost, že se mu to za značné podpory čtenářů daří více než třicet let.

  • Blíží se konec roku, dáváš si nějaká předsevzetí?

Já a moje rodina jsme v tomto směru tradiční. O Vánocích dodržujeme své zvyky, nikdy bychom nejeli trávit svátky jinam, ani kapra nevyměníme za lososa, stejně jako v poslední den roku se snažíme být celá rodina spolu. Já si při odbití půlnoci přeju hlavně to, abychom byli zdraví a aby za rok nikdo nechyběl. S přibývajícím věkem to je to největší přání a vlastně i předsevzetí žít tak, abychom udrželi tělo i mysl v kondici.

  • Je něco, co bys vzkázal čtenářům do nového roku?

Přeji všem zdraví, fyzické i to psychické, ale hlavně „normální“ rok 2021. Neztrácejme naději a věřme, že se vše v dobré obrátí.


K věci...
Hubneme s Pivrncem
V nakladatelství NOL – nakladatelství odborné literatury s. r. o. vyšly v listopadu dvě knihy. O první z nich, Pohyb v životě a medicíně, jste si mohli přečíst v MT 24/2020. Druhou knihou je titul Hubneme s Pivrncem. Kniha, nebo spíše sešit, je pokračováním spolupráce autorského týmu Matoulek–Urban. Na čtyřiašedesáti stranách přináší základní informace o nadváze a obezitě a o tom, co se s námi při snahách o redukci vlastně děje. Téma je opět odlehčeno a každá kapitola doplněna vtipem Petra Urbana. Čtenáři se tak mohou zasmát, jak některé situace, které možná sami dobře znají, řeší Ruda Pivrnec. A to je jeden ze záměrů autorské dvojice – umět si udělat legraci ze sebe sama a nebrat se příliš vážně. S humorem jde všechno snáze, třeba i leccos pochopit o své nadváze či obezitě. A proč právě Ruda Pivrnec? Jen málokterá postava má tolik pro Čechy typických vlastností, navíc Ruda sám dlouho bojuje s nadbytečnými kilogramy, jak je ostatně na první pohled patrné.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…