
Medicína
Kožní toxicita onkologické léčby
Při onkologické léčbě skoro vždy pacienta doprovázejí patologické výsevy na kůži, vypadávání vlasů, záněty a jiné projevy toxicity, které významně…
Nové možnosti pro nemocné s mCRC
U metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) se stále udržuje pozitivní trend prodlužujícího se přežití pacientů. Novým možnostem farmakoterapie…
Atrofické změny v mozku predikují progresi RS
Specifická zdravotní postižení jsou u roztroušené sklerózy (MS) spojena se ztrátou šedé hmoty v různých konkrétních místech mozku, odhalila nová…
Ženy u zubaře potřebují větší dávky sedativ než muži
Podle aktuálního vydání časopisu Anesthesia Progress mužským pacientům stačí nižší dávky sedativ než ženám v průběhu zákroku ústní chirurgie. Toto…
Imunoterapie alergické rýmy sníží pozdější nemocnost i náklady na léčbu
Imunoterapeutická léčba alergické rýmy významně snížuje riziko vzniku chronických onemocnění horních cest dýchacích, ukázala studie představená na…
Lék na ca plic otestuje přes 100 pacientů z ČR a SR
Více než stovka českých a slovenských pacientů s karcinomem plic vyzkouší v klinické studii lék vyvíjený týmem Radka Špíška v pražských laboratořích…
Olomoučtí chirurgové vyvinuli novou techniku, řeší inkontinenci moči
Chirurgové z Urologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli novou techniku, která podstatně zvýšila kvalitu života…
Dnes začíná Job Days Lékařství
Největší akce svého druhu v oblasti náboru lékařů a zdravotnického personálu ve střední a východní Evropě, které se zúčastní německé a rakouské…
L´Express: Když se honba za zdravým stylem stává posedlostí
Denně meditovat, zdravě jíst, více sportovat: zdravý životní styl je módní a stává se téměř povinným. Tato "pravidla" mohou ve skutečnosti vést k…
Čeští vědci získali ocenění za detekci srdečních arytmií
Tým vědců z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně vyhrál mezinárodní soutěž zaměřenou na tvorbu algoritmů k detekci nebezpečných…
Lékaři se obávají možných teratogenních účinků pregabalinu
Malá observační studie expozice pregabalinu v prvním trimestru gestace nalezla potenciálně zvýšené teratogenní riziko. Pregabalin, který se užívá pro…
Screeningovou mamografii bude možné využít i k predikci kardiovaskulárního rizika
Mamograficky detekované arteriální kalcifikace v prsu jsou silným prediktorem ischemické choroby srdeční a koronární aterosklerózy. Informaci přinesl…
Konference v JAR: Svět chce do 14 let porazit AIDS
V jihoafrickém městě Durban začala světová konference věnovaná smrtelné nemoci AIDS. Akce se účastní až 18.000 výzkumníků, aktivistů a státních…
Revmatoidní artritida – boj na poli biologické léčby, nebo boj o zdraví pacienta? Kam vlastně míříme?
Na sympoziu na letošním kongresu EULAR se otázkou, jak se můžeme poučit z minulosti v léčbě revmatoidní artritidy, zabýval Juan J. Gómez‑Reino …
Oboustranný závazek správné volby
Na kongresu EULAR 2016 se odehrálo velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají roli při výběru správného léčebného algoritmu pro konkrétního…
APL – typ leukémie, u níž je dnes vyléčeno 90 procent pacientů
Dříve fatálně končící akutní promyelocytární leukémie (APL) má dnes velmi dobrou prognózu. Přesto však v její léčbě může jít o minuty, neboť pacient…