Přeskočit na obsah

Adalimumab (Humira) získal titul Lék roku

Časopis Med Ad News ve své výroční zprávě o nejlépe prodávaných lécích označil přípravek adalimumab (Humira společnosti Abbott) za „Lék roku“ (Medicine of the Year). Přípravek Humira byl rovněž hlavním tématem letošního červencového čísla časopisu. Článek vyzdvihuje jeho četné úspěchy včetně růstu podílu na trhu, jeho indikační spektrum a skutečnost, že zaujímá 13. místo mezi všemi preskripčními léky s nejvyšším výnosem.

„Je to obrovská pocta,“ uvedl Cheryl Lubbert, viceprezident firmy Abbott pro imunologii. „Mnohem důležitější však je, že přípravek Humira je lékem roku pro zhruba 370 000 pacientů na celém světě.“ Článek rovněž zdůrazňuje fakt, že jeho využití roste v důsledku zvyšující se poptávky v řadě schválených indikací a pokračujícího výzkumu v dalších indikacích.

V současnosti je Humira – plně humánní monoklonální protilátka adalimumab – schválena ve Spojených státech a v Evropě pro léčbu středně těžké až těžké revmatoidní artritidy (RA), psoriatické artritidy (PsA), středně těžké až těžké formy psoriázy (Ps), ankylozující spondylitidy (AS), těžké formy Crohnovy nemoci (CD) a středně těžké až těžké polyartikulární juvenilní idiopatické artritidy (JIA). Účinná látka přípravku má identickou strukturu jako protilátky, jež se normálně nacházejí v lidském těle. Funguje tak, že blokuje tumor nekrotizující faktor alfa (TNFα), což je bílkovina, která – je‑li produkována v nadměrném množství – hraje klíčovou roli v zánětlivé odezvě mnohých onemocnění imunitního systému. Databáze klinických studií přípravku Humira pro všechny indikace zahrnuje k dnešnímu dni více než 20 000 pacientů, což představuje více než 38 000 paciento‑roků expozice, včetně nemocných na kontinuální terapii trvající až osm let. Přípravek Humira již byl schválen v 80 zemích a v současné době jej užívá již zmíněných více než 370 000 lidí na celém světě.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Spánkové poruchy spojené s covidem‑19

20. 9. 2022

Výzkumníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) realizují rozsáhlý výzkum vlivu onemocnění covid‑19 na…

Využití telemedicíny v diabetologii

19. 9. 2022

Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…