Přeskočit na obsah

Americké úřady varují před nitroočním použitím vankomycinu při operacích katarakty

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA) upozorňuje, že tato léčba u pacientů zvyšuje riziko hemoragické okluzivní vaskulitidy retinálních cév (HORV).

Varování přišlo poté, co by zaznamenán případ pacienta s oboustrannou HORV, k níž došlo po injekcích směsi triamcinolonu, moxifloxacinu a vankomycinu do obou očí po operaci katarakty. Podle údajů FDA existují desítky případů HORV po podání vankomycinu při operacích šedého zákalu.

FDA nemá k dispozici žádné adekvátní studie, které by prokazovaly bezpečnost a účinnost vankomycinu jako prevence endoflamitidy. Navíc neexistuje FDA schválené složení intraokulárních injekcí s vankomycinem.

HORV, která může vést k až oslepnutí, se projevuje náhlým omezením vidění až tři týdny po zákroku, nitroočním zánětem, krvácením do sítnice, zánětem retinálních cév nebo jejich uzávěrem a ischémií.


Zdroj: Intraocular Injections of a Compounded Triamcinolone, Moxifloxacin, and Vancomycin (TMV) Formulation: FDA Statement – Case of Hemorrhagic Occlusive Retinal Vasculitis. https://www.fda.gov/Safety/MedWatch/SafetyInformation/ SafetyAlertsforHumanMedicalProducts/ ucm578743.htm

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Máme se bát chřipky?

29. 11. 2021

Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…