BBC: Kouření může hrát přímou roli v rozvoji schizofrenie
Kouření by mohlo hrát přímou roli v rozvoji schizofrenie. Na možný vztah poukázala studie autorů z výzkumného týmu King's College London. Výsledky, které publikoval časopis Lancet, jsou založeny na metaanalýze 61 studií.
Analyzována data zahrnují 14 555 kuřáků a 273 162 nekuřáků. Podle výsledků dosavadních výzkumů mají kuřáci větší pravděpodobnost psychotického onemocnění a vyšší pravděpodobnost, že onemocní v dřívějším věku. Podle autorů a expertů v oboru jsou výsledky přesvědčivé, vztah mezi kouřením a onemocněním je ale zapotřebí dále zkoumat. Na výsledky studie upozornila BBC.
Vztah mezi psychotickým onemocněním a kouřením cigaret je již delší dobu znám. Důvody, proč je mezi nemocnými s psychózou větší výskyt kuřáků než v celkové populaci, jsou však nejasné. Podle některých hypotéz větší výskyt kouření u nemocných souvisí s formou samoléčby a snahou o zmírnění úzkosti ze sluchových nebo zrakových halucinací. Analýza ale poukazuje i na možný opačný, kauzální vztah mezi nikotinem a psychotickým onemocněním. Pokud je prevalence kouření významně vyšší před vznikem schizofrenie, jak ukazuje výzkum, pak podle autorů častější kouření zřejmě není jen formou samoléčby, ale může přispívat ke vzniku onemocnění.
Podle výsledků analýzy:
- 57% lidí s psychotickým onemocněním kouřilo již v době první psychotické epizody
- Denní kuřáci měli dvakrát vyšší pravděpodobnost onemocnění schizofrenií než nekuřáci
- Kuřáci onemocněli schizofrenií v průměru o rok dříve než nekuřáci
Dr. James MacCabe z Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King's College k výzkumu uvedl: "[v tomto typu studie] je velmi obtížné stanovit příčinné souvislosti. Doufali jsme, že analýza může nastolit otázku, zda tabák hraje příčinnou roli při vzniku psychózy a že to povede k dalšímu výzkumu a klinickým studiím, které pro to mohou poskytnout silnější důkazy."
Je zřejmé, že většina kuřáků schizofrenií neonemocní. Autoři se ale domnívají, že kouření riziko vzniku onemocnění zvyšuje. Celkově na každých 100 lidí připadá jeden nemocný. Kouření může toto číslo zvýšit na dvě osoby ze 100.
Podle odborníků nikotin mění hladinu dopaminu v mozku, jehož souvislost s onemocněním byla prokázána.
Podle britské organizace Rethink Mental Illness 42% všech cigaret je v Anglii vykouřeno lidmi s psychickými problémy. Všechny nové poznatky o souvislosti mezi kouřením a psychózou jsou proto důvodem ke znepokojení. Nicméně k pochopení možného vztahu mezi kouřením a psychózou jsou zapotřebí dlouhodobé studie.
Zdroj: BBC/Lancet