Přeskočit na obsah

Brno má simulátor pro celé spektrum kardiologických intervencí

Jedná se o high‑end kardiovaskulární simulátor švédské firmy Mentice, který umožňuje především nácvik diagnostických a intervenčních zákroků na koronárních tepnách včetně implantace stentu a řešení komplikací. Simulátor nabízí i modul pro intravaskulární intervenci při cévní mozkové příhodě.



„Toto zařízení ale dovoluje nácvik téměř kompletního spektra výkonů, se kterými se intervenční kardiolog setkává, včetně strukturálních intervencí. Z nich si dovolím vybrat v současné době nejdůležitější a také nejrychleji se rozvíjející oblast, kterou je katetrová implantace aortální chlopně (TAVI). V případě, že by pacienti s aortální stenózou, pro kterou je TAVI určena, nebyli takto léčeni, jejich životní prognóza by často byla dokonce horší než u pacientů s nádorovým onemocněním. Je tam i modul pro intravaskulární intervenci při cévní mozkové příhodě,“ říká přednosta Interní kardiologické kliniky LF MU a FN Brno doc. MUDr. Petr Kala, Ph.D., FESC, FSCAI.

Pro FN Brno se tímto přístrojem otevírá další možnost spolupracovat s podobnými centry ve světě. „Kardiovaskulární simulátor je určen pro postgraduální výuku a k přípravě na atestaci. Samozřejmě jej budou využívat naši lékaři, ale rádi bychom tuto možnost poskytli i ostatním kolegům, a to i ze zahraničí. Není optimální, když se lékaři začínají učit přímo na živých pacientech, i když jsou samozřejmě pod dohledem zkušenějšího kolegy. Letectví je v tomto mnohem dále – tam je již nemyslitelné, aby pilot za sebou neměl hodiny a hodiny simulačního výcviku,“ dodává doc. Kala.

Simulátor je určen pro postgraduální výuku a k přípravě na atestaci. Budou jej využívat zejména lékaři z brněnské fakultní nemocnice, ale pracoviště by ho rádo poskytlo i ostatním lékařům, a to i ze zahraničí. Umožnuje nácvik téměř kompletního spektra výkonů, se kterými se intervenční kardiolog setkává. „Byli bychom neradi, aby se lékaři začínali učit na živých pacientech, podobně jako v případě pilotů je lépe začít s výcvikem na simulátoru.“ Podle lékařů, kteří měli možnost si přístroj vyzkoušet, simulace plní svůj účel. „Je to velmi reálné, první dojmy jsou pozitivní,“ říká MUDr. Martin Hudec.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené