Přeskočit na obsah

Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy

Sdělila mluvčí společnosti Andrea Gutová.

Léčbou poškozených cév na nohách v důsledku cukrovky už se zabývá Národní Centrum Tkání a Buněk v Brně, které k tomu využívá kmenové buňky z kostní dřeně. Nová metoda využití tukové tkáně je však méně náročná i riziková.

Ostravské centrum buněčné terapie a diagnostiky, které se zabývá klinickým vývojem a výrobou nových produktů regenerativní medicíny, se na spolupráci v léčbě problémů diabetické nohy dohodlo s izraelskou společností Stem Cell Medicine. Nová metoda pomůže zejména diabetikům, kterým cukrovka způsobuje nedokrvení tkání v nohách a jejich odumírání.

"Často to vede ke ztrátě dolní končetiny. Novou léčbou podpoříme novotvorbu cév, zlepšíme prokrvení tkání, což povede k záchraně nohy nebo alespoň k omezení rozsahu ztráty. Pacient tak místo amputace pod kolenem přijde například jen o palec," uvedla vedoucí lékařka centra Dagmar Hrůzová.

Dosud lékaři mohli zabránit u diabetiků amputaci nohy díky kmenovým buňkám z kostní dřeně. Podle Hrůzové je nová metoda šetrnější. "Kmenové buňky z tukové tkáně působí stejně jako kmenové buňky z kostní dřeně. Odběr tukové tkáně je ale pro pacienta méně bolestivý i náročný a rizikový než odběr kostní dřeně," řekla lékařka. Metoda podle ní umožní rozšířit indikační kritéria léčby například o pacienty, kteří mají nemocnou kostní dřeň. "Očekáváme, že kombinace kmenových buněk a mikročástic z biomateriálu zvýší účinnost léčby," poznamenala Hrůzová.

Syndromem diabetické nohy trpí v České republice přes 40.000 pacientů. "S narůstajícím výskytem diabetu a stárnutím populace očekáváme, že výskyt onemocnění poroste," sdělil náměstek ředitele pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice Ostrava Václav Procházka, který je za českou stranu hlavním odborným řešitelem projektu spolupráce s Izraelem. Projekt potrvá do roku 2017 a jeho úkolem je prokázat bezpečnost a účinnost kmenových buněk z tukové tkáně při léčbě syndromu diabetické nohy.

Centrum buněčné terapie v Ostravě se zabývá léčbou nemocí za pomoci kmenových buněk stejně jako Národní Centrum Tkání a Buněk v Brně. Obě centra spadají pod společnost PrimeCell Therapeutics.

Lenka Horáková

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené