Přeskočit na obsah

Ceny za vytrvalost

 

| Již před pěti lety byly na ECTRIMS v Amsterodamu představeny výsledky velkých klinických studií s laquinimodem. Proč stále není na trhu?

Mike Derkacz: Netrpělivě čekáme na výsledky nových studií, které probíhají.

Dr. Volker Knappertz: Laquinimod je velmi zvláštní látka, která na rozdíl od všech ostatních působí přímo v mozku. Většina léků, a to včetně novinek – monoklonálních protilátek, které blokují B lymfocyty, fingolimodu a natalizumabu, ovlivňuje periferní imunitní systém a CNS pak zprostředkovaně. Laquinimod ovlivňuje mozkové buňky, jako jsou astrocyty, oligodendrocyty. Proto jsou výsledky klinických studií trochu jiné než u přípravků, které blokují nebo ničí lymfocyty. První velké klinické studie ALEGRO a BRAVO vykázaly jen průměrný vliv na redukci počtu relapsů a mozkových lézí, a to v rozmezí 21–23 procent. Avšak u progrese disability dosahuje laquinimod významně lepších výsledků, a to zcela konzistentně v obou jmenovaných studiích. Laquinimod je nyní v neobvyklé situaci. V krátkodobých, zpravidla dvouletých studiích bývá velká redukce počtu relapsů a počtu lézí za rok, ale nikoli redukce progrese disability. Laquinimod působí odlišným mechanismem, jiným způsobem ovlivňuje zánětlivé, neurodegenerativní a další patofyziologické děje, a proto je velmi těžké jeho výsledky srovnávat s jinými přípravky.

Účinnost také může být otázkou dávkování. Začínali jsme velmi nízkou dávkou 0,1 mg, u níž se projevily účinky na MRI, ale nikoli klinický efekt; pak následovala dávka 0,3 mg se stejnými výsledky. Dostatečnou dávkou se zdá 0,6 mg.

Nyní ověřujeme dávku 1,2 mg. V právě probíhající klinické studii CONCERTO se porovnávají dávky 1,2 mg a 0,6 mg oproti placebu. Do této studie bylo zařazeno 2 200 pacientů, což z ní činí největší studii u RS. Primárním cílem je tříměsíční progrese disability na EDSS. Jde o velmi tvrdý primární cíl, kterého nedosáhla zatím žádná jiná látka, která se v léčbě RS nyní používá. Jsme přesvědčeni o tom, že právě zmírnění progrese disability je účinek, který od léčby pacienti očekávají. Sekundárními cíli pak jsou anualizovaný počet relapsů a počet lézí na MRI. Výsledky této studie by měly být dostupné v druhém čtvrtletí 2017, pak bude následovat registrační proces.

Mike Derkacz: Laquinimod se ověřuje již déle než deset let a v klinických studiích s laquinimodem bylo léčeno celkem téměř 10 000 pacientoroků. Jedná se o nejdelší premarketingové sledování. Laquinimod je naší velkou nadějí, která nám však přinesla mnoho zklamání a frustrace. Od probíhající studie očekáváme, že definitivně vyzdvihne přínos laquinimodu.

Dr. Volker Knappertz: Laquinimod má další pozitivní vlastnost – pacienti a jejich lékaři podle nežádoucích účinků neuhodnou, kdo bere účinnou látku a kdo placebo. To svědčí o vysoké snášenlivosti laquinimodu. RS je chronické dlouhodobé onemocnění, které postihuje především mladé ženy, pro něž je komfort perorální aplikace a well‑being daný vysokou snášenlivosti velmi důležitý, stejně tak jako bezpečnostní profil. Někteří pacienti udávají přechodné bolesti hlavy, které jsou však dobře zvládnutelné běžnými analgetiky.

 

| Jakým směrem dále rozvíjíte portfolio přípravků pro onemocnění CNS?

Mike Derkacz: V současnosti ověřujeme účinnost a bezpečnost monoklonální protilátky (antikalcitonin gene‑related peptid, CGRP) na léčbu migrény. V klinických studiích tento lék u pacientů s chronickou migrénou významně snížil výskyt migrenózních záchvatů i počtu dní, kdy se migréna vyskytla.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené