Česká populace je k SARS-CoV-2 prakticky naivní
Počet lidí s protilátkami proti SARS-Cov-2 se pohybuje v řádech jednotek promile, ani v nejvíce postižených lokalitách nedosahuje podle předběžných výsledků podíl nakažených hodnoty pěti procent testovaných.
Je potřeba na to myslet při dalších krocích v boji s epidemií COVID-19, uvedl ředitel ÚZIS prof. Ladislav Dušek. ÚZIS byl realizátorem studie. Do případných dalších vln pandemie je podle něj potřeba připravovat opatření odpovídající imunitně naivní populaci.
Ačkoli nemoc ustupuje, jednotlivá lokální ohniska budou nadále vznikat. Vzhledem k tomu, jak málo lidí má na virus protilátky, bude napříště nutné bedlivě chránit křehké osoby a obecně lidi v riziku. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude nutné se mimo jiné soustředit na prevenci šíření onemocnění v nemocnicích.
„Nemoc zatím neprostoupila populací. Do případných dalších vln je potřeba na toto myslet a připravit programy na ochranu zranitelných skupin obyvatel. Díky vybudovanému systému časné detekce rizik nyní můžeme pokračovat v kontrolovaném uvolňování opatření,“ uvedl Vojtěch.
Celkově bylo zachyceno 107 osob pozitivních na protilátky na COVID-19. Polovina z těchto respondentů uvedla, že od ledna pocítila známky respiračního onemocnění (nejčastěji kašel a zvýšenou teplotu, případně bolest v krku nebo ztrátu čichu nebo chuti), půlka vůbec ne.
„Znamená to, že celkový pilotní odhad bezpříznakových nakažených se pohybuje kolem třiceti procent, 27 až 38 procent. To odpovídá našim předpokladům, tato studie to pomohla potvrdit,“ uvedl prof. Dušek.
V rámci studie kolektivní imunity bylo testováno zhruba 26500 lidí, mezi nimi asi 2400 chronicky nemocných pacientů. Podle testů lidí oslovených ČSÚ bylo v Praze 0 až 1,48 procenta nakažených, v Brně až 1,87 procenta a v Olomouci až čtyři procenta. Mezi lidmi zvanými Akademií věd bylo až 1,29 procenta a IKEM 0,63 procenta. U dobrovolníků, kteří přišli na výzvu k testování z vlastní vůle, bylo pozitivních v Brně 0,22 procenta, v Praze 0,4 procenta, v Litoměřicích 0,6 procenta, v Olomouci 1,29 procenta. Vyšší pozitivita byla v Litovli a Uničově 3,33 procenta.
Výsledky dostupných studií v zemích Evropské unie ukazují na prevalenci osob s protilátkami mezi 0,2 procenta a třemi procenty. Podíl bezpříznakových případů pak se pohybuje mezi dvaceti a padesáti procenty.
Ke 4. květnu byly podle náměstka ministra zdravotnictví prof. Romana Prymuly z hlediska počtu nových případů COVID-19 relativně rizikové lokality Praha, Karlovarský kraj – Nemocnice Mariánské Lázně, Moravskoslezský kraj – Městská nemocnice Ostrava a okres Brno-město.
Ve vazbě na Nemocnici Mariánské Lázně onemocnělo 58 lidí. Na vině podle prof. Prymuly byla nevhodně nastavená protiepidemická opatření před vypuknutím epidemie. V souvislosti s kontakty v Nemocnici Cheb bylo potvrzeno 87 případů, z toho 49 pacientů a 38 zaměstnanců.
Náměstek Prymula dále uvedl příklad šíření onemocnění v prodejně ve Zlínském kraji od personálu prodejny. U sedmi zaměstnanců, 11 zákazníků, a 24 dalších kontaktů byla potvrzena nákaza. Veškerá doporučená opatření byla v prodejně podle zjištění hygieniků aplikována, byla prováděna dezinfekce, personál používal ochranné pomůcky, zákazníci se nesrocovali… Nakažena byla i dívka, která do obchodu šla pouze pro jogurt, který kupovala v rukavicích.
Zdroj: MT