Přeskočit na obsah

České firmy předvedou v Chabarovsku špičkové technologie

V souvislosti se summitem EU - Rusko, svolaném na 21. a 22. května do Chabarovska na ruském Dálném východě, kterému předsedá Česká republika, se otevírá pole působnosti také pro české firmy. Ty mohou svým ruským partnerům nabídnout i takové téma, jakým je například robotická chirurgie.

Na tiskové konferenci v Praze to řekl výkonný ředitel společnosti Hospimed Ing. Martin Kaloš. Summit má za hlavní téma rusko-evropskou spolupráci v energetice a v obchodu. Summity EU - Rusko jsou pravidelné akce a konají se dvakrát do roka - jednou v Rusku a podruhé v předsedající zemi Evropské unie. Loni se v červnu konal v sibiřském městě Chanty-Mansijsk a v listopadu v Nice na jihu Francie.

Poprvé na Dálném východě

V návaznosti na ukončení summitu - jako jeho neméně významná součást - bude se letos v Chabarovsku (více než půlmilionovém krajském městě nedaleko rusko-čínských hranic) konat i vědecká konference na téma Hi-tech medicína a robotická chirurgie. Tuto konferenci pořádá v rámci svých vzdělávacích aktivit společnost Hospimed a odborným garantem za ruskou stranu je významná moskevská nemocnice Institut Višněvského. Pozvání k účasti na ní přijali lékařští odborníci i političtí představitelé, kteří rozhodují o budoucnosti ruské medicíny.

V rámci této konference se poprvé na Dálném východě Ruska představí unikátní robotický systém da Vinci. Tento víceramenný chirurgický robot dokáže za navigace lékaře operovat pacienty. "Rusko je třetím největším obchodním partnerem Evropské unie, velkou část jeho vývozu do Evropy tvoří ropa a plyn. Má však rovněž zájem o moderní technologie a v této oblasti má co nabídnout i Česká republika", říká Ing. Kaloš. "Je to cesta, jak v ostré mezinárodní konkurenci uspět a věříme, že hi-tech medicína a robotická chirurgie tuto naději má. Zájem z ruské strany určitě je".

U nás na osmi operačních sálech

Robotický chirurgický systém je v současné době nejdokonalejším možným prostředkem k účinnému chirurgickému zákroku v místech, která jsou pro ruce operatérů jen velmi těžko dostupná. V České republice jsou už chirurgické roboty nasazeny celkem na 8 operačních sálech 6 nemocnic - v Praze (v Nemocnici Na Homolce a Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích), Brně (ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny), Ústí nad Labem (Masarykova nemocnice), Novém Jičíně (nemocnice s poliklinikou) a Mostišti u Velkého Meziříčí (nemocnice sv. Zdislavy). Nemocnice na Homolce využívá dva robotické systémy. Jeden je umístěn na centrálním (multioborovém) robotickém sále a druhý na sále kardiochirurgickém.

Dva systémy jsou umístěny rovněž v Masarykově nemocnici. Je to významný přínos našemu zdravotnictví zvláště v době, kdy dynamicky roste počet nádorových onemocnění. Nová metoda se totiž dnes nejčastěji používá pro miniinvazivní výkony v měkkých tkáních břicha a hrudníku - při operaci rakoviny prostaty, ale i střev či dělohy. Rakovinou v naší republice onemocní každý třetí člověk a každý čtvrtý na ni zemře. Ročně je zhoubná nemoc diagnostikována u 67 000 lidí a celkem se onkologové starají o 380 000 nemocných. Čeští pacienti bohužel drží i světový primát v karcinomu tlustého střeva.

Proto je důležité mít k dispozici i tato robotizovaná zařízení, která onkologickým pacientům nabízejí novou, kvalitativně vyšší úroveň chirurgické léčby. Velkou výhodou tohoto způsobu operací je skutečnost, že není třeba rozříznout břicho skalpelem. K celé operaci stačí několik malých vpichů. To, kromě kosmetických hledisek, výrazně zlepšuje onkologické výsledky operace, zmírňuje bolesti, zkracuje dobu rekonvalescence a snižuje krevní ztráty.

Vzhledem k tomu, že přesnost chapadel robotu je vysoká, lze takto provádět zákroky, které by nezvládl sebelepší chirurg. Navíc lékař je osvobozen od negativních jevů (třes rukou, únava). Robotické operační systémy umožňují provedení chirurgického zákroku v takové kvalitě a s takovou přesností, které není operatér schopen dosáhnout. Lékaři však zdůrazňují, že přestože jsou takto prováděné operace pro pacienty bezpečnější, stroj chirurgy nenahradí, ale výrazně zlepšuje jejich práci.

Z armády do civilní praxe


První operační robot s využitím kosmických technologií se původně vyvíjel pro letadlové lodě a ponorky americké armády, aby bylo možno řídit operační výkon na dálku ze základny. Jeho civilní verze je lékařům k dispozici od roku 2000. Tato unikátní technika nemá tedy dlouhou historii. Přístroj, příznačně nazvaný da Vinci, vyrábí jediná firma na světě - americká společnost Intuitive Surgical, která se na jeho vývoj i výrobu specializuje - a jeden přijde zhruba na 70 mil. korun.

Více než 1200 jeho instalací ve světě dnes znamená desítky tisíc úspěšně uskutečněných operací. Jedná se o víceramenný systém (2 či 3 ramena ovládají nástroje + 1 rameno pohybuje kamerou), který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzoly (ta může být umístěna i mimo operační sál), vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu třírozměrně operační pole, ovládá pomocí joysticků nástroje v "rukách" robotu, které přes miniaturní vpichy v kůži pacienta precizně provádějí vlastní výkon v těle pacienta.

Zařízení má i videověž , která slouží zejména pro zpracování obrazů ze stereoskopické kamery umístěné na operační konzole. Jsou zde umístěny další přístroje potřebné pro laparoskopickou operaci (zdroj světla, koagulace, insuflace). Na videověži je umístěn asistentský monitor poskytující přehled operačního pole ostatnímu personálu. Do přímého styku s pacientem pak přichází chirurgická konzole. Je proto během celé operace překryta pomocí speciálního sterilního krytí. Dle konfigurace obsahuje dvě nebo tři pracovní nástrojová ramena a jedno rameno kamerové. Pohyby ramen lze rozdělit na dva druhy.

Motorické pohyby, které jsou přímo ovládány operatérem z ovládací konzoly, (ty mají vliv na dění uvnitř těla pacienta, ovládají koncovky nástrojů a je jimi prováděna operace), a na pohyby brzděné. Ty jsou ovládaný asistujícím personálem a slouží pouze na nastavení systému před operací.

Na Homolce už čtyři roky operují robotem

Jako první u nás zavedla operaci pomocí robotu pražská Nemocnice Na Homolce. Bylo to na podzim roku 2005, jen 5 let poté, co tato metoda měla celosvětově svou premiéru. Česká republika se tak zařadila mezi přední státy světa, které dnes využívají tuto špičkovou technologii. V této souvislosti zde byl vybudován multioborový robotický sál, na němž operují všeobecní chirurgové, cévní chirurgové, gynekologové a urologové za pomoci robotizovaného operačního systému da Vinci. Na jiném sále, specializovaném na kardiochirurgické výkony, stojí další obdobný robotický systém.

"Běžné laparoskopické nástroje jsou většinou rovné, nemají žádné ohebné koncovky, takže se s nimi dá operovat jenom v přístupných oblastech. Zatímco koncovky robotických nástrojů jsou pohyblivé, v podstatě jako ruka, přestože mají jen 5 nebo 8 milimetrů, dá se s nimi tedy velmi dobře manipulovat i "za rohem", v nepřístupných oblastech. V tom je obrovská výhoda proti laparoskopickým nástrojům," vysvětluje MUDr. Michal Toběrný, náměstek ředitele Nemocnice Na Homolce.

"Tyto systémy umožňují svým hardwarem a softwarem pohyb chirurgovy ruky zjemnit, dokáží ho škálovat, zmenšit až pětkrát. Jednoduše řečeno 5 mm pohybu mé ruky s joystickem se projeví jako 1 mm pohybu v tělní dutině. Umožní mi obraz zvětšit a nastavit si šicí materiál do té polohy, která je pro danou strukturu nejvhodnější, nejjemnější. Navíc chirurg při práci s robotem sedí a má opřené ruce, takže je méně unavený, zatímco stát několik hodin se zdviženýma rukama s nástroji je vyčerpávající," vyjmenovává MUDr. Toběrný další pozitiva robotiky.

Školicí centrum robotické chirurgie

Robotický sál na Homolce neslouží však jen k operačním účelům, ale je rovněž národním a mezinárodním školicím centrem pro robotickou chirurgii. Všechen odborný personál absolvoval školení robotické chirurgie v Paříži a Strassburku, dále ve Spojených státech na univerzitních pracovištích. Odborné týmy získaly mezinárodní certifikace pro práci s robotickými systémy. Lékaři Nemocnice Na Homolce s pomocí robotu provedli již řadu republikově nebo dokonce i světově unikátních zákroků.

Například operaci výdutě na pánevní tepně a na břišní aortě, operaci nádoru tlustého střeva, gastrický bypass či operaci defektu mezisíňové přepážky v srdci. V České republice již několik let úspěšně funguje odborná Společnost robotické chirurgie (SRCH), která sdružuje odborníky zabývající se robotickou chirurgií, pořádá odborné kongresy, školí nové specialisty a slouží k dalšímu rozvoji této progresivní medicínské specializace.

Technický týdeník, Milan Bauman

Zdroj: Technický týdeník

Sdílejte článek

Doporučené