Přeskočit na obsah

Co s akutním krvácením peptického vředu

Lékařský časopis Gastrointestinal Endoscopy přinesl studii čínských lékařů z Prince of Wales Hospital v Hongkongu, podle níž je transarteriální embolizace bezpečnou alternativou v případech, kdy se ukáže jako neúčinné endoskopické zastavování krvácení z peptického vředu. Krvácení peptického vředu může pokračovat po endoskopickém ošetření až u 13 % pacientů.

Tyto případy jsou často řešeny chirurgickým zákrokem, který s sebou však nese nemalá rizika. Morbidita může dosáhnout 55 % a mortalita 30 procent. Úspěšnost transarteriální embolizace kolísá mezi 52 a 98 procenty. A opakovanou embolizaci potřebuje obvykle 10 až 20 % pacientů.

Tým vedený Tiffany Cho‑Lam Wongovou porovnal výsledky transarteriální embolizace a chirurgického zákroku u pacientů, u nichž se nepodařilo endoskopicky zastavit krvácení z peptického vředu. Do studie byli zahrnuti pacienti vysoce rizikových skupin. Jejich průměrný věk přesahoval 70 let a bezmála 90 % z nich trpělo dalším závažným onemocněním. Ve skupině ošetřené chirurgicky se obnovilo krvácení u 12,5 % pacientů. Pooperační komplikace se vyskytly u 68 % a mortalita do 30 dnů po zákroku činila 30,4 procenta. Ve skupině, která byla ošetřena transarteriální embolizací, se obnovilo krvácení u 34,4 % pacientů. Četnost pooperačních komplikací však byla výrazně nižší (40,6 %). Mortalita a délka hospitalizace se u obou ošetření lišily jen neprůkazně.

„Zjistili jsme, že transarteriální embolizace je bezpečný postup s vysokým procentem úspěšnosti. U pacientů, kterým při krvácení gastroduodenálního vředu nepomohla endoskopická hemostáza, snížila transarteriální embolizace potřebu chirurgických zákroků a omezila následné zdravotní komplikace. Po transarteriální embolizaci se nezvýšila ani celková mortalita,“ shrnula Cho‑Lam Wongová výsledky výzkumu svého týmu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené