Přeskočit na obsah

Co zaznělo na Ateroskleróze 2010

"Na tapetě" byly také ATS a familiární hypercholesterolémie (FH) provázející komplikace jako obezita či oxidoredukční stres, dále složité a neočekávané molekulárně genetické nálezy, problematika falešné reklamy zdravé výživy, fitnessu a zázračných antioxidantů aj. Není možné ani stručně referovat o všech přednáškách, tak zmíním alepoň ty, které na mne nejvíce zapůsobily.

Začali jsme plenární přednáškou doc. Kollára (LF Košice) vysvětlující postnatální neovaskularizaci a reparaci ischemických tkání, což je nová experimentálně doložená perspektiva v histochemickém použití kmenových (progenitorových) buněk aplikovaných ve formě transplantátu epi-, trans- či subendoteliálně pro regeneraci postižených tkání myokardu i cév u ICHS, po infarktech, implantacích stentů, diabetickém postižení cév DK. Doložena je nejméně 50% efektivita už od 4. dne po cévní příhodě, stejně efektivní je u diabetické nohy, maligní obezity, těžké osteoporózy a jiných chronických onemocnění.

Doc. Hainer (EÚ Praha) referoval o výsledcích mezinárodní studie, v níž šlo o to, jaké markery obezity (OB) se nejvíce osvědčily v prevenci i léčbě OB a jak ovlivňuje výskyt tohoto onemocnění deprese a ostatní psychologické faktory stresované moderní společnosti; v diskusi neopomenul zmínit nepříznivé účinky sibutraminu.

Prof. Žák (1. LF UK Praha) seriózně zhodnotil význam nenasycených mastných kyselin (nejen reklamou "fedrovaných" omega-3 a omega-6), protože je z pracoviště, jež jako jediné v ČR analýzu mastných kyselin v krvi chromatograficky provádí. Doložil jejich význam např. u vybraných cévních postižení, dále u karcinomu pankreatu, u septických stavů, a doložil pozitivní účinek jejich preventivného i léčebného podání.

Doc. Ing. Dostálová a doc. Ing. Pánek (VŠCHT Praha) popsali a klasifikovali situaci potravinářských výrobků na našem trhu. Přestože je možné zveřejňovat nevhodné výrobky se špatným obsahem mastných kyselin nebo transmastných kyselin v médiích, není v moci žádné dobré vyhlášky ani žádného kontrolního úřadu, aby se tyto špatné produkty (především pečivo, sušenky, sofistikované mléčné a smetanové přísady, pseudočokolády) neustále nedostávaly do prodejní sítě jako cenově velice výhodné a díky "informacím" přitahující pozornost hlavně šetrných kupujících. Přednášející předložili tabelární hodnoty většiny špatných výrobků, které by měly zmizet z trhu, aby však byly pohotově nahrazeny ještě "efektivnějšími a lacinějšími", které jsou jako např. tmavé chleby přibarveny karamelem nebo čpavkem.

Auditorium velice zaujala zpráva Bc. Chrpové (VŠCHT), která ve své bakalářské práci zhodnotila všech 50 dostupných bylinek našich babiček, používaných v tradiční středoevropské kuchyni, co do jejich antioxidační aktivity, nakolik zabraňují oxidaci tuku. Jmenujeme jen šest prvních, jež jsou významné: oregano, máta peprná, meduňka, šalvěj, bazalka a majoránka. Ostatní už byly nevýznamné, kromě zeleného čaje. Černý čaj fermentací během výroby svoji antioxidační aktivitu zcela ztrácí.

Prim. MUDr. Alberty (LF Banská Bystrica) našel příznivou skutečnost v romské populaci dětí z Rimavské Soboty (45 %), že jejich klasické lipidové markery, jako např. celkový cholesterol nebo triacylglyceroly, se příliš neliší od populace ostatních slovenských dětí; zato v hladinách Lp(a) tyto rozdíly byly velice výrazné.

Vyčerpávající byla přednáška dr. Koudové (GHC Genetics s.r.o.) o diagnostickém významu molekulárně genetických vyšetření. Přednášející zavalila posluchače přívalem možných pozitivních výsledků nejen u kardiovaskulárních onemocnění a demonstrovala monstrózní problém genetických vyšetřovaných markerů, které je třeba znát před určením správné diagnózy, nasazením správné léčby, před podáním hormonální antikoncepce aj., i když o reálné efektivitě těchto markerů pak rozhodují v dalším životě enviromentální faktory, tj. výživa, pohyb, radiace, podávání léků a kontaminace přidávaných chemikálii do vody, stravy, potravin, voňavek, krémů atd.

Prof. Stožický (LF Plzeň) upozornil na zvýšený obsah beta-kaseinu A1 v umělé mléčné výživě z mléka našich krav, který je velice aterogenní. Tato substance není přítomna v mateřském mléce, a tak kojené děti mají mnohem méně oxidovaného (zlého) LDL cholesterolu než děti na "vychválené" umělé výživě.

Pěkná byla přednáška MUDr. Dvořákové z Nemocnice Na Homolce (OKBHI) o diagnostickém významu zvýšené hodnoty malých denzních částic (sdLDL) v krvi pacientů s ATS pro diagnostiku a léčbu familiární hypercholesterolémie i smíšené dyslipidémie. Autor tohoto článku, z téhož oddělení, vysvětloval, jak první menstruace (menarche) u adolescentních dívek trpících familiární hypercholesterolémií sníží koncentraci celkového cholesterolu v krvi i bez kauzální medikamentózní léčby.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené