Přeskočit na obsah

Deprese otců má na děti stejný vliv jako deprese matek

Studie zahrnula téměř 14 tisíc britských a irských rodin s oběma rodiči. Rodiče vyplňovali dotazníky ohledně vlastní deprese v době, kdy jejich dětem bylo zhruba 7 až 9 let, děti pak podstoupily vyšetření ve věku kolem 13 až 14 let.

Po vyloučení dalších faktorů, jako například deprese matky, se ukázalo, že se u dospívajících významně zvýšilo riziko deprese v případě, že depresí trpěli otcové. Například každý nárůst o tři body (na čtyřiadvacetibodové stupnici) ve skóre deprese u otce vedlo ke zvýšení skóre deprese o 0,24 bodu (na šestadvacetibodové stupnici) u adolescentů. Ukázalo se tak, že deprese otců se na dospívajících podepisuje stejnou měrou jako deprese matek a shodně zvyšuje riziko jejího propuknutí.

Autoři studie upozorňují, že v současné praxi se intervence pro prevenci deprese dospívajících soustředí hlavně na matky. Prioritou by se však měla stát léčba deprese u obou rodičů.

Zdroj: Lewis G et al. The association between paternal and adolescent depressive symptoms: evidence from two population-based cohorts. The Lancet Psychiatry.  http://dx.doi.org/10.1016/S2215-0366(17)30408-X

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Máme se bát chřipky?

29. 11. 2021

Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…