Přeskočit na obsah

Dlouhodobá remise u pacientky s RA léčené abataceptem

Předkládaná kazuistika prokazuje, že i po selhání úvodní biologické léčby infliximabem je možné následující terapií lékem s jiným mechanismem účinku – abatacept (Orencia) – dosáhnout dlouhodobé klinické remise.

Diagnóza revmatoidní artritidy byla u pacientky stanovena v lednu 1997. Od března 1997 do září 1997 byla léčena antimalariky, avšak léčba byla ukončena pro neefektivitu. V září 1997 byla zahájena léčba metotrexátem v dávce 15 mg jednou týdně. Pro nedostatečnou odpověď v dubnu 1998 byla nasazena kombinovaná léčba MTX s cyklosporinem, která probíhala do března 2004. Zpočátku byla tato léčba efektivní, po pěti letech léčby však došlo ke ztrátě účinnosti a pacientka byla indikovaná k biologické terapii.

Tato terapie byla zahájena infliximabem v dávce 3 mg/kg v aplikačním intervalu osm týdnů. Uvedená léčba byla zpočátku úspěšná, po třech letech ale došlo ke vzestupu klinické i laboratorní aktivity jako projevu ztráty efektu na léčbu TNFα‑blokátorem. V září 2007 se parametr DAS 28 dostal až na hodnotu 5,63, což signalizuje stadium vysoké aktivity revmatoidní artritidy. Jelikož došlo k selhání primární biologické léčby anti‑TNFα přípravkem, byla zvolena léčba biologickým lékem s jiným mechanismem účinku – abataceptem (Orencia). První infuze byla aplikována v září 2007 a dále probíhala aplikace v pravidelných čtyřtýdenních intervalech. Léčebný efekt se dostavil velice brzy, což ve světle nových poznatků (studie AMPLE) [1] není nijak překvapivé. Před podáním sedmé infuze dosáhl parametr klinického hodnocení onemocnění DAS 28 hodnoty 1,89, což odpovídá remisi revmatoidní artritidy. Remise trvá doposud a při poslední kontrole v březnu 2013 byla hodnota DAS 28 0,91. Po celou dobu léčby abataceptem (Orencia) probíhá aplikace 750 mg i.v. jedenkrát měsíčně bez komplikací. Léčba byla přerušena od 7/2009 do 10/2009 pro hnisavý proces v oblasti levého metatarsu.

Uvedená kazuistika dokumentuje rychlý nástup účinku abataceptu (Orencia). Nástup klinického efektu při terapii abataceptem byl původně považován za pomalejší ve srovnání s terapií TNFα‑blokátory. Ovšem některé post‑hoc analýzy [2] a zejména přímá srovnávací studie AMPLE prokázaly, že tento je mezi oběma typy biologických léků (TNFα‑blokátory– abatacept) srovnatelný.

Dalším charakteristickým rysem terapie abataceptem známým z klinických studií je poměrně vysoká retence na léčbě a dlouhotrvající dosažený klinický efekt (remise, nízká aktivita onemocnění) [3]. V kontextu s touto skutečností se ukazuje i léčba zde popisovaného případu – naše pacientka dosáhla remise již po šesté infuzi abataceptu a tato dosažená remise přetrvává i dnes, tedy celkem 4,5 roku.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené