Přeskočit na obsah

Domácí násilí z pohledu zdravotníka

Kurz  s názvem  "Odborná pomoc pacientům ohroženým domácím násilím" je zaměřen na téma problematiky domácího násilí z pohledu zdravotnického pracovníka. Kurz je zajišťovaný Národním centrem ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně ve spolupráci s Intervenčním centrem Spondea Brno.

Vzdělávací program v rozsahu 37 hodin se uskuteční v sídle NCO NZO v Brně, je plánován na období od 18. do 19.března  a 9. -11. dubna 2010 (více informací naleznete na www.nconzo.cz). Za absolvování kurzu lze získat 24 kreditů.

Kurz je určen pro všechny zdravotnické pracovníky nelékaře s odbornou způsobilostí k výkonu povolání: všeobecná sestra, porodní asistentka, ergoterapeut, radiologický laborant, zdravotní laborant, zdravotně-sociální pracovník, optometrista, asistent ochrany veřejného zdraví, ortotik - protetik, nutriční terapeut, zubní technik, dentální hygienistka, zdravotnický záchranář, farmaceutický asistent, biomedicínský technik, radiologický technik, psycholog ve zdravotnictví /klinický psycholog/, klinický logoped, fyzioterapeut, radiologický fyzik, odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků, biomedicínský inženýr, odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví.
 
Cílem první části vzdělávacího programu je poskytnout zdravotnickým pracovníkům základní informace o domácím násilí, poukázat na jeho charakteristické znaky, na související legislativu, vysvětlit psychologii pachatele i osoby ohrožené domácím násilím.

Druhá část je věnována problematice domácího násilí z pohledu zdravotnické péče, zabývá otázkami komunikace s osobou ohroženou domácím násilím v ošetřovatelské praxi, včetně zaměření na specifické skupiny pacientů (ženy, senioři, hendikepovaní, děti...). V rámci této části je zařazena i praktická výuka v Intervenčním centru Spondea. Samostatnou část tvoří  problematika domácího násilí z pohledu dětí a problematika syndromu týraného dítěte.

Závěr kurzu je věnován tématu podpory zdravotnickým pracovníkům, prevenci syndromu vyhoření a informacím o supervizi.
 
Účastníci kurzu obdrží odbornou publikaci „Problematika domácího násilí pro zdravotnické pracovníky“, kterou zpracovali pracovníci Intervenčního centra Spondea, vydavatelem je NCO NZO v Brně.
 
Na toto téma může Katedra managementu NCO NZO ve spolupráci s Intervenčním centrem Spondea  připravit odborný kurz  pro lékaře v délce trvání 2 – 3 dny ( 16-24 hodin). Tento kurz by byl cíleně zaměřen na práci lékaře s osobou ohroženou domácím násilím. Kurz lze připravit operativně na základě poptávky lékařů.  Termín i cena dohodou (kontaktní osoba Mgr. Helena Komínková,
kominkova@nconzo.cz  tel.: 543 559 527).

Stejným způsobem může být připraven seminář pro lékaře i nelékaře na téma:  Pomoc osobám jiných etnik ohrožených domácím násilím (6-8 hodin).

PhDr. Dagmar Úlehlová, www.tribune.cz

ředitelka organizace SPONDEA o.p.s.

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené