Přeskočit na obsah

Evropský den narkolepsie

Vliv spánku na zdraví  a vznik a rozvoj tzv. civilizačních chorob není dosud dostatečně doceněn. Přitom poruchy spánku postihují až 40 % populace, přičemž přibližně třetina z nich má závažný charakter a vyžaduje lékařskou péči a často i finančně nákladnou léčbu. A stará klinická zkušenost, že pravidelný spánek a správná životospráva mají příznivý vliv na léčení různých onemocnění a naopak že spánkové poruchy vyvolávají některá onemocnění nebo zhoršují jejich průběh, byla nyní potvrzena některými vědeckými studiemi.

Ty prokazují, že nedostatek spánku vede ke snížené obranyschopnosti organismu, zvyšuje riziko deprese a úzkostných poruch, disponuje ke vzniku obezity, diabetu, hypertenze i ischemické choroby srdeční, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zejména ischemické choroby srdeční. Přímou souvislost se vznikem hypertenze a dalších kardiovaskulárních onemocnění včetně cévních mozkových příhod má jedna z nejčastějších poruch spánku obstrukční spánková apnoe. Samozřejmým,ale opomíjeným důsledkem nekvalitního spánku je větší denní spavost a snížená pozornost, jakož i větší úrazovost dopravní i průmyslová.

U dětí má nedostatečná kvalita spánku mimořádně negativní dopady na jejich duševní a somatický vývoj. Trvání spánku má vliv nejen na přítomnost chorob, ale i na délku života. Lidé s chronicky velmi krátkým i naopak s velmi dlouhým spánkem mají kratší výhled dožití než lidé s trváním spánku 7 – 8 hodin.

Narkolepsie je prototypem poruchy spánku a bdění s nejzávažnějšími sociálními důsledky. Je to chronické onemocnění charakterizované záchvaty nadměrné denní spavosti, které jsou doprovázeny u většiny nemocných kataplexií a v mnoha případech při usínání či probouzení i zrakovými, sluchovými či hmatovými halucinacemi, případně stavy spánkové obrny. Charakteristické jsou i poruchy nočního spánku s častým probouzením a živými, často až bizardními děsivými sny. Ačkoli výskyt onemocnění je odhadován na 2 - 5 : 10 000, nemocní často nejsou správně diagnostikováni a léčeni.

Letošní rok přinesl nové poznatky o spoluúčasti genetických a zevních faktorů při vzniku onemocnění. V multicentrické studii, vedené profesorem Mignotem ze Standfordovy university, se podařilo s vysokou pravděpodobností prokázat autoimunitní původ onemocnění. Bylo také zjištěno, že spouštěcím mechanismem této autoimunitní reakce je patrně streptokoková infekce. V současné době se zakládá Evropská databáze dětských i dospělých pacientů s narkolepsií, která má přispět ke zlepšení informovanosti o tomto onemocnění, zkvalitnit diagnostiku, umožnit včasné nasazení léčby a vést tak ke zmírnění společenských důsledků choroby.

Česká společnost pro výzkum spánku a spánkovou medicínu se letos rozhodla při příležitosti ceslosvětových akcí uspořádat v krajských městech ČR Den otevřených dveří akreditovaných spánkových center, kdy veřejnost bude seznámena s nejčastějšími poruchami spánku, možnostmi diagnostiky i léčby, a návštěvníci budou provedeni jednotlivými spánkovými laboratořemi. V České republice bylo také založeno občanské sdružení Diagnóza narkolepsie. 
 

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené