Experimentálnímu léku proti Alzheimerově nemoci se nadále věří, jde do poslední fáze testování
Nová data vydaná ve středu zvýšila naděje, že experimentální přípravek na Alzheimerovu nemoc z laboratoří Eli Lilly & Company by mohl být účinný. Tento testovaný lék má bránit formování betaamyloidového plaku, jenž blokuje nervové signály, nebo je dokonce odstraňovat.
Informoval o tom list New York Times.
Sdělení o výsledcích nadějného výzkumu bylo prezentováno na mezinárodní konferenci, kterou pořádá americká Alzheimerova asociace ve Washingtonu a účastní se jí vědci z celého světa.
"Teď najednou máme informace, které všechny ukazují stejným směrem - že na hypotézé amyloidu skutečně něco je," řekl Dr. Eric Siemers, neurolog u Lilly, jenž tak podpořil hypotézu, že příčinou onemocnění je hromadění beta amyloidu v mozku, jenž poškozuje výběžky nervových buněk.
Prvotní závěry podle něj naznačují, že by přípravek Solanezumab mohl nejen zpomalit postup nemoci. Přípravek Solanezumab se dokáže navázat na patologické beta proteiny a neutralizovat je. Experti nevylučují ani možnost, že v případě, že se s léčbou začne včas, dokáže postup choroby i úplně zastavit. To se však zatím nepotvrdilo.
Data, která byla ve středu oznámena, nejsou z nové studie, ale z extenze dvou starších studií, kde všichni pacienti dostávali solanezumab po další dva roky.
To znamenalo, že ti, kteří původně byli ve skupině s placebem, přešli na léčbu experimentálním lékem, ale začali tak s ní o 18 měsíců později, než ti, kteří původně byli ve skupině léčené solanezumab od počátku. Ani pacienti, ani lékaři nevěděli, kdo a ve které skupině pacientů byl původně.
Idea studie "odloženého startu" je, že v případě, že lék skutečně zpomaluje poškození kognice, pacienti, kteří byli původně v placebové skupině by nebyli schopni dohonit v kognitivních schopnostech pacienty, kterým byl lék podáván po celou dobu.
Právě tento pozitivní výsledek byl pozorován u pacientů s mírnou formou onemocnění ve studii, která byla také zveřejněna v časopise Alzheimer’s & Dementia: Translational Research & Clinical Interventions.
"U pacientů, kterým byl lék podáván, bylo zaznamenáno o 30 procent menší poškození. Takže když srovnáte pokusnou skupinu s kontrolní, jež dostávala placebo, byl výsledek po roce a půl testování jasně prokazatelný," řekl Eric Karran ředitel strategie výzkumu při charitativní Alzheimer's Research UK, jenž se na vývoji léku podílel, v rozhovoru pro deník The Daily Mail.
Design studie "odloženého startu" je nový a není dosud všeobecně akceptován a někteří odborníci se k výsledkům vyjadřovali opatrně.
"Dnes oznámená statistická analýza neposkytuje žádné informace o účinnosti, nebo o amyloidové hypotéze," řekl Lon Schneider, profesor na University of Southern California.
Vamil K. Divan, analytik Credit Suisse, uvedl ve středu, že je zatím těžké činit z dosavadních údajů rozhodující závěry, ale že "dnešní výsledky alespoň investorům umožní zachovat naději, že tento potenciálně transformační produkt může směřovat na trh."
I kdyby se neprokázalo, že nový lék dokáže rozvoj nemoci úplně zastavit, ale jen zpomalit, půjde o obrovský průlom - zkvalitnilo a prodloužilo by to život desítkám milionů lidí. Mnohem déle by zůstávali v mírnějším stadiu choroby.
Přestože jsou ve středu prezentované výsledky nadějné, definitivní potvrzení přinese až finální klinické testování, které by mělo být dokončeno příští rok.
"Stále čekáme na výsledky další - třetí fáze studie. To by mělo být dokončeno v roce 2016, poté musí proběhnout ještě standardní schvalovací mechanismus," uvedl Karren.
zpracováno ze zahraničního tisku
cin
Zdroj: NY Times