Přeskočit na obsah

Experti jednali o výzkumu onkologických onemocnění

Na tři desítky europoslanců, zástupců Evropské komise a expertů jednalo 25. května v Bruselu o výzkumu v onkologii. Během odborného semináře, svolaného českým poslancem Evropského parlamentu Pavlem Pocem (S&D), se zabývali především otázkami, jak urychlit přenos výsledků onkologického výzkumu do praxe, nebo jak rozšířit evropskou spolupráci v této oblasti.

Mezi konkrétními projekty byl v průběhu semináře představen také projekt monitoringu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ten v Bruselu prezentovala Jaroslava Kovářová z 1. LF UK a VFN v Praze. Právě v oblasti onkologického výzkumu Česká republika dlouhodobě patří mezi evropskou špičku, což potvrzuje nejen tento, ale i řada dalších projektů. Podle iniciátora akce Pavla Poce je přesto nezbytné onkologický výzkum dále posilovat.

"Role výzkumu je klást otázky bez ostychu, bez politiky, napadat dogmata, objevovat nová fakta, přinášet nové myšlenky, prostě posunovat věci kupředu," uvedl český europoslanec ve své zahajovací řeči. Je to totiž právě Poc, kdo dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí komercializace přístupu k základnímu výzkumu. "Úkolem výzkumu je hledat nové cesty a řešení prevence i léčby. To vše s cílem záchrany lidských životů, a ne zvyšování zisků farmaceutických koncernů." Seminář s názvem Na vědě záleží: jak přispívá výzkum rakoviny k zdraví a bohatství Evropy, spolupořádala spolu s Pavlem Pocem také skotská poslankyně Evropského parlamentu Catherine Stihler, která zároveň jednání předsedala.

www.tribune.cz Jaroslav Hořejší

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené