Přeskočit na obsah

FDA upozorňuje na rizika užívání benzokainu u kojenců

U dětí mladších dvou let by tyto přípravky neměly být užívány vůbec. Důvodem je riziko rozvoje methemoglobinémie.

Benzokain a jeho rizika

Přípravky s benzokainem určené k orálnímu podání by měly být podle FDA podávány pouze dospělým pacientům nebo dětem starším dvou let. Přípravky mají nepříznivý poměr rizik a přínosů při tlumení bolesti v dutině ústní, například při růstu zubů u kojenců. Benzokain je lokální anestetikum, které ulevuje od bolesti způsobené podrážděním či poraněním v ústech, a může být obsaženo v přípravcích ve formě gelu, spreje, roztoku či pastilek. Pacienti, kteří užívají přípravky obsahující benzokain, by měli být podle FDA dostatečně poučeni o příznacích methemoglobinémie i nutnosti vyhledat lékařskou pomoc při podezření na tento stav.

Při methemoglobinémii může docházet k hypoxii kvůli vysokému množství methemoglobinu v krvi. Příznaky se objevují v řádu minut až hodin po užití benzokainu a patří k nim cyanóza, dušnost, dezorientace a zrychlená srdeční akce. Od roku 1971 eviduje FDA více než 400 takových případů. Riziko komplikací methemoglobinémie je vyšší u pacientů s astmatem, srdečními onemocněními a také u starších osob.

Opatření úřadu FDA

Americký úřad pro potraviny a léčiva vyzval výrobce, kterých se tato problematika týká, aby ke svým produktům připojili upozornění související se správným užíváním přípravku a kontraindikacemi. Pokud by výrobci tyto instrukce nedodrželi a přípravky s benzokainem propagovali jako produkty vhodné k tišení bolesti související s prořezáváním zubů u dětí do dvou let věku, zahájil by úřad FDA kroky ke stažení těchto výrobků z trhu.

FDA bude i nadále monitorovat bezpečnost a účinnost volně prodejných přípravků s benzokainem. V souvislosti s bezpečnými metodami tišení bolesti při prořezávání zubů odkazuje na Americkou pediatrickou akademii a její doporučení používat kousací kroužky a další podobné pomůcky.

Zdroj: https://www.jwatch.org/fw114208/2018/05/24/fda-otc-benzocaine-contraindicated-teething

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené