Přeskočit na obsah

Hematologové se tradičně sešli v Olomouci


Do hanácké metropole se sjelo celkem 854 účastníků převážně z České republiky, nechybělo ani poměrně silné zastoupení účastníků ze Slovenska. Pozvání přijali i zahraniční hosté z Belgie, Velké Británie, Německa, Rakouska, izraele, Norska a USA, kteří obohatili svými sděleními převážně edukační sekce, ale také Symposium on Advances in Molecular Hematology, které probíhá v anglickém jazyce za účasti předních odborníků z oblasti molekulární biologie a genetiky (viz rámeček).


Programová náplň byla jako již tradičně velice obsáhlá. K ústním prezentacím bylo přijato 121 sdělení, jež byla rozdělena do 20 sekcí dle jednotlivých tematických okruhů, zahrnujících téměř všechna odvětví nádorové i nenádorové hematologie. Odborné sekce probíhaly paralelně ve třech přednáškových sálech. Odborný program byl zahájen vyzvanými přednáškami předních českých hematologů. V rámci satelitních symposií zde zaznělo dalších 25 sdělení.

Náplní odborných symposií na letošních OHD byly novinky na poli léčby maligních lymfomů, chelatační léčby u polytransfundovaných pacientů, zkušenosti s léčbou clofarabinem a pokroky v léčbě myeloproliferativních onemocnění. Volně odborný program dále pokračoval velice hodnotnými sděleními v jednotlivých sekcích, kde autoři představovali převážně vlastní výsledky. V rámci posterové sekce bylo prezentováno 80 prací, zastoupených zajímavými kasuistikami i přehlednými výsledky ucelených souborů. Odborný program vyvrcholil slavnostní Wiedermannovou přednáškou, jejímž přednesením byla poctěna profesorka Clara O. Bloomfieldová, USA, Ohio, jedna z celosvětově nejvýznamnějších hematoložek současnosti. Ve svém sdělení seznámila účastníky sjezdu s detailně zpracovanou klasifikací akutních leukémií.

Po Wiedermannově přednášce proběhlo oficiální zahájení celého kongresu za účasti významných členů vedení Fakultní nemocnice Olomouc, Univerzity Palackého a představitelů města Olomouce. Za mimořádné a mnohaleté zásluhy o rozvoj hematologie v ČR zde byla předána ocenění České hematologické společnosti ČLS JEP: čestné členství České hematologické společnosti - paní primářce MUDr. L. Novosadové z Havířova a MUDr. P. Kobylkovi z Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Paní doc. D. Pospíšilové byla při této příležitosti předána cena za nejlepší publikaci v časopise Transfuze a hematologie dnes v roce 2008 (Esenciální trombocytémie v dětském věku).

Příjemnou atmosféru dění dokresloval společenský program, zahájený slavnostní recepcí v restauraci Archa na Svatém Kopečku s možností večerní prohlídky zoo. Celou konferenci uzavíral společenský večer v prostorách Regionálního centra v Olomouci, na němž byla v úvodu vyhodnocena nejlepší sdělení v jednotlivých kategoriích (do 35 let, člen ČLS JEP).

Cenu za nejlepší klinické sdělení získala Lenka Zahradová z Brna (Optimalizace kombinovaných režimů s bortezomibem u starších pacientů s relabujícím mnohočetným myelomem v České republice), v kategorii nelékařských profesí Šárka Kroftová z Plzně (Aktivní vyhledávání dobrovolných dárců z řad etnických menšin v rámci Českého národního registru dárců dřeně [ČNRDD]). V oblasti laboratorního výzkumu byla oceněna Kateřina Machová-Poláková z Prahy (Neměnná hladina BCR/ABL v hodnotách > 0,1 % (iS) u pacientů s chronickou myeloidní leukémií [CML] odpovídajících optimálně na imatinib kompletní cytogenetickou remisí indikuje detekci mutací), v sekci zdravotních laborantů Lucie Formannová z Brna (Zpracování a kryokonzervace hematopoetických krevních buněk v uzavřeném systému). Ocenění za nejlepší poster získala Beáta Katrincsáková z Olomouce (Molekulárna heterogenita akútnej myeloidnej leukémie s normálním karyotypom - prehľad výsledkov jedného centra).

Letošní OHD byly již popáté zahrnuty do programu celoživotního vzdělávání lékařů (Continuing Medical Education -CME) Evropské hematologické asociace s dotací 13 kreditních CME bodů, což svědčí o vážnosti, jíž se OHD dostává i v rámci celoevropské hematologické komunity.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené