Přeskočit na obsah

„Hon na čarodějnice“ kvůli Avastinu off-label

 

Skutečnost, že Fakultní nemocnice v Hradci Králové proces vyhrála v důsledku uběhnutí tříleté promlčecí lhůty, jí však vůbec nepomohlo, ba naopak široká veřejnost kauzu pochopila jako další ošizení pacienta s oprávněnými nároky v důsledku administrativních obstrukcí.

Kde je však pravda? Léčba makulární degenerace je nesmírně nákladná a náš systém zdravotnictví si nemůže dovolit všechny pacienty touto formou léčit. Použitý přípravek Avastin sice uvedenou indikaci ve svém spektru nemá, avšak je veřejným tajemstvím, že se v uvedené indikaci používá s obdobnou účinností při diametrálně nižší ceně. V důsledku neexistující indikace je tedy tento postup off‑label, a proto bývá aplikován v rámci řady různých poněkud formálních klinických studií.

A zde je právě pochybení hradeckých lékařů, kdy studie nebyla standardním způsobem hlášena SÚKL a nemocnice byla za tento nesprávný postup také finančně sankcionována. Celá kauza byla tedy jednoznačně motivována snahou vyléčit více pacientů a ne nějakými nestandardními experimenty.

Svou specifickou roli v celém případu sehrál sám pacient. Jeho zdravotní stav před zahájením léčby byl na hony vzdálen masmediálnímu vyjádření, že nebýt aplikace onoho postupu, mohl ještě vidět; poškození pacienta použitou terapií je tedy velmi diskutabilní.

Co je však naprosto nepochybné, je snaha pacienta zneužít faktu formálních pochybení při aplikaci přípravku v rámci „studie“ a získat finanční odškodnění. Vlastní terapeutický postup byl nepochybně korektní. Spíše se vkrádá otázka o etice některých farmaceutických firem, kdy ceny řady přípravků jsou výrazně předražené a ani zdaleka neodpovídají přiměřené míře zisku. Zde je možno spatřovat příčinu podobných pro laika nestandardních postupů.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené