Přeskočit na obsah

Interdisciplinárně o problémech revmatologie a revmatochirurgie

Ve Vojenské zotavovně Měřín se ve dnech 28. až 30. května 2009 konalo již VIII. slapské symposium. Partnersky je uspořádala Česká revmatologická společnost ČLS JEP (předseda prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.) a Vojenský rehabilitační ústav Slapy nad Vltavou (ředitel prim. MUDr. Miloslav Kubíček). Symposia se zúčastnilo téměř 300 účastníků, což bylo nejvíce ve čtrnáctileté historii těchto akcí.

Slapské symposium si již získalo určité renomé tím, že se snaží věnovat problematice onemocnění pohybového aparátu z interdisciplinárního hlediska, což je v době stále větší specializace medicíny velmi důležité. Komplexním přístupem se vyznačoval již první odborný blok, jenž se zabýval problémy periferních neuropatií při revmatických onemocněních, a to jak při neurologickém postižení při vlastních autoimunitních onemocněních, tak při mechanických problémech v rámci úžinových syndromů.

Další blok se věnoval intraartikulární léčbě zánětlivých i nezánětlivých revmatických onemocnění. Diskutovalo se zejména o otázkách strategie intraartikulární léčby osteoartrózy a účinnosti léčby intaartikulárně podávanými kortikosteroidy a kyselinou hyaluronovou. Proběhla zde též prezentace pozitivní randomizované kontrolované studie s aplikací kyseliny hyaluronové při artróze ramenních kloubů (MUDr. A. Pavelková). Jako host vystoupil prof. G. Mödder, M.D., z Kliniky nukleární medicíny v Kolíně nad Rýnem, který je významným odborníkem v provádění radiačních synovektomií. Zdá se, že radiační synovektomie má i při všech pokrocích biologické léčby stále u části pacientů s přetrvávající monoartritidou své opodstatnění.

V bloku revmatochirurgie měl zásadní přednášku doc. MUDr. P. Vavřík, CSc., který prezentoval vlastní zkušenosti i poznatky z nedávno skončeného symposia amerických ortopedů, když se soustředil na pokroky v oblasti náhrad velkých kloubů. Obrovský progres v operační léčbě skoliózy prezentoval doc. MUDr. M. Krbec, CSc.

Posledním nosným tématem byly metodologické práce týkající se rehabilitace po náhradách kloubů, respektive komplikací, jež v průběhu rehabilitace mohou vznikat. MUDr. M. Kubíček se ve své významné práci snažil o objektivizaci výsledků komplexní rehabilitace pacientů po totální endoprotéze (TEP) kolen a kyčlí. Jednou z častých komplikací po aloplastikách nosných kloubů je lymfedém a v přednášce E. Ištvánkové byly prezentovány moderní metodiky lymfodrenáže a dalších opatření v boji proti lymfedému. Další dvě přednášky se věnovaly komplikacím po TEP ramenního a loketního kloubu.

V současné době vzniká nový systém pro posuzování schopnosti pracovat při onemocněních pohybového aparátu. Se základními principy nového systému při hodnocení revmatoidní artritidy a ankylozující spondylitidy seznámil publikum prof. K. Pavelka.

Odborný program doplňovalo několik satelitních symposií, z nichž tři se věnovala problematice biologické léčby. Prezentovány byly také výsledky z registru biologické léčby v České republice ATTRA, který je jediným funkčním celonárodním registrem biologické léčby ve střední a východní Evropě. Kromě dat o její klinické účinnosti, rentgenové progresi a některých bezpečnostních aspektech byla prezentována i data o její farmakoekonomice. Biologická léčba zánětlivých revmatických onemocnění je velmi účinná a umožňuje při jejím zahájení určit cíl, jímž musí být navození remise (treat‑to‑target). V centru této strategie musí být používání validizovaných skórovacích ukazatelů pro hodnocení aktivity onemocnění (např. DAS 28), pravidelné provádění tohoto hodnocení nejméně ve tříměsíčních intervalech a flexibilní změna léčebné strategie, pokud není dosaženo žádoucího cíle, jímž může být například navození remise (DAS 28 < 2,6), nebo alespoň stavu nízké aktivity (DAS 28 < 3,2).

Zdroj: MT

Doporučené