Přeskočit na obsah

Komise vydala standardy pro akreditaci kvality péče v LDN

Standardy zahrnují přes 70 hodnocených kritérií; sledují se zejména vnitřní předpisy a způsoby kontroly jejich dodržování, vhodný přístup k pacientům a dodržování jejich práv.

Ředitelé léčeben by se podle komise měli zaměřit zejména na bezpečnost při podávání léků, vyšetření lékařem, výživě pacientů nebo zajištění evakuace všech pacientů v případě potřeby. Standardy se zabývají například nároky klientů na soukromí, hlídají pravidla podávání utišujících léků nebo omezení jejich pohybu; neopomíjejí ani otázky jejich víry.

Standardy publikované na internetu mohou být také pro samotné pacienty a jejich příbuzné vodítkem, zda jim zdravotníci poskytují skutečně kvalitní péči. "Některá zařízení se naivně spoléhají na to, že se nic nestane," řekl ČTK ředitel Spojené akreditační komise David Marx.

V některých léčebnách jsou podle něj nedostatečné protipožární předpisy, někde nevedou kvalitně dokumentaci. Někde zase nebývá pravidlem stálá přítomnost dostatečně kompetentních lékařů v každou denní i noční hodinu po celý týden.

Zájem získat do dvou let akreditaci kvality a bezpečí péče poskytované pacientům mají jen asi tři desítky zařízení následné a dlouhodobé péče z celkových bezmála 130. Přes polovinu z nich tvoří léčebny dlouhodobě nemocných, které poskytují zejména ošetřovatelskou a rehabilitační péči seniorům a těžce nemocným lidem.

Mezi zařízení následné péče se dále řadí některé nemocnice, léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí, psychiatrické léčebny, odborné léčebny a rehabilitační ústavy a hospice. Celkem mají léčebny dlouhodobě nemocných a další podobně zaměřená zařízení k dispozici asi 22.000 lůžek.

Dosud akreditaci získalo pouze pět těchto zařízení; komise akreditaci vydala také více než 30 nemocnicím. V Česku je nemocnic nyní celkem téměř 200; akreditovaná zařízení dohromady mají asi třetinu celkového počtu nemocničních lůžek. Loni všechny nemocnice v ČR měly celkem více než 63.000 lůžek.

Podle Marxe vede zdravotnická zařízení ke snaze o získání akreditace zejména zájem o zlepšení prestiže u pacientů. Zájem by se podle něj ještě zvýšil, kdyby byla akreditovaným nemocnicím a léčebnám alespoň mírně zvýšena úhrada ze zdravotního pojištění, jako je tomu v řadě zemí EU.

ČTK, Jiří Janda

akreditační standardy na webu ZDE

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené